şükela:  tümü | bugün
 • masum bir şekilde, sık sık kullanılan söz. ama devamına ne getirilebileceğini sakin kafayla düşününce, insan öyle ulu orta söylemeyeyim artık diyor.
 • şaşkınlık belirteci
  (bkz: vay anam vay)
 • ömer üründül * adlı yorumcu/spikerin gençlerbirliği- beşiktaşın türkiye kupası maçınının sonuna doğru, bir sessizlik anında istem dışı sarfettiği, vurgulamasıyla bir clark gable ı aratmadığı söz öbeği.
 • konuşma dilinde sıkça kullanılmaması, duyunca gülmeme neden olan söz öbeği. safca bi şaşkınlık belirtir, uyu olum sen daha uyuuuu denir ardından bu saf arkadaşımıza..
 • bu aralar dilime pek bi müptela olmuş söz öbekçiği.
 • "ne güzeldi saçları
  saçlarını yandan yandan savuruşları
  vay anasını

  nasılda dönüp baktı
  bir hercayimenekşe bakar gibi güneşe
  vay anasını

  bal değildi, gül değildi, insandı
  öptükçe ballanırdı koklandıkça güllenir
  vay anasını

  kızamık kızıl sıtma çiçek sanırdım aşkı
  gördümde insan kılığında felaket şaştım
  vay anasını

  nelerimi alıp gitti bilmem ki
  bir yerlerim çoğaldı
  vay anasını"*
 • şu dünyada v, y, n ve s harfleri vurgulanarak söylenen, içten gelen bir "vayyaannassını" kadar etkileyici söz öbeği az bulunur. hatta bence bulunmaz. kısacası, güzeldir. vayanasını.
 • eskiden de hep duyardık jakoben toplum mühendisleri tarafından cinayet, suikast, bombalama, toplu katliama teşvik, toplu katliamın içinde bizzat yer alma gib bir takım yapay müdahalelerle türk siyasal ve sosyal hayatının şekillendirildiğini. kantlanmamış bu olayları bir komplo teorisi babında geyik muhabbetlerinde filan konuşur pek de ehemmiyet vermezdik. bunları 'olm türkiye'de petrol varmış da kuyuların üstünü amerikalılar betonla kapatmış.' türünden geyikler sayardık. ama günümüzde buna benzer olayların kanıtlarıyla ortaya çıktığı:
  - dörtyol ilçesinde polislere saldırıda kullanılan aracın mhp üyesi yörenin eşrafından birine ait olduğu ortaya çıkması,
  - protesto olaylarını provake edenin bir uzmançavuş olduğu söylentisi,
  - baykal kasetine ait izlerin ergenekon sanığı jitemin maaşlı yazarı ergun poyraz'a ait belgelerin arasından çıkması,
  - attilla kıyat'ın faili meçhuller devlet politikasıdır o zamanda kendilerine emir verilen ve bu emirleri uygulayan genç subayların şimdi ergenekon sanığı albaylardır demesi
  gibi durumlarda insanın gayrı ihtiyari söylemekten kendini alamadığı söz...

  ulan hakikaten vayyy anasını be