şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: askerlik)
 • amansız hastalık gibi bir tanımlama. herkes ne olduğunu bilir nasılsa diye açıklama yapılmaz.
 • ilgili yasa maddelerinde askerlik olarak geçmeyip, diğer ihtimallerin de söz konusu olmasına neden olan dalgınlığın adı.
 • lubnan'da da yapilabilecegi noktasindan hareketle, zorunlu askerlik kapsaminda degerlendirildiginde muglak bir gorev.
  (bkz: misak i milli)
 • bazı afrika ülkelerinde izmarit ve yaprak toplamak, kendinden 4-5 yaş küçük ve eğitimsiz birilerinden dayak yemek, birilerinin karısını kuaföre götürmek ve onun bunun evini taşımak vatani göreve örnek olarak gösterilebilir. allahtan bizim ülkemizde böyle şeyler yok.
 • komutana göre değişen görevmiş bi de.
 • bu görevde keyfilik faktörü maksimumdadır. sözlüktekine de benzemez öyle.
 • günün koşullarına göre belli dönemlerde yeniden tanımlanması gerekendir. iş bir saldırı, savaş vs sırasında kendini ve vatanını koruyan insanlar eğitmek veya temel askerlik bilgileri vermekse bu kısa süreli (15-45 gün) harbi bir eğitimlede verilir. evet günümüzde ülkenin doğusunda sürekli bir hareketlilik vardır ama bu 6-18 ay askerlik yapanların çoğunun askerlik dışı işlerde (temizlik, yemek yapma,bulaşık yıkama, yazıcılık, şöförlük vs.) askerkere hizmet ettiği gerçeğini değiştirmez. belki zorunlu olduğunda amacı farklıydı ama yeniden gözden geçirilmesi gerekir. bu düzenlemeyi yapmak sadece askerin işi değil, askerin desteği ile hükümetlerin yapması gereken bir şeydir. ama tahminen problem bütçedir. evet hepimiz profesyonel askerlik diyoruz ama askerin tek ihtiyaci çatışmaya girecek, nöbet tutacak asker değil, temizlik, şöförlük vs gibi halen bir kısmını sivil memurların yaptığı geniş bir eleman ihtiyacıdır. bu da askerin buralara bir ödenek ayırması, dolayısı ile hükümetin bir bütçe ayırmasıdır. bir askerin maliyeti ile (eğitim, yemek, barınma vs) sivil bir memurun maliyeti karşılaştırmasını bilmiyorum. belki de zaten bir yük vardır ama bu yükün daha da artacağı gerçektir. bir de askeri disiplin ast üst ilişkisi içinde askere her şeyi sorgusuz sualsiz (askerde mantık yoktur) yaptırabilirsiniz. ama sivil memura yaptıramazsınız. aslında burada ortaya atılan tskdır ama esas işi çözmesi gereken bütçe sahibi hükümettir. unutmayalım ki genel kurmay başkanı bir sivile yani cumhurbaşkanına bağlıdır.

  ayrıca (bkz: #16020470) ve (bkz: #15773549)
 • bazi durumlarda bazi hanimefendilere ingilizce ogretmektir,

  bazi durumlarda piyon olarak savaslara girmektir,

  bazi durumlarda her gun 16 saat nobet tutup 3 saat uyumaktir,

  ama illa ki vatani gorevdir tabi, bunlari yapmak icin toplam uc gun egitilmis rastgele bireylerden daha iyisi hicbir yerde bulunamaz.
 • bazı ülkelerde sırf boş durmasın, nöbet tutsun diye askere silahsız bina içi nöbet tutturmaktır. düşman saldıracak olsa askerin, telkin yoluyla düşmanı püskürtmesi beklenmektedir. allahtan bizim ülkemizde böyle şeyler yok.