şükela:  tümü | bugün
 • kısa bir süre önce yaşadığım süreç ile ilgili tecrübelerimi aktarmak, süreç ile ilgili bilgi vermek ve kritik noktaları düzenli bir şekilde anlatmak istiyorum.

  bu işlemin birkaç türü var:

  1- doğum yoluyla türk vatandaşlığının kazanılması
  2- sonrada türk vatandaşlığının kazanılması
  2.1. yetkili makam kararı ile kazanılması
  2.2. istisnai olarak kazanılması
  2.3. yeniden kazanılması
  2.4. evlenme yolu ile kazanılması
  3- seçme yoluyla türk vatandaşlığının kazanılması

  ben size 2.4. evlenme yolu ile türk vatandaşlığının kazanılması sürecini anlatacağım ve tavsiyelerimi ileteceğim

  öncelikle bu yol ile vatandaşlık kazanmanız için geçerli, türk aile yapısına uygun bir şekilde aile düzeni içinde yürüyen, yasal, resmi, kayıtlı, eksik evraksız bir şekilde resmi işlemi yapılmış ( bu şekilde yazıyorum çünkü burada yapılan yanlış veya eksik işlemler sonradan size sorun olarak dönebilir) bir evliliğiniz olmalı

  bu evlilik aile düzeni içinde 3 yıl sürmüş olmalı. 3 yıl evli kaldıktan sonra başvuru hakkınız doğuyor.

  ben evrak listesini 2,5 yıl dolunca temin etmenizi ve nüfus idaresi ile irtibatlı bir şekilde evrakları öncesinden temin etmenizi öneririm. böylece süre kaybetmeden işlemleri ilerletebilirsiniz. çünkü işlemler 9 ayı buluyor. belki 1 yılı da geçebilir.

  pek çok belge var ama en önemlilerini sayacağım size. vatandaşı olduğunuz ülkeden doğum belgesi almalısınız. bu doğum belgesi çok önemli bir belge. çünkü tescil işlemleri için referans alınan belge bu. bu belge ile pasaportunuz veya evlilik işlemleri sırasında teslim ettiğiniz belgeler arasında uyumsuzluk olursa bu uyumsuzluğu sorguluyorlar. sizden bu uyumsuzluğun nedeni ile ilgili yazı veya kanıt da isteyebilirler. ayrıca bu doğum belgesini büyük ihtimal ile konsolosluğunuzdan alacaksınız. bu aldığınız belgenin türkiye'de dolaşabilir olması için dışişleri bakanlığından onaylattırmanız lazım. bu onay zor iş değil. her devlet dairesi işi gibi bu da paraya bakıyor. dünyanın neresinde olursa olsun devlet işleri bugüne kadar hep paraya bakan işler olmuştur. ancak büyükelçilik de olsa dışişleri de onaylasa aldığınız belge üzerindeki bilgilerin doğruluğunu 10 kere kontrol edin. çünkü hata yapabiliyorlar. bu hatalı belgeyi büyükelçilik de dışişleri bakanlığı da onaylayabiliyor.
  yani devlette olan şu 15-20 senelik olayları düşündüğünüzde bu belgelerde yapılan hatalı onaylama işlemleri çok önemsiz kalacaktır sizin gözünüzde bile.

  asıl vatandaşı olduğunuz ülke makul bir ülke ise bu belgeleri daha rahat temin edebilirsiniz.

  benimki değildi.

  istenen diğer belgeler ile birlikte bazı elinizde mevcut olan belgelerin(pasaport gibi) sizden türkçe'ye tercümesini istiyorlar. bu terümeleri de 10 kere kontrol edin. o hiçbir noktada ortaya çıkmayan tercüme problemi en kritik noktada ortaya çıkabilir.

  tüm belgeler tam ise tebrikler. başvurunuz alındı ve size bir başvuru no verildi.
  artık bu başvuru no ile sorgulama yapabilisiniz online olarak.

  verdiğiniz belgeler emniyete gidecek ve hakkınızda araştırma yapılacak. bu rutin süreç. ama bu sürede sizi emniyetten ilgili memurlar evinizde gerçekten aile düzeninde yaşıyor musunuz diye ziyaret edecek. bu da gayet hızlı ve kolay bir işlem.

  ama çok sayıda yazışma yapılacak hakkınızda o biraz zaman alıyor.

  bu işlemler de sorunsuz geçer ise sizi komisyona çağıracaklar. bu komisyon vatandaşlık komisyonu.

  bir vali yardımcısı başkanlığında çeşitli müdürlüklerden yetkililer karşısına geçeceksiniz ve size evliliğiniz ile ilgili sorular sorulacak. evliliğinizin sahte olup olmadığı anlaşılmaya çalışılıyor bu işlem ile. bu noktada sahte bir evliliği yutturmanın zor olabileceğini tahmin ediyorum. o nedenle evliliğiniz sahte ise denemeyin derim. gerçi kim sahte bir evlilik ile türk vatandaşlığı almaya çalışır ki abd vatandaşlığı almaya çalışsa başka veya ab

  bu komisyondan geçtikten sonra artık dosyalarınız genel müdürlüğe gönderilecek. orada da hakkınızda yapılan araştırmada sorun çıkmazsa dosyanız onaylanmak üzere yaklaşk 150-200 başka dosya ile bakanlar kuruluna gidecek. bakanlar kurulu onayına istinaden tesciliniz yapılacak ve vatandaş olabileceksiniz.

  tebrikler, hayırlı olsun.