şükela:  tümü | bugün
  • pek dile getirilmeyen cesarettir.
    herkes "cesaret" deyince, ileriye atılmak; harekete geçmek gibi aktif şeyler düşünür ve söyler.

oysa konuşma fırsatın varken susma cesareti göstermek de vardır; iş arkadaşını ispiyonlayarak müdüre yaranmaktansa olduğun yerde saymayı göze alabilmek...

ve "geri dön, benim ol" demektense, "sen nasıl mutluysan öyle olsun" diyebilmek vardır.

önemli bir şirkette senelerce tırmalayıp, kendini parçalayıp iyi bir yerlere gelme umudunu bırakabilmek vardır bi de... deli derler, "kimsenin giremediği yerden istifa ediyo, şımarıklığa bak" derler; sen ise kendini dinleyip gidersin. onların sözlüğüne göre "vazgeçersin"

o an öyle gelmiyor ama bu, sahici bir cesarettir. hayatla sağlamasