şükela:  tümü | bugün
 • geldiği ülkenin mevcut iktidarı nezdinde ,vatanı için savaşıp can veren vatan evlatlarından daha değerlidir.
  yardım alır,vergi vermez,geriye dönmesi için zorlanmaz,vatandaşlık hakkı elde edebilmek için ekstra bir çaba sarf etmez.

  edit:başlık yine bize kalmış.
 • siyaset bir sanat ise eğer, suriye devlet başkanı doktor sayın beşşar esad'ın magnum opus'u, masterpiece'i, şaheseridir bu suriyeli.

  şaka falan değil. bunlardan arındırılmış suriye, 15-20 sene sonra kalkınıp yaşam standartları ve refah seviyesi olarak türkiye'yi geçtiğinde kesinlikle "yokluklarıyla var edenler" tarzı bir müze inşa edilmelidir. içinde de ona kucak açan ülkede tacizden tacize koşan suriyeli, okuma yazma bilmeyip ortalama primat iq'suna sahip ve 20 çocuk doğuran suriyeli, 50 kuşaktır akraba evliliği yapıp her çocuğu hayatı boyunca yardım gerektirecek kadar sakat doğan suriyeli vs gibi bronz heykelleri bulunmalıdır.
 • turkiye ya da avrupaya kacip suc makinasi olacaktir. gittigi yerin kulturune ayak uyduramayip kendi sikko adetlerine saygili olunmasi gerektigini soyleyecektir.
 • bugünlerde günlük hayatta, twitter'da, ekşi sözlük'te duyduğum, kendilerini çok merak ettiğim suriyelilerdir. sahi, kim lan bunlar?

  vatan dediğin yerde tek/çatı parti diktatörlüğü var. ülkenin çeşitli bölgelerinde bu rejime karşı isyanlar patlak veriliyor, kanlı veya kansız bir şekilde bastırılıyor. eylemler uzayınca da sonrasında bir yanda diktatörlük ve onu destekleyen rusya, çin, iran gibi kuvvetler ve milisleri, bir yanda 100'den fazla irili ufaklı farklı amaçlara sahip olan, islamcısından tut sekülerine hıristiyanına kadar farklı motivasyonlara, farklı "vatan" tahayyülüne ve savaş sırası/sonrası farklı ideolojik görüşleri olan bir ton grubun cümbür cemaat birbirine girdiği bir cümbüş ortaya çıkıyor. kürtleri, mezhep çatışmalarını, batılı devletleri ve sivil toplum örgütlerini zaten geçiyorum. bu ortamda hangi vatandan, hangi savaştan bahsediyorsunuz siz gerizekalılar? kimin eli kimin cebinde ne sikim olduğu belli olmayan, her tarafın birbirine girdiği bir ortamda kim kendisini ve çocuklarının canını niye tehlikeye atsın? vatan için mi? ne vatanı amk, ortada vatan mı var lan. ortamda her türlü irili ufaklı örgüt cirit atmış, can güvenliği yok, vatanım dediğin yerde otorite çeçen bir savaşçı veya amerikan bir general bile olabilir, savaşsan ne için savaşacağın belli değil. ölsen niyazi bile değilsin amk. herhangi bir ideolojiye körü körüne bağlanmadıkça işinde gücünde herhangi bir insanın bu karmaşada ailesini ve sevdiklerini korumadıkça eline silah almasının tek bir mantıklı açıklaması yok.

  suriyelilerin yerleştiği şehirlerde yol açtıkları sıkıntıların ve oluşan yapısal sorunların farkındayım. umarım suriye'deki sorun beşar esad liderliğinde demokratik seçimler olması kaydıyla çözülür ve 3-4 milyon ne kadar suriyeli varsa ülkelerine geri gönderilir. ancak burada takıldığım nokta, kendilerini eğitimli ve entelektüel olarak gören gerizekalıların suriyeliler hakkındaki fikirlerini bu şekilde desteklemeleri ve bu söylemin doğal kabul edilip azımsanmayacak davar tarafından destek bulmaları. durumu kurtuluş savaşı'yla kıyaslayacak kadar cahil herifler amk. iki eylemde gaz yiyip gündelik hayatında devlet tarafından baskı görünce türkiye'den siktir olup gitmek başlığına akın eden, bir intihar saldırısında haklı olarak kendi geleceğini ve sevdiklerini düşünerek kaygılanıp daha iyi bir hayat düşleyen ve ortada savaş yokken yurtdışı yolları arayan da aynı adamlar. gerçi bir elemanın "arkadaşım söyledi" diyerek götünden uydurduğu müteahhitler battı mutlu musunuz başlığında kutlamalar yapan, yazılan bir entry'nin 2000'den fazla fav aldığı cahil, güdümlü, bilimsel araştırma yöntemleriyle de kanıtlandığı üzere okumayı sevmeyen ve istemeyen bir toplum, topluluk amk.
 • suriyelilerin türkiye'de olmasından memnun olmayan biri olarak anlayamadığım duyar.

