şükela:  tümü | bugün
 • -çalışırken yaptırılan sigortamızın diş ve sağlık ihtiyaçlarımızı karşılaması
  -çekirdek ailede baba çalışırken kazanılan para ile bir ailenin kira dahil rahat bir şekilde geçinmesi
  -yıllık 1 ay izin
  -ücretsiz üniversite eğitimi

  **

  huzur, güvenlik.
 • olmaması.

  devlet varsa özgürlük yoktur. özgürlük olduğunda devlet olmayacaktır. ne kadar az devlet, o kadar özgürlük...
 • bazı kesimlerce kendisine bakması.
  (bkz: devlet bize bahmiyir)
 • sağlık, huzur, mutluluk. parayı biz buluruz.
 • daha az vergi
 • vatandaşın hayatına olabilecek en az oranda müdahil olması.
 • sosyal demokrat bir devlet olması; ödenen vergilerin sağlık, iş, hizmet ve güvenlik anlamında ekstra bir ödemeye ihtiyaç duyulmadan vatandaşa sağlanması.
 • devletin halka hizmet için var olduğunu, var oluş sebebini unutmamasıdır. vatandaş devlet için yoktur. devlet vatandaş için vardır. ve devletin, halkına karşı 3 temel vazifesi vardır:

  1. güvenlik. iç ve dış tehlikelerden koruma. kendini gerçekten güvende hissediyor musun? eğer cevabın hayır'sa o devlet kabile devletidir.

  2. adalet. her bireyin kanun önünde eşit olması ve güçlünün zayıfı ezmesine fırsat verilmemesi, çoğunluğun azınlığa tahakkümüne izin verilmemesi. adalete gerçekten güveniyor musun? yoksa hukukun seni değil muktediri kayıracağından emin misin? buna vereceğin cevaba göre medeni bir devlette ya da bedevi bir devlette yaşadığın belirlenir.

  3. refah. halkın ekonomik kaygılarının olmaması. eğer gerçekten geleceğe dair karamsarlık hissediyorsan, çocuklarının rahat yaşayacağını düşünmüyorsan üçüncü dünya ülkesinde yaşıyorsun demektir.

  evet bu üç temel sağlam olduktan sonra sanat, bilim, kültür ve spor kendiliğinden gelişecektir. bu temeller olmazsa sanat da bilim de olmaz. (bkz: maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi)
 • (bkz: adalet)
  (bkz: güvenlik)
  (bkz: fırsat eşitliği)
 • günümüzdeki devletten tek beklentim sinoplu diyojen misali. gölge etmesin başka ihsan istemem. benim hiç bir şeyimi karşılamasın. ki zaten karşılamıyor. ama vergi mergi de almasın. kim ne kullanıyosa o ödesin amk lan yeter yemin ederim vergi vergi iliğimiz kurudu. iphone 4s kullanıyorum çoluk çocuk bile elinden atalı beş yıl oldu. adam yurtdışında 250 dolara sıfır telefon alsın biz aynısını iki bin liraya alalım. derdim telefon da değil hani, herkesin bildiği örnek diye onu verdim.

  yüzüne bakmayacağınız bi arabam var. ayağımı yerden kessin yeter. ama yıllım vergi ve sigorta maliyeti bana 2500 lira. araba kapıda yatsa aylık 200 lira net gideri var. kapıda yatmasa bir depo gaz alsak yüz lira. hepsi de vergi. ulan elin oğlu amerikada aynı arabayı 200 dolara alıyor yemin ederim görmesem inanmazdım. iki yüz dolar lan. hadi türkiyede bırak arabayı telefon al o paraya alabilecen mi.

  türkiyeyi evliyalar koruyomuş da analarımızın duası sahip çıkıyomuş. la ne evliyası, biz eşşekler varken türkiye batar mı.

  elin oğlu ataköyde normal bir daire fiyatına amerikada koskoca kasaba satın alsın.

  yine öökelendirdiniz beni.