şükela:  tümü | bugün
4971 entry daha
  • yunanlara yunanlı deme sorunsalının kendisini bir kez daha gösterdiği yapıt.

senarist arkadaşa tebriklerimizi yolluyoruz.
  • yunan komutan efelere güvenebilir miyiz diye sorduğunda kastettiği kişi elbette ki tevfik’ti.

demek ki yunanlar tevfik’le bir olup türk köylerini yağmalayacaklar.tevfik bir yandan da çerkez ethem’le vatan kurtarmaca oynayacak.
    yani kısacası (bkz: batı çephesinde değişen bir şey yok)

yıldız, ailenin anasına çeken üyesi olarak milletine ve dolayısıyla da kendisine onca hakaret edilmesine rağmen aldırmadan uçkur peşine düştü. ali kemal olmuş sana dimitri hala karısı olma derdinde. insanda azıcık gurur olur ya.

azize de neyin peşindedir anlamadık.
    tanıtımda vatan için savaşacağım diyor ama nasıl?
    kocan olmuş ülkenin istikbali,sen de durumun farkındasın. anlamadın mı hala olayların silahla pek de alakası olmadığını be kadın.
    evine neden gitmediğini ilerleyen vakitlerde anlarız ama o da muhakkak yıldız gibi saçma sapan bir gerekçeyle gelir. hiç şaşırmam.
  • (bkz: itiraf edin bir an heyecan yaptınız)

yeni ingiliz ajan paşa'nın huzurundayken hangimiz yapmadık ki o heyecanı, aha şimdi verecek küsküyü derken hevesimiz yine kursakta kaldı gerçi.
  • harika bir sezon başlangıcı yaptı. tebrikler ve teşekkürler... milli mücadele böyle kıymetliydi işte...
  • son anları, denize karşı albay cevdet'in atatürk için yemin edip atamızı anmalarıyla harika bir başlangıç yapan dizidir.

bu sezon kısa olacak ama harika geçecek, 1920'den 1923'e doğru gideceğiz. umarım böyle devam ederler. keşke 1 saat'lik bölüm olsa, ama onların da yapacakları bir şey yok.

devam edin böyle. harikasınız.
  • ikinci sezon birinci bölümde türkçe altyazıların yazımında oldukça özensizlik görülen dizidir. bu kadar başarılı dizi yaptıktan sonra böylesine ardıl dizgi yanlışı kabul edilebilir değil.

anımsadıklarım:

- refik beyin
    - tabi
    - herşey

virgülden sonra boşluk bırakırsanız harfler birbirine küsmez, merak etmeyin.
  • yeni sezon öncesi hakkındaki bütün olumsuz haberlerden sonra kaldığı yerden devam eden televizyonda izlenebilecek en iyi ve en güzel türk dizisidir.

ilgiyle takip ediyor, yeni bölümleri iple çekiyoruz.
  • genel kanının aksine ikinci sezon ilk bölümünü beğenmediğim dizi.

geçen sezon son bölümlerde uçuşa geçen ve insanları televizyona kitleyen bir yapımdı vatanım sensin. insanların atatürk'e duyduğu özleme milli mücadele günlerini görme isteği de eklenince soluksuz izlendi. fakat gelin görün ki ikinci sezon benim açımdan tam bir fiyasko olarak başladı. öncelikle, cevdet'in vasili'ye kurduğu komployu veronika bilmiyor mu? ali kemal'in dimitri olduğunu onlara söyleyen cevdet, ali kemal'i kaçırması için vasili'ye akıl veren cevdet, vasili'yi yakalatan da cevdet. hatırladığım kadarıyla da veronika bunlara şahit. ama gelin görün ki veronika'nın ağabeyi flippos ali kemal'in dimitri olduğunu bildiği halde bunlardan habersiz ve ilk dakikadan itibaren tabir-i caizse cevdet'e aşık. gerçekten ilginç.

gelelim karakterlerin bir anda saf değiştirmesine. charles türkler adına çalışan bir ajan olmuş, sebebi de lucy'nin öldürülmesi. peki yakup charles'ı tutuklamışken, charles nasıl serbest kaldı? diyelim ki charles türkler'in tarafına geçtiği için salıverildi, peki yakup ile birbirlerinden haberleri yok mu? biri cevdet'i kurtarırken diğeri öldürmeye çalışıyor çünkü. hadi charles yine inandırıcı olabilir de, tevfik'in kara efe olması ne alaka? bir bölüm önce mustafa kemal'e suikast düzenleyen adam efe olmaya nasıl karar verdi? kurguyla bu kadar oynamanın, mantığı bu kadar zorlamanın gereği var mıydı pek emin değilim.

