şükela:  tümü | bugün
  • cok akillica bi sistem urunu olabilirmis.
    eger qualified'san (calisilan sektor veya egitim durumu odakli segmente edilebilir) bi ulkeye gidip vatandaslik isine giriyorsun, boylece o ulkenin populasyon demografisinin guzel gorunmesine yardimci oluyorsun. super bi memuriyet kapisi. hem de win-win...
  • halkın sesi partisi programında yer alan maaş: "vatandaşlık maaşı, temel bir yurttaşlık hakkı olarak hayata geçirilecektir."
  • teknoloji ve otomasyonun insanlari issiz birakmasi sonucu dunya buraya gelecek eninde sonunda.

aslinda turkiye'de bile su an yapmak mumkun. 18 yasini gecen herkese aylik 200 lira baglamak butcenin %20'isine denk geliyor.

bunun diger sosyal yardim programlarina en buyuk artisi kime kac lira verilecek, ne sekilde verilecek (makarna vs komur) isleriyle ugrasan burokrasinin ve etrafindaki verimsizliklerin, yolsuzluklarin (komur ihalesi), adam kayirmalarin (akp'li mi) ortadan kalkmasi. diger bir avantaji da insanlari calismamaya tesvik etmemesi. cunku fakirlik ya da issizlik sarti yok buna hak kazanmak icin. vatandaslik maasi sadece acliktan olmeyeceginizi garanti ediyor, iyi yasamak istiyorsaniz calismak zorundasiniz.

diger artisi da, nakit paranin diger yardim turlerine oranla insanlarin daha cok isine yaramasi. devletin verdigi makarna yerine adam ispanak alabilir. bu da baska verimsizliklerin onune geciyor.

niye zengin adama devlet para versin diyorsaniz soyle dusunun. devlet herkese 200 lira veriyor. ama herkesten ayni oranda vergi almiyor. fakirden daha az zenginden daha cok vergi aliyor. ornegin zengin yilda 50 bin tl vergi verecek, ama 2400 lira vatandaslik maasi alacak. o yuzden kim zengin, kime vatandaslik maasi vermeyelim diye kasmaya gerek yok. adam gibi asamali vergi sistemi kur yeter.

sonuc olarak, vatandaşlık maaşı ulkedeki gelir adaletsizligini duzeltmek icin bir serveti yeniden dagitma mekanizmasi.

keyword: (bkz: basic income)
  • (bkz: basic income)

sosyal refah devleti'nde harcanan her 10 papelin 7'sinin burokratik islemler sirasinda buharlasmasi nedeniyle sosyal devletlerin gelecekte uygulayacagi politikalarin basinda geliyor. her ne kadar bu sene isvicre'de referandum ile reddedilmis olsa da muhtemelen onumuzdeki 10 sene icerisinde pek cok sosyal demokrat ve merkez sag parti secim programinda bu vaade yer verecektir. zannedilenin aksine bu gorus sosyal demokratlar arasindan degil, liberteryen ekonomist milton friedman'dan 1960'li yillarin basinda cikmistir. (frıedman'dan once de bu oneriyi dillendirenler olmus ama sistemli bir sekilde pazarlamasini yapan ilk ekonomist friedman olmus demek daha dogru olacak sanirim)

(bkz: negative income tax)

bu yuzden olsa gerek ki siyasi skalanin saginda yer alan muhafazakar ve liberteryenler tarafindan da oldukca guclu destekler aliyor. zit kutuplarda bile makul bir uzlasmaya sebep olmasi nedeniyle bu politikanin onumuzdeki yillarda uygulanmasinin onunde pek bir engel gormuyorum.
  • ülkemize vatandaşlık vergisi olarak gelecektir.
  • türkiye için gerekli olması gerekendir. türkiyede gelir seviyesi olarak alt ve orta kesimdenseniz başınıza gelebilecekler;
    -üstünüze maden yıkılabilir.(meslek grubunuza göre tabi, inşaatta çökebilir,trende çarpabilir vs.vs.)
    -sokakta polis vurabilir.
    -yan baktın diye bıçaklanılabilir.
    -her gün değişen ve giderek bunaltıcı hale gelen ülke gündemi sizi verem edebilir.
    -kadınsanız her an ellenebilir,okşanabilir,üstünüze atlanılabilir.
    -siyasi görüşünüze göre sağdan veya soldan biri sizi öldürebilir.
    bilir....bilir....
    şimdi bana dünyada bu kadar risk barındıran bir meslek grubu söyleyin!
    evet türk vatandaşı olmak, türk pasaportu taşımak bir meslektir ve dolgun maaşı hak eder.
  • (bkz: haydar baş)
  • türkiye'de oluşturulursa bu ülkenin ekmeğini yeme edebiyatına birkaç gram gerçekçilik katacak.
  • temeli büyük buhran ve keynes'e kadar giden işsizlik maaşının türevi olan uygulama. bunun sağlıklı uygulanması için 1. ülkede tasarruf eğilimi olmayacak ki, verilen para harcama şeklinde sisteme girsin(bizde fazlasıyla mevcut), 2. enflasyon ile büyümeyi esas alan bir devlet politikası olacak(bizde mevcut değil).