şükela:  tümü | bugün
3454 entry daha
  • refik halid karay'a yer vermesini istediğim dizidir.

dizide bundan önceki bölümlerde hatırlayacağınız üzere edebiyatımızın önemli yazarlarından halide edip adıvar'a yer verilmişti. halide edip milli mücadele döneminde anadolu'nun tekrardan ayağa kalkıp direnmesi için savaş veren ve her daim mustafa kemal atatürk'ün yanında bir kişidir. dizide de bu şekilde mücadele ederken izledik.

burada asıl söylemek istediğim durum ise, o dönemde edebiyat dünyasından nasıl ki milli mücadeleye destek veren kişiler varsa, milli mücadeleye karşı çıkan halkın yapacağı direnişin bir işe yaramayacağını savunan kişilerde vardı. bunlardan biri de refik halid karay'dır. refik halid bu düşüncesini sürekli yazmış olduğu yazılarda alaycı bir dille belirtmiştir. örnek verecek olursak;

"bir patırtı, bir gürültü. beyannameler, telgraflar... sanki bir şeyler oluyor, bir şeyler olacak... ayol şuracıkta her işimiz, her kuvvetimiz meydanda. dört tarafımız açık. dünya vaziyetimizi biliyor. hülyanın, blöfün sırası mı?hangi teşkilat, hangi kuvvet, hangi kahraman? hülyanın bu derecesine, uydurmasyonun bu şekline ben de dayanamayacağım. bari kavuklu gibi ben de sorayım:
    - kuzum mustafa, sen deli misin?" şeklinde pek çok yazı kaleme almıştır.

dizi de milli mücadele yanlısı yazarın yanında , milli mücadele karşıtı yazarı da görmek diziye zenginlik katacağını düşünüyorum. çünkü bu duruma halkın tepsinin neler olduğunu görmemizin önemli olduğunu düşünüyorum. onun için yapımcı ve senaristlere sesleniyorum; birkaç bölüme refik halid karay'ı ekleyin ve halkın tepkileri gösterin dizi için ayrı bir pencere açılmış olur.
  • 25. bölüm fragmanı çıkmış dizi.

demet evgar diziye atam'ın emriyle milis müfreze komutanı olarak giriş yaptı. allah'ım nolur kalıcı olsun.* *
  • 25. bölüm fragmaninin arz-i endam ettigi dizi.

demet evgar ve hüseyin avni danyal katilmislar yarebbim!
    bir milis müfreze komutani olarak demet evgar mi? varim diyorum!

ay bu kadar iyi oyuncuyu ayni dizide izleyebilmem için yeterli kondisyonum yok ama benim ve bu durum su an hiç kabil degil!
  • demet evgar mı? waow 25. bölüm meraklandırdı yine.
  • son fragmana göre önümüzdeki bölümler tansiyonun iyice yükseleceği dizidir.

meclis-i mebusan'ın toplanma zamanına gelindiğine göre ortalığın iyice karışacağını söyleyebiliriz. çünkü bilindiği üzere ingiliz hükumetine karşı meclisten misak-ı milli kararlarının kabulü geçiyor. burada william charles hamilton'ın vereceği tepkiyi merakla bekliyorum. tabi ki tevfik'te bu durumdan payını alacaktır.
  • diziye demet evgar'la birlikte hüseyin avni danyal'da katılmıştır.

ayrıca mustafa kemal paşamın ellerini görmek bile heyecandan göğsümün daralmasına yetti. kendisine o kadar hasretiz ki bu zamanlarda.
  • sonunda savasin kadinlari yuzunu gosterecek. tek basina filme konu olasi hayatiyla kara fatma diziye geliyor.

300 kişiyi aşkın birliği ile ı., ıı. inönü muharebesi, sakarya meydan muharebesi ile dumlupınar meydan muharebesi’nde carpismis, büyük taarruz’un ilk günlerinde general trikopis‘in birliğine esir dusmus, kaçarak yeniden müfrezesinin başına gecmis, bursa'nın yunan işgalinden kurtuluşunda rol oynamis, daha neler neler yapmis bir kadin.

orta okul tarih kitaplarinda siglikla tarihin icini bosaltmak yerine, o zamanin ruhunu ogrenebilseydik bu toplum bu kadar yozlasir miydi.. diye sormadan gecemiyor insan.
  • yıllardır tv izlemeyen, hele ki türk dizisi izlemeyen benim favorimdir. ana karakterlerdeki oyunculuk harika. senaryo muhteşem. bazı klişeleri her ne kadar ben de sevmesem de, böylesine bir senaryoda olmamalarının pek mümkün olmadığını da göz ardı etmemek gerek.

sürekli 4 ayak üstüne düşen tevfikten artık daral gelmeye başlamıştı ki sonunda biraz daha adil davranmaya başladılar.

yeni fragmanda demet evgar ve hüseyin avni danyal'da geliyor ki, ooo ooo.

bir de spoiler nedir bilmeyen yazarların yüzüne tüküresim geliyor bazen. onlara hiç itimadım kalmadı. benim gibi internetten gecikmeli izleyen ama buraya gelip başkalarının düşüncelerini okumak isteyen bir sürü insan var, spoiler vermeden önce bir ibare bir işaret koyun yahu.

sevgiler o vakit.

---

edit:

yazarın biri özelden yazmış ve bölümü izlemeden entry okuma o zaman demeye getirmiş.

cevabım: yurtdışındayım, tv'de türk kanalları yok. ben de internetten vaktim oldukça izliyorum. yani 24. bölüm yayınlandı siz izlediniz diyelim. ben o gün daha 19. ya da 20. bölümdeydim. dizi sarpa sarıyor gibi bir tek ben mi böyle düşünüyorum diye bir göz atayım derken, insanların "spoiler" ibaresi koymadan gelişigüzel dizinin sonunu ya da en çarpıcı sahnesini yazdığını gördüm.

yazma demiyorum, diyemem de kimseye, sadece biraz dikkat istemekte suç oldu arkadaş ne bencil bir toplum olduk çıktık.
  • fragmanlardan takip ettiğim dizi. izlemeye niyetliyim ama biraz daha bölüm biriksin istiyorum. demet evgar'ın peçesini indirdiğinde kara fatmaaa diye sesli sevinmem artık izleme vaktinin geldiğini gösteriyor sanırım. izmir dolaylarında geçen aynı dönemi anlatan kurşun yarası 2. sezonu da soluksuz izlemiştim ilk sezondaki berdan mardini rezilliğine rağmen. gerçi kara poşu a.k.a. çerkes kaymakam efsaneydi orada da. şimdi neden kurşun yarasından bahsettiğime gelelim. kurşun yarası 1. sezon son 2-3 bölümünde hikayeyi yakın tarihe taşımışlar ve padişah mehmet reşat'ın fedaisi binbaşı kenan olarak hüseyin avni danyal diziye dahil olmuştu. kısa bir süreli de olsa efsane bir oyunculuk sergilemişti. şimdi anlaşıldığı üzere yine aynı kalıpta bir rol ile dahil oluyor vatanım sensin e. binbaşı kemalin yarısı olsa dadından yinmez o kadar diyeyim.
4 entry daha