şükela:  tümü | bugün
 • tam tercümesi vatikan müzeleri olan bu yer tam anlamıyla nefes kesicidir. girişi 12 euro olmakla beraber her centine değer. kış sezonunda pazarları kapalıdır, hafta içi de öğlen 12.30 a kadar ziyaretçi kabul etmektedir. piazza venezia ve coloseo'dan 81 numaralı otobüs ile kolayca ulaşılabilir. içinde eski mısır eserlerinden tutun, rafaello'nun duvar resimlerine, michelangelo'nun piata'sından roma dönemi heykellerine kadar bir çok şaheseri içinde barındırır. gidilmesi ve mutlaka görülmesi gereken yerdir. sistina şapeli'de bu müzenin kapsamında ziyaret edilebilir.

  edit: bir suser burasıyla ilgili çok detaylı bir blog post yazmış. gitmeden önce şuradan okumanız tavsiye edilir.
 • http://mv.vatican.va/startnew_it.html adresinde olan uçsuz bucaksız hissi veren müze. cappella sistina'ya ulaşma telaşından olabilir.
 • buraya gidecekseniz ya bir turla gidin, ya da sabahın 4 ü gibi falan kapısında olun. yoksa tüm vatikanın etrafında tam bir tur yapmış kuyruğa dahil olursunuz. sonu gelmeyen bu kuyruk, louvre'un önünde bile böyle değildir. turla giderseniz eğer, önden alınma olasılığınız bulunuyor turun yaptığı anlaşma gereği. ancak vatikan'a gidip illa müze göreceğim diyorsanız san pietro'nun hemen yanında bulunan bir kısımda bazı caravaggio'ları ve raphael'leri görmeniz mümkündür. giriş yine 12 euro.
 • çok etkileyici bir yer, mutlaka görülmeli. heykeller, tablolar, freskler... yüzyıllarca biriktirmiş adamlar, her odanın, her eserin bir hikayesi var ve çok ama çok zengin. louvre'u ya da british museum'u falan görmedim ama burası gibisini de gittiğim ülkelerin hiçbirinde ya da türkiye'de görmedim. bir kere saatler alıyor gezmesi ve her şeyi üstün körü görebiliyorsunuz ancak, yetmiyor zaman. mutlaka guide ile gezilmeli, biz öyle yaptık çok memnunuz verdiğimiz üç kuruş fazla paradan. çok iyi anlatıyorlar.

  sistine şapeli muhteşem bir güzellik, insan michelangelo abinin önünde eğilmek istiyor, tavanını ve the last judgement'in yer aldığı duvarı adam toplam 10 yılda tamamlamış, 10!. raphael'in atina okulu ayrı bir güzel, ortada oturan adam michelangelo bu resimde, hüzünlü havası her şeyi anlatıyor... yokuşlu koridor da efsane, ışıklı tavanı muazzam. fresk gibi görünen üç boyutlu resimlerinin olduğu koridor da şaşırtıcı. harita bölümü, antik yunan bölümü ve hemen sonrasındaki yine göz aldatmacalı kapı (uzaktan kemer gibi görünüyor bu meret ama sadece düz bir kapı, gidip görmek lazım, anlatılmıyor), bahçede ortadaki altın top, mısır eserleri, roma dönemi eserleri, papaların resimleri, hristiyanlığın geçirdiği evreleri anlatan resimler, her şeyi ama her şeyi ile saygı duyulacak bir geçmişin izlerini yansıtıyor. insan kıskanıyor.

  sonunda bir vay aq diye iç çekilmese olmuyor sanırım.
 • mekanlar ve eserler açısından mutlaka görülmesi gereken bir yer. muhteşem işlenmiş tavanlı koridorlar, sistin şapeli ve çıkıştaki sarmal merdiven verdiğiniz parayı hak ediyor zaten. ayrıca gezmek için ise en az 3-4 saate ihtiyacınız var.
 • girişi halen 15€ olan müze. verdiğiniz her centi hak ediyor. eğer her bir esere vakit ayırayım derseniz buraya birkaç gün arka arkaya gelmeniz gerekir. sanat manyağıysanız gelin ve bir tam gününüzü ayırın buraya, doyarsınız.
 • içindeki güzelliği sergileyebilecek bir fotoğrafçı yoktur. istediği kadar profesyonelim desin, michalengelo öyle bir açıyla yapmış ki resimleri, kadrajlamak için havalalanmak felan gerekiyor.
 • online olarak bu müzeye kaydınızı yaptırıp önündeki amansız sıradan kurtulabiliyorsunuz.
 • ayın son pazartesi günü bedava girmek istiyorsanız bi mahalle kuyruk beklemeniz gereken büyüleyici müze.
 • papaların şerefsizliğinin medarı iftiharı müzedir. şeytan diye korktukları ressamlara resimler yaptırıp sonra da ölü bedenlerinin gömülü olduğu duvarlara astırmış ölümsüzlüğü sanatla bulduğunu sanan zangoçlar.