şükela:  tümü | bugün
  • henüz hepsini izleyemesem de geçen gün anacığımla bi sahnesine rastlayıp bizi derin düşüncelere daldırmış olan dizidir.

--- spoiler ---

şu babası yunan oldu diye kendini yerden yere atan kızı izledik. ben bi yandan mandalinamı soyup diğer yandan çay içerken diziye direktif veriyordum:

"tamam lan abartma yunansa yunan kaç yıl olmuş görmemişsin git sarıl öp babanı ağlama bu kadar" falan.. sonra kadın anam dedi ki ; düşünsene baban akepeli olmuş elinde ampullü bayrak eve geliyor ?

--- spoiler ---

düşünemedim !

aboovvv içim titredi yemin ediyorum.. 3 dakika falan sessizce bakıştık. sonra karar verdik: evden kovarız.... canım babam akepeli olmadığın için teşekkürler seni çok seviyorum

edit: debemin zamanlaması manidar olunca sosyal mesaj vermeden edemedim.. okuyun zaten eliniz paylaşa gidecek : imam hatipler kapatılsın!
  • "vatanseverler ıstanbuldan samsuna yola cıkmıs" cumlesiyle dusa sokan dizi.

atam geliyor amk.
  • oyy oyy. cevdet meyhaneden eve gelir. azize'ye yanaşmaya çalışırken, azize öfff şarap kokuyorsun diye söylenir. sonrasında cevdet yapıştırır cevabı;

ben doldurur ben içerim günah benim kime ne.

günümüze de bir gönderme olduğunu düşünmeden edemedim. harbi la, biz içiyorsak sanane!
  • bi evlilik anında nası travma olabilir gösteren dizi...

- oğlu vurulmak üzere (şok 1)
    - kocası yaşıyor (şok 2)
    - oğlunu vuracak olan kocası (şok 3)
    - kocası yunan üniformalı (şok 4)

fatal error...
  • muhteşem yüzyıl nasıl bir osmanlı dizileri furyası açtıysa, vatanım sensin de kurtuluş savaşı, cumhuriyet temalı dizi furyasını başlatacaktır.

güle güle osmanlı, tekrar merhaba türkiye cumhuriyeti.
  • ilkokuldan itibaren ''yararlı cemiyetler ve zararlı cemiyetler'' diye bi konu işliyorduk ya hani. eğer hâlâ bu konu işleniyorsa ''yararlı cemiyetler ve tevfik'' olarak değiştirilsin dersin adı. bi tane de fotoğrafını koysunlar tamam. herhangi bi açıklama yazmaya bile gerek yok. zararlı cemiyetleri tanımlamak için tek başına yeter bu amına koduğumun çocuğu.
  • bu ülkede bir karşı devrimin nihai başarıya ulaşmasının neden imkansız olduğunu bir kez daha hatırlatan dizi.

vefatının üzerinden 78 yıl geçmişken, benim gibi içinde zerre milliyetçilik taşımayan bir adamın gözlerini dolduruyorsa bir fotoğraf, birilerinin mustafa kemal'den nefret etmesini hakikaten garipsememek gerek.

bir hedef düşünün ki, ne düşünsel ne de duygusal olarak onunla aşık atabiliyorsunuz. kudurursun, kendine hallenirsin çaresiz. atam hakkında sadece yalan söylenip, sürekli dezenformasyon yapılmasına şaşmamalı.

bir de halit ergenç... adamda o eski ustalara has bir doku var.
  • eski türkçe ile;

"bunlar hain, bunlar kuvvacı"

günümüz türkçesi ile;

"bunlar gezici, bunlar terörist."
  • zevdet binbasi mucadeleyi kaybetmis sanirim. tv'yi actigimda isgal gucleri baskomutani konusuyordu zira.
  • halit ergenç insanlıktan çıkmış bi performans sergiliyor. sadece tek bi sahne hatırlatmak istiyorum;

---spoiler--

halit ergenç'in büyük kızıyla konuştuğu sahne. kızı "onlar da zamanla alışacak" v.s filan diyor. halit ergenç de "sen alışabildin mi" diye soruyor. kızın verdiği "alıştım. ben sana benziyorum." tarzındaki cevabında halit ergenç'in yüz ifadesi, mimikleri nedir allahısen? 2 saniyelik yüz ifadesinde bu kadarcık şey anlatılır mı yahu? kaşı bi acayip titredi, alnı, gözü, v.s yüzünün her bir tarafı tepki verdi; ama verirken de belli etmedi. çift, hatta üçlü duygu var orada. kızın dediği hoşuna gitmeli, ama aslında gitmemeli, o hain değil çünkü, fakat bunu da bize bariz belli etmemeli. adam hepsini başardı. bu nasıl bi şey hakikaten? kendisinin bile naptığının farkında olduğunu sanmıyorum. isteyerek yapmıyor yani, oyunculuk filan değil bu. adam diziyle beraber cevdet olmuş salmış gidiyor.

--spoiler---