  vatanı için savaşmayın derken kastedilen şey nedir? ülkeleri işgale uğradı da ondan mı kaçtılar? iç savaş yaşıyorlar işte.

  türkiye'de iç savaş yaşansa birilerinin hain ilan ettiği insanları öldürmemeyi seçtiğimiz için vatan haini mi ilan edileceğiz biz de?

  allah'ın günü türkiye'den siktir olup gitmek bakınızları atan güruh iç savaşta birbirlerini öldürmeye, ya da kendi devletiyle savaşmaya hayır deyip ülkelerinden kaçan insanları sorguluyor.

  sen ne yapacaksın? sağcılarla solcular aleviler kürtler, topyekün koca bir ülke iç savaşın eşiğine gelmiş ne yapacaksın? eline balta bıçak av tüfeği alıp sokağa çıkıp askerine polisine, ya da komşuna mı sıkacaksın? bağımsızlığını ilan eden ordu birlikleriyle mi savaşcaksın; ki belki bir akrabanın çocuğu o ordunun bir parçasıdır.

  aklı başında herkes bu hengamede bu ülkeden defolup gitmeyi seçecektir, başarabildiği ölçüde. o halde suriyeliler savaştan kaçtı geldi burada eğleniyor duyarı kasmanın alemi yok.

  sen ingiltere'ye, almanya'ya kaçtığında eğlenmiyor gibi yaparsın artık.

  rezilsiniz.

  not : anti-akp, anti-suriyeli sever, anti-terörist, anti-sağcı, anti-solcu, insan ulan insan!
 • yine sık sık hortlayan, kullananın net gerizekalı olduğunu gösteren bir tanımlama.

  şimdi bunu ağzından düşürmeyen gerizekalılara soruyorum. yiyin birbirinizi ete para vermeyin sikin birbirinizi göte para vermeyin dedikleriniz ülkede silahlanıp iç savaş çıkarsa, ne yapmaya çalışırdınız? eşiniz var, çoluğunuz çocuğunuz var, kız/erkek arkadaşınız var. hayalleriniz var, yaşamı seviyorsunuz/yaşamak istiyosunuz. ne yapardınız?

  not: “silahlanıp kendi ideolojim doğrultusuda savaşırdım” diyen ilk kişiye tek yön akıl hastanesi bileti hediye.
 • kendimi hep onlar yerine koyuyorum. allah korusun ülkemde savaş çıksa kimle ve kime karşı savaşacağım? şunu biliyorum ailem ve bütün akrabalarımla dünya görüşüm ters. inanmadığım ancak ailemi korumak için mi savaşacağım yoksa inandığım değerler için ilk başta ailemi öldürerek mi? eğer bu ikilemi aşarsam ülkemde iç savaş çıkarsa kalırım. eğer böyle bir şeyi sezersem iki sırt çantasını hazırlarım ve başladığı anda bu ülkeden giderim. kimse kendi emelleri için beni bu ülkede kan dökmeye zorlayamaz.
 • savas geldiyse kacmak yararsizdir. degerli biriysen savastan uzaklastirilirsin zaten. degersiz biriysen, savastan kactigin vakit gidecegin yerde en asagi tabaka olursun. birincisi, gittigin yerdeki insanlar tarafindan korkak, vatansiz ve asalak olarak tanimlanirsin. ikincisi, kimlik bunalimi ve post travmatik stres bozuklugu yasarsin.

  savas, yasadigin topraklara geldiyse yapacagin tek sey iyinin ve adaletlinin yaninda olmaktir. bu ugurda olebilirsin. sevdigin insanlar da olebilir. savas sonucta. simdiye kadar milyarlarca insan savaslarda oldu. sen de onlardan biri olursun. bilmedigin bir yerde asagilik gibi yasamaktansa, inandigin dogrular ugruna olmek her zaman daha onurludur.

  klavye delikanliligi yapmiyorum. hepiniz savastan kacan suriyelilere nasil davranildigini goruyorsunuz.
 • bunlar bize geldi, bizim gidecek bir yerimiz yok maalesef, gitmeye kalksak kapıkuleye 100.000 avrupalı askeri yan yana dizer ve bir kişiyi dahi geçirmezler. kalantor takımı havadan uçar gider tabi. o ayrı.

  çözüm; kalıp savaşmak ya kurtuluş ya ölüm, birilerinin eteğinin altında sünepe gibi yaşamaktansa, savunduğum her neyse, uğruna savaşarak ölmeyi bin kere tercih ederim.
 • savaşmayı değil sevişmeyi tercih ettiği açıktır, kızılamaz...