• işin komiği bu söz genelde derebeyi kompleksi yaşayan serfler tarafından söylenmekte.

iyi ihtimal iki göz odalı bir evle vatandan pay almak için 20 senelik kredi çekip bir ömür çalışmak zorunda kalacak birisi bana vatansız deyince gülüyorum. dostum sen de en az benim kadar vatansızsın, fakat senin servetlerini koruduğun kişiler sana "vatansever" bana "vatansız" diyor. sen de onların söylediğini bana söylüyorsun.
  • hiçbir devlete vatandaşlık bağıyla bağlı bulunmayan ve yabancı sayılan kişidir.

vatansız kişilere tanınan başlıca haklar;

kanunda yer alan ikamet izinlerinden birini almak üzere talepte bulunmak,

kamu düzeni veya kamu güvenliği açısından ciddi tehdit oluşturmadıkları sürece sınır dışı edilmemek,

yabancılarla ilgili işlemlerde aranan karşılıklılık şartından muaf tutulmak,

çalışma izniyle ilgili iş ve işlemlerde 4817 sayılı kanun hükümlerine tabi olmak,

5682 sayılı pasaport kanunun 18 inci maddesi hükümlerinden yararlanabilmektir.
  • kendisi pek de yeni olmayan bir ekşi sözlük yazarıdır.
  • (bkz: haymatlos)
  • zaman ilerledikçe memleketimle aramdaki tek bağın nüfus cüzdanımın arka yüzünde yazılı kütük bilgileri ve türkiye’nin son 100 yıllık tarihini incelediğimizde kökenlerimizin ne kadar doğru olduğu hususunda it izi kurt izine karışmak sözünün vuku bulması ile birlikte zamanında köyden şehire göçün etkisiyle kendi kuşağımın köy denilen yerleşim birimlerine yabancılaşmasından dolayı asla bir sempati besleyemedim, bundan dolayıdır ki başlıktaki duruma kendime daha yakın hissetmekteyim

maksat muhabbet olsun diye sorulduğunda bile duymamazlıktan gelirim, çok ısrar edildiğinde para mı vereceksin diye sorarım her hangi bir alay veya laf sokma güdüsü gütmeden, nedense zayıf, aciz ve umar bekleyen insanların yapılmasını bekledikleri işlerini bedelsiz veya ucuza halletmek için başvurdukları yollardan biri olarak değerlendiriyorum nerelisin, memleket neresi vb sorularını, haliyle bu kadar basit olmamalı kişilerin aynı köylü yâ da ilçeye bağlı köylerden çıkması durumunda bir anda uygulanan yakınlık, dostluk ve ticari indirim.

ikiyüzlülük ve riyakarlıktır bu nazarımda hatta samimi bulamadığım bir davranış şeklidir.
  • foşiklerin hakaret amaçlı kullandıkları en komik kelime.
  • hitler'in de alman vatandaşı olmadan önce birkaç sene vatansız kaldığını biliyor muydun? almanya'dan vatandaşlık almadan önce avusturya vatandaşıymış..
  • ben
  • turkiyede dogusunda batisina, meclisinden koydeki muhtarina kadar milyonlarca sayiyla ifade edilen bir tur karakter.
hesabın var mı? giriş yap