gelelim manda ve himayeyi getirmek isteyen refik bey meselesine. sevr imzalanmışken ve çok daha önceden kongrelerde manda ve himaye kabul edilemez denmişken, refik bey bir kaç kelamla milletvekillerini ikna edebiliyor da, mustafa kemal neden illa ki cevdet-yakup-charles üçlüsünden gelecek telgrafı bekliyor? siz mustafa kemal'i ne sandınız? büyük taarruz öncesi başkomutanlık yasası uzatılmadığında meclisteki konuşmasıyla red oylarını evete döndüren mustafa kemal, ya istiklal ya ölüm demek için o telgrafı mı bekleyecekti? öyle bir senaryo yazılmış ki, lucy'nin ölmesiyle türklerin tarafına geçen charles ve böylece hain damgası yemekten kurtulan cevdet, yanlarına yakubu da alarak refik beyin oyununu ortaya çıkarıyor ve mustafa kemal böylece ingiliz himayesi baskısından kurtuluyor. koca milli mücadele şans faktörüne bağlanmış biraz.lucy öldürülmese, charles taraf değiştirmese yakup cevdeti öldürecek, mustafa kemal ingiliz himayesi baskısı altında kalacak her şey çökecek gibi bir algı oluşmuş. çarpık ve 10 kasım öncesi mustafa kemal atatürk'ün anısına yakışmayacak bir kurgu yapılmış maalesef.

dizi bir tarih belgeseli olmadığı için dağıstanlının çerkez ethem olmasıyla ilgili bir şey yazma gereği duymuyorum. öyle bir kurgulamışlar ki, dağıstanlı hem çerkez ethem hem değil. çerkez ethem'in vereme yakalandığı iddiası vardır ki dizide de dağıstanlı öksürüyordu, çerkez ethem'in mebus abisinin adı reşitti burada da refik. yani ima edilmiş ama aslında o değil denmiş. gerek var mıydı tartışılır. çok da eleştirilmez ama bana kalsa kara fatma tüm gerçekliğiyle gösteriliyorsa çerkez ethem de o şekilde gösterilmeli, böyle sağdan soldan çarpık çurpuk olmamalı.

velhasılı kelam dizide her şey iç içe geçmiş maalesef. çok daha güzel anlatılabilecek bir hikaye varken elde döndü dolaştı başa sardı senaryo. cevdet yine izmir'de yunan ordusu generali, bu seferde çocukları ve annesi vatanperver olduğunu öğrenecek mi öğrenmeyecek mi ekseninde geçecek bir ikinci sezon. maalesef görüntü bundan ibaret. araya da bir iki sakarya savaşı mizanseni eklerler olur biter. kısacası, ikinci sezon başlangıcı beklentilerimin altında kaldı. umarım diğer bölümler daha iyi olur.
  • milli mücadelenin kazanılmasında bir ingiliz ajanın baldızına yapılanı ihanet olarak görüp ingiltere'yi cezalandırmak istemesinin de katkısı vardı demesi, her ne kadar belgesel olmasa da, bu dizi içindeki çok çirkin bir detaydır.

güzel dizi ama sezona bomba gibi başladı diyen arkadaşların aksine ben muhtemelen yakında yayından kalkar diye düşündüm. özenilmemiş hiç. öyle sönük, öyle yavaştı çünkü bölüm.

edit: baldız.
  • wounded love
    episode xxxıı
    return of the general

vatanım sensin, benim güzel diziciğim, ne yaptın saçını mı kestirdin? cilt bakımı mı yaptırdın, spora mı başladın? noldu sana bilmiyorum ama sende bir güzellik, bir oturmuşluk bir olgunluk gördüm ben bu akşam.
    ben ki diziyi en başından beri izleyen bir yazarım ve geçen sene ile arada gerçekten büyük fark gördüm bu sezon. görüntü kalitesi geçen sene zaten süperdi ama bu sene iyice babalar gibi olmuş o görüntü kalitesi. sonra, ortalıkta sürekli dolaşan insanlar var. figüranlık kısmı geçen seneye göre muhteşem olmuş. sadece oyuncuların etrafında değil, kadrajın alabildiğince insan dolaşıyor etrafta, harika. ingiliz aksanı ile ingilizce konuşan, o aksanı türkçe'de de sunan oyuncular falan efsane olmuş. benim gözümde bir dizinin/filmin gerçekliğini çok yükselten bir şey bu, bayıldım. senaryo da hoş bir tat bıraktı bende. bir sürü olay oluyor ama koştura koştura izlemedik hiçbir şeyi. tempo ve konuların birbirine bağlanma şekli çok güzeldi. emeği geçen herkesin eline koluna sağlık.

eveeet... geçiyorum bölüm yorumlarıma.

--- spoiler ---
    sevr. çok içime oturdu be, çok ağırıma gitti. o osmanlı heyetinin "hayırlı olsun" diyerek o mührü hiç tereddüt etmeden basması çok gücüme gitti... fazla söylenecek bir şey yok zaten. bazılarının burnuna burnuna sokulması gereken o işgal haritası umarım birilerinin kafasında hiç değilse bir ışık çakmıştır.

cevdet. ya cevdet seninki sevgiyse, aşksa diğerlerininki ne o zaman? otursana şöyle, anlatsana biraz. adam koca patlamayı atlattı da azize'nin ölüm haberi dağ gibi adamı göçertti, 20 sene yaşlandırdı be... ayrıca buradan sevgili haluk levent'e seslenmek istiyorum. abi yavaş gir şu şarkıya allahını seversen, ciğerimi söktün ya...
    yalnız o değil de, yakup'la arabada birbirinize girince tepki veremedim arkadaş. bi yakup'a dur nabıyosun diyorum, bi sana zevdet dur boğacaksın çocuğu diye çırpınıyorum. aaaa. bir daha beni böyle bir seçim yapmak zorunda bırakmazsanız sevinirim.

tevfik. eskiden, fakir ama şerefsiz, mirliva ama yine de hain bir adam vardı bildiniz mi? iste o adam nasıl geri dönmüş laağn!* tevfik yamulmuyorsam bu sefer de eşkiyalıktan zevdetimin başını ağrıtacak. buna azize'yi dağa kaldırma, çalıp çırpma, vs. gibi şeyler dahil olabilir tabii. görezeğiz.

azizah. azizecim sonunda doğmuş o çocuk ki vallahi ben bile rahatladım. yalnız kafama takılan bir soru var; seni dağıstanlı kurtarmış bir yerlerden ama nerelerden? yani ne işin var senin oralarda, niye çoluğuna çoçuğuna öldü saydırdın kendini azize? noooldu azizah!

flippos. meeeeh, senden emin değilim flippos. vasili'den aldığım enerjiyi alamadım senden. afacan gibi sürekli dolanıp duruyorsun olm, bi otur ya. sen malumata gitme malumat sana gelsin. koskoca kumandana yakışıyor mu? anca bi türkler bi tek kahveyi iyi yapıyorlar muhabbeti, yav he amk he...

çorlz. çorlzcum bence konuyu fazla kişiselleştiriyorsun. ha kişiselleştir, bize göre on numara hareket ama o lucy öleceğdi annem zaten, aaa. yalnız şeref çıtasını aşağı çekmekte maşallah tevfik ile yarışırsın. o nasıl suçu başkasına atmaktır ya, şapşik seni.
    aslında bizim tarafımıza geçmesi iyi oldu, okan ponçiğime kötülük yakışmıyor.

yıldız. puhahahahaha... hatta, puhahahahahahaahah. seni gidi gözünün feri çamaşır suyundan sönmüş yıldıs göslü kıs seniii... alikemıl'ın evleneceğini duyunca nasıl başı kesik tavuk gibi dolaştın ama yaa...
    mecnun hilal ile kuvvacıların parasını denize düşürdüğünüzde iyi bi saydırdım. zaten öyle kaptırmışım ki, naapsak, kimden toplasak parayı diye düşünmeye başladım. allaam ya... ama işte ananıza çekmişiniz kızım. huydur çeker b*ktur kokar sonuçta, alıklık maşallah baki ikinizde.

aleksi. aleksicim, hal ve hareketlerinden senin böyle yerinde duramayan, zıpır bir tip olduğunu var sayıyorum. yıldıs göslü kısla shipledim gitti ikinizi. yıldıs göslü kısın zaten ete verecek parası yok, o yüzden yiyin birbirinizi. heheh...

hilal. aslında biraz hilal'in hapiste geçirdiği zamanı görebilirdik. böyle pat diye çıkınca pek şaapamadım ben. neyse. hilal'im bak sevdiceğinin üzerine çok gitme, belli ki yine kimlik bunalımı yaşıyor çocuum.

leon. leyooonn, kelebeğim naber ya? bir çıkamadın ortaya, bir buluştuğunuzu göremeyecektik neredeyse ya, aaa. hilal'e omuz atıp gidince biraz bozulup trip attım sana ama nabayım leyon! senin hilal'i bırakıp aylarca atina'da kaldığın bir paralel evrenden bahsediyoruz leyon! bu evrenden her şeyi beklerim ben artık.
    edit: leyon sen iiiiice romantik olmuşsun bu sezon, allah vere de buralarda telef olmasak.

yalnız o değil de, bu leyon ve aleksi'nin içerisinde kelebek stili ile yüzdüğü gen havuzu nasıl bir havuzdur öyle yaa... maşallah maşallaaaah!

--- spoiler ---
316 entry daha