şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dizinin baş karakterini gölgeye atmadan, cumhuriyet tarihin baş karakterini yad eden ve bunu yaparken izleyenin kalbine dokunmayı başaran dizi...
  • malum insanın nasıl olmuş da böyle bir şeye izin vermiş olduklarını düşündükçe korkuyorum. ya bu işin altında bir iş var, ya da gerçekten malum insanı yanlış mı anlamışız diye de sormadan edemiyor insan.
    adeta son 10 senedir yaşanan hiç birşey yaşanmamış gibi, türk milletinin en büyük liderinin atatürk olduğunu 7'den 70'e herkesin ama herkesin kabul ettiği ve bundan övünç duyduğu zamanlarda olduğu gibi, dosta güven düşmana korku salar gibi.. mustafa kemal'i ve yaptıklarını hatırlatan, onu onurlandıran bir dizi çekiliyor. türk milletinin dış mihraka karşı birlik olması için, darbeye teröre ihtiyaç yok işte , görüyorsunuz atatürk'ün resmini bile gösterseniz yeterdi.
    bence bir iki bölüm sonra bir bahane ile yayından kalkar, at fava bekle.
    edit : neden mi bu kadar karamsar baktım? benim gibi türk milliyetçisi olmayan birini bile birkaç saniyelik atatürk resmi göstermekle etkileyen bir dizi, ampulleri ne hale getirir, düşünmek bile istemiyorum.
  • hiç izlemememe rağmen söz konusu fragman nedeniyle sevgimi kazanmış dizi.

tatava yapmadım atanın hürmetine imdb'de 10 puan bastım geçtim.
  • izlemediğim dizinin fragmanı ile ağladım.

"yolun açık olsun paşam"
  • beyler ve hanımlar, o tüylerin diken diken olması var ya, işte o suçluluktur.

gözümüzden akan o yaşlar var ya, mahcubiyettir.

o yüzden o'nu görmek bu derece etkiliyor bizi.

biz, emanetine sahip çıkamadık.

biz kaybettik. biz yenildik.

o gelmeyecek artık. kazanılmış ve bitmiş bir mücadelenin kahramanı o. fakat kazandığı her şeyi bir bir kaybediyoruz.

paşa'ya duyulan çok derin bir sevginin, aynı zamanda sitemin ruhu cız etmesine vesile olmuş dizidir.
  • cok kotu oldum ben ya neden boyle oldu icimi bir huzun kapladi ayni zamanda gururda yuregim sıkıstı boyle bir utandim sonra sac telime kadar diken diken oldum 2 dk lik fragmanda yasayamayacagim kadar duygu yasadim.uzun zamandir mustafa kemal dememisim duymamisim atam i pasam i sebep olanlarin allah cezasini versin
  • utanç ve özlem duygularını kafamdan aşağı boşaltan bir fragman yayınlamışlar. ben utanıyorum artık resmini görünce, çok üzülüyorum.
  • henüz izlemediğim, ama vatanım sensin dizisi 3. bölüm fragmanını gördükten sonra izlemeye karar verdiğim dizi.

ne kadar sürer bilmiyorum, ama izlemeye devam edeceğim. hey gidi... bir fragmanda gördüğümüz için bile seviniyoruz. geldiğimiz hale bak...
  • 3. bölüm fragmanına kadar hiçbir bölümünü izlemediğim dizi.

bazen böyle an olur, insanın birden gözünden yaş gelir engel olamaz. mustafa kemal'in resmi çıktığı an öyle bir yaş geldi gözümden. sevgiden değil ama bu sefer, suçluluktan.

halit ergenç yine efsane oynamış, o gülümseme, o umutlu bakış. şimdi tekrar öyle umutla bakmaya ihtiyacımız var.. ayrıca ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar, tarih kimin ak kimin kara olduğunu yazdı ve hala yazıyor.

o mayıs gününe minnettarız paşam. rahat uyu.
  • bak şimdi; play tuşuna basmadan önce ülkenin geldiği durumu düşünmeye başla ,
    tuşa bastıktan sonra yunan binbaşı konuşmaya başlasın ama sen düşünmeye devam et
    albay dosyayı eline aldığında herşeyi bir anda unut , hatta nefes bile alma
    müzik yükselmeye başladığında ve o resim gözüne dokunduğunda,
    albayın gözlerinin içi gülerek "mustafa'm yolun açık olsun paşam" dediğinde;
    gözlerinden dökülen o yaşlar bu ülkenin geleceğine dair umudun tohumlarıdır.