şükela:  tümü | bugün
7232 entry daha
  • son bölümün ancak ikinci yarısını izleyebildim. aslında ikinci bir vatanım sensin vakası hilal ve leon ekseninde yaşanabilirdi. mübadele yıllarında aşk temalı bir spin off fena olmazdı aslında* . hilal gibi milliyetçi damarı hayli kabarık ama kof bir entelektüeli bize acıklı yazınlar eşliğinde izlettiler iki yıl boyunca. ablasının iki defa istemediği adamlarla zorla evlendirilmesine hiç itirazı olmayan aksine bunun ablasının ahlaki terbiyesi üzerinde etkisi olacağını düşünerek evliliklere zımni onay veren kız, gidip anadolu'da öğretmenlik yapacakmış. öğretme lütfen.

dizinin birinci sezon finalinde, aslında diziyi genel bir final yapmış gibi kabul edebiliriz demiştim. hala o fikrimin arkasındayım. izmir'i alan ismet bey mesela bu diziye göre. sonradan mareşal rütbesi alacak olan, savaş sırasında ismet paşa'dan daha yüksek rütbeli olan fevzi paşa'ya emir veriri gibi konuşan da, onun savaş şartlarına dair imanını tazeleyen de, odasına teşrifle girmesine göz yuman da ismet bey. anlıyorum, ahmet saraçoğlu iyi iş çıkardı bu rolde ama bu kadar da abartılmasa iyiydi. diziye sokulamayan mustafa kemal'in alter egosunun %80'i zevdet'te hayat bulurken, kalan %20 bile ismet bey'e biraz fazla geldi sanki. zaiyat beklediğim gibi oldu. onun dışında kalanların mutlu sonları da fena değildi. yine de ben olsam bahsettiğim spin off u göz ardı etmezdim.

bu diziyi ben bir de annem olmadan izleyeceğim. o varken rahat rahat ağlanmıyor: ağlamıyor kadın, bir de ağlayana bakıp dalga geçiyor, sinir oluyorum.