şükela:  tümü | bugün
 • dünya gerçeklerini göz önüne koyarak arayalım cevabı.

  bir millet vatanına sahip çıkmadığında, aymazlaştığında birileri gelip elinden toprağını alıyor mu...?

  bu sorunun yanıtına göre cevaplanması gereken sorunsaldır.
 • erdem dediğimiz şeyin evrensel, zamandan mekandan bağımsız olması gerektiğinden cevabı hayır olan sorunsaldır. mülk nedir, neye dayanarak mülkiyet vardır. millet nedir, dil nedir, neden ayrışmıştır. diller ayrı iken bile toplumsal ayrışma lüzum mudur sorularını cevaplandırmak gerekir önce. sonuçta bütün dünya insan ırkıdır, hatta hepimiz canlıyız bu dünyada, evrende yaşayan. bu sebeple bir erdem değildir.
 • olumlamaya ihtiyacı olmayan bir haldir vatanı sevmek. bunu büyüdüğü mahalleyi, evi, sokağı, okulu sevmekten farklı ve resmi ideolojilere paralel düşünmek çok mantıklı değil. vatanseverliği çeviri metinler üzerinden öğrenenler hatalı sonuçlara varıp, vatan sevmeyi ırki ayrımcılıklara varan bir hastalık gibi görürler. devletin ya da devletlerin yaratmış olduğu bir duygu değildir. devletler, ideolojiler bu duyguyu kullanmaya kalkıyor diye vatanı sevmek tu-kaka ilan edilemez.
 • vatanseverlik veya milliyetçilik bir içgüdü değildir, bir şuur düzeyidir.

  vatanın veya milletin varlığı, bekası için kendinden veya sevdiklerinden fedakârlık etmek elbette ki bir erdemdir ve işte bu nedenle önemlidir.
  vatan veya millet kavramlarına bir değer atfedip bunları insanın kendisinden ve sevdiklerinden önemli görmesi bir şuura varmadan olmaz.
  vatan ve millet şuuru olmayan hiç kimseyi vatan ve millet için aklını, vaktini, emeğini yeri geldiğinde de canını feda etmeye ikna edemezsin bunun için önce o kişilerin o şuura erişmesi gerekir.
  bir insanın kendinden başkasının rahatı, keyfi, huzuru için birşeylerden vazgeçmesi elbette erdemdir.

  @1: hani lan vatanseverlik sadece bir iç güdüydü ? iki dakikada kıvırmışsın, kaypak! beylik laflarla burada esip gürlüyorsunuz artist kırmaları.
 • binlerce yıl evvel atalarımızın açıklama getirdiği sorunsal.

  (bkz: sülde ruhu)
  (bkz: süldesi kesik)
 • tıpkı dürüstlük gibi, erdem değil bütün bireylerde olması grekendir
 • gurur duyacak hiçbir şey üretememiş olanlar, doğuştan ceplerinde olan vatanlarıyla övünür. bu kadar basit. şimdi dağılabilirsiniz.
 • vatanseverliği salak gibi ülkeyi sevmek, doprağını sevmek, bayrağını yalamak olarak algılarsak erdem değildir. maşa olmaktır, bürokrasiye, banka kartellerine vs ülkeyi kim yönetiyorsa. bomboş kavramlar, anlaşma sonucu çizilen sınırı falan sevmenin bir anlamı yok.

  olması gerektiği üzere, ülkende vatanında yetiştirilen değerlere saygı duymak, sahip çıkmak ise, vatan dediğin toprak parçasında büyüyen yeşile sahip çıkmaksa, o topraklarda nefes alan insana sahip çıkmaksa evet. o vatanın tüm kültürlerine sahip çıkmaksa evet. o vatanın çiftçisinin emeğine sahip çıkmaksa evet. vatanseverlik bir erdemdir. sözlük anlamı bunu mu gösterir bilemem, sikimde de değil.
 • 'en bağlayıcı emek
  kutsanmış bir bayrak altında
  iki yakanı bir araya getirmeye
  çalışmaktır.'

  bukowski

  yaşanan zorluklara rağmen vatanını sevmek erdem midir bilemem ama aidiyet olduğu kesindir.
 • erdem değildir.

  lakin vatandaşı olduğun ve ırk ayrımı gözetmeksizin aynı kimliği taşıdığın herkes ile aynı haklara sahip olduğun vatana düşman olmak o.çocukluğudur.