şükela:  tümü | bugün
 • vatan'ini seviyor olma hali.. vatan'i icin odunler verebilme potansiyeli..
 • "insanseverlik" kavramını es geçtiği takdirde "faşist" diye nitelendirilebilinecek kişi,kurum veya kuruluş.
 • oscar wild her ne kadar "patriotism is the virtue of the vicious" demis olsa bile kanimca halt etmistir. vatanseverlikle milliyetçiligi birbirinden çok iyi ayirmak gerekir zira aralarinda özellikle de milliyetçiligin binbir çesidi oldugu için daglar kadar fark vardir; asiri milliyetçiligin sonu irkçiliga kadar gidebilir tipki günümüzde trabzon'da bildiri dagitanlara linç girisimi gibi örneklerde gördügümüz gibi ancak vatanseverlik milliyetçiligin aksine kendini üstün bir irk olarak görmekten ziyade irkçiliga, asiriya kaçmadan adi üstünde sadece vatanini seven insani niteleyen bir kavramdir. keza kendini dünya vatandasi olarak gören bir insan ayni zamanda vatansever olabilir.
 • milletini de sevmektir. milletini sevmek de, yoldan geçerken kenarda gördüğün bi milyonluk takı tezgahından takı almaktır. küçük esnaftan alışveriş etmektir. ilginç de mi? ama böyle.
 • istiklal selpak satıcılarını destekleyip, onlardan birini meclise sokmaktır.
  * misak-ı tinerci cemiyeti
 • yurtdisina cikilinca, hele amerika gibi ruhsuz ve materyalist bi memlekete gidilince bazi seylerin degerinin daha iyi anlasilmasiyla guclenen durum. can yucel'in
  burası gibi değil
  gideceğim memleket
  denizi ayrı deniz
  havası ayrı hava
  dizelerinin okunmasi da katalizor gorevi gorur bu surecte.
 • ikinci dünya savaşı öncesinde, almanya'nın avusturya'yı ilhakı sırasında milliyetçilikten farkını göstermiştir.almanya'ya karşı hür avusturya'yı savunan yurtseverler, almanca konuşulan toprakların reich bayrağı altında birleşmesini isteyen milliyetçilere karşı mücadele etmiştir.alman birliklerinin sınırlardan içeri girip kilit noktaları ele geçirmesiyle yurtsever direnişi kırılmış, hitler'in emriyle göstermelik bir plesibit yapılmış ve anschluss tamamlanmıştır.
 • ırkçılık ile alakası olmayan kavramdır.

  ayrıca (bkz: bütün genellemeler yanlıştır)

  vatanseverlik insanın içinden gelen bir duygudur. vatansever kimse vatanını koruyanı da sever mesela devlet mesela ordu!

  şimdi bir de şöyle birşey var, türkiye üzerinde türkler yoğunluklu olmak üzere çeşitli kökenlerden insanlar yaşıyor değil mi? ama bir grup (bakınız grup dedim) insan bu topraklardan parça isterse veyahut kendilerine ayrıcalık tanınmasını isterse buna karşın vatansever birisinini göstereceği her türlü tepki normaldir diye düşünüyorum.
 • bunun hâlâ "ülken için en iyisini istemek" olduğunu iddia edenlere, yaklaşık bir yüzyıl öncesinin anarşisti emma goldman'dan gelsin:

  vatanseverlik, özgürlüğe karşı bir tehdit

  http://www.savaskarsitlari.org/…=1&arsivanaid=21679
 • hipokrasinin türkçe tercümesi. yarın dünya genelinde serbest dolaşım ve ikamet hakkı çıksa olacakları çok merak ediyorum. hadi bakalım: mollalar iran'a, komünistler moskova'ya abazanlar ukrayna'ya.
hesabın var mı? giriş yap