• -çalışırken yaptırılan sigortamızın diş ve sağlık ihtiyaçlarımızı karşılaması
    -çekirdek ailede baba çalışırken kazanılan para ile bir ailenin kira dahil rahat bir şekilde geçinmesi
    -yıllık 1 ay izin
    -ücretsiz üniversite eğitimi

**

huzur, güvenlik.
  • devletin halka hizmet için var olduğunu, var oluş sebebini unutmamasıdır. vatandaş devlet için yoktur. devlet vatandaş için vardır. ve devletin, halkına karşı 3 temel vazifesi vardır:

1. güvenlik. iç ve dış tehlikelerden koruma. kendini gerçekten güvende hissediyor musun? eğer cevabın hayır'sa o devlet kabile devletidir.

2. adalet. her bireyin kanun önünde eşit olması ve güçlünün zayıfı ezmesine fırsat verilmemesi, çoğunluğun azınlığa tahakkümüne izin verilmemesi. adalete gerçekten güveniyor musun? yoksa hukukun seni değil muktediri kayıracağından emin misin? buna vereceğin cevaba göre medeni bir devlette ya da bedevi bir devlette yaşadığın belirlenir.

3. refah. halkın ekonomik kaygılarının olmaması. eğer gerçekten geleceğe dair karamsarlık hissediyorsan, çocuklarının rahat yaşayacağını düşünmüyorsan üçüncü dünya ülkesinde yaşıyorsun demektir.

evet bu üç temel sağlam olduktan sonra sanat, bilim, kültür ve spor kendiliğinden gelişecektir. bu temeller olmazsa sanat da bilim de olmaz. (bkz: maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi)
  • adaleti sağlasın yeter. hizmet falan istemiyorum zaten yapmıyorlarda. kepçeyle alıp çay kaşığıyla veriyorlar bazı salaklar da tatlı kaşığıyla versin diye yalvarıyor.

ben kendim çalışıp para kazanır kendi ihtiyaçlarımı karşılarım zaten. gss'ye, gıda yardımına, ücretsiz ulaşıma falan ihtiyacım yok. zaten bunların hiçbiri vatandaşa bedava verilen şeyler değiller. bedelleri dolaylı vergilerle kat kat alınıyor.

devlet sadece güçlünün güçsüzü ezmesine engel olsun yeter. gasp, hırsızlık, dolandırıcılık, yolsuzluk, tekelcilik yapanları hapse atarak cezalandırsın geri kalan hiçbir şeye karışmasın. vatandaşlar zaten kendi kendine her şeyi yapar. piyasa kendiliğinden dengeye gelir.

vatandaşın bir hizmete mi ihtiyacı var? mesela ekmek. devlet ekmek falan dağıtmasın zaten 10 lira vergi alıp 50 kuruşluk ekmek verir devlet. piyasayı serbest bırakınca yüzlerce girişimci fırınlar açarak halka 1 liradan ekmek satacaktır zaten. devlet sağlık koşullarını denetlesin yeter.

bu yazdığım şey liberal demokrasidir. başarısız olduğu görülmemiştir.
  • (bkz: adalet)
    (bkz: güvenlik)
    (bkz: fırsat eşitliği)
  • günümüzdeki devletten tek beklentim sinoplu diyojen misali. gölge etmesin başka ihsan istemem. benim hiç bir şeyimi karşılamasın. ki zaten karşılamıyor. ama vergi mergi de almasın. kim ne kullanıyosa o ödesin amk lan yeter yemin ederim vergi vergi iliğimiz kurudu. iphone 4s kullanıyorum çoluk çocuk bile elinden atalı beş yıl oldu. adam yurtdışında 250 dolara sıfır telefon alsın biz aynısını iki bin liraya alalım. derdim telefon da değil hani, herkesin bildiği örnek diye onu verdim.

yüzüne bakmayacağınız bi arabam var. ayağımı yerden kessin yeter. ama yıllım vergi ve sigorta maliyeti bana 2500 lira. araba kapıda yatsa aylık 200 lira net gideri var. kapıda yatmasa bir depo gaz alsak yüz lira. hepsi de vergi. ulan elin oğlu amerikada aynı arabayı 200 dolara alıyor yemin ederim görmesem inanmazdım. iki yüz dolar lan. hadi türkiyede bırak arabayı telefon al o paraya alabilecen mi.

türkiyeyi evliyalar koruyomuş da analarımızın duası sahip çıkıyomuş. la ne evliyası, biz eşşekler varken türkiye batar mı.

elin oğlu ataköyde normal bir daire fiyatına amerikada koskoca kasaba satın alsın.

yine öökelendirdiniz beni.
  • az devlet, daha çok vatandaş.
  • vizedir esasinda.. herkes dunyaya bi kere geliyo.. hasbelkader bi yerde doguyo.. ne milletler, ne ulkeler, ne yerler var su amina koydugumun dunyasinda.. uzuntumden bazen kuaförde, orda burda gordugum gezi dergilerine, sikintidan patlasam bile bakamiyorum.. goremeyecegimi bildigim onca sehir, ulke icime oturuyo, sanki pazar aksami okulu dusunurmusum gibi.. bu ulke ise, benim hayatima mal oldu.. ise almis hastaneyi, sirf vize vermedigi icin biktirdi..

bi devlet dusunun lan.. orda dogmanin 100 % senin seciminin disinda oldugu siktiri boktan bi ulke, igrenc sapik ve cahil insan toplulugu.. kurtarayim kendimi diyosun, paran pulun egitimin dilin herseyin var; ama elin bulgarinin sahip oldugu hakka sahip olamiyosun.. siktigimin ulkesinden, baska bi ulkeye gecebilmek icin gotunu yirtiyosun..

iste budur easasinda bi devletten beklenti.. domuz kafesi misali boklu camurlu karisimdan ci ka bil mek.. turkiyenin dis konsolosluklarda gecerliligi sudur; sizden 100 evrak ister, sora da keyifleri hos gorurse, size 178 ay sonraya randevu verip, gene canlari isterse, vizenizi imzalarlar..
  • zengin ile fakir arasındaki uçurumu azaltıp bir denge oluşturması.
    ülkedeki insanlar ya zengin ya da minimumda yaşıyor.
  • sosyal demokrat bir devlet olması; ödenen vergilerin sağlık, iş, hizmet ve güvenlik anlamında ekstra bir ödemeye ihtiyaç duyulmadan vatandaşa sağlanması.
  • aldığı vergilere karşılık rahat bırakması.
hesabın var mı? giriş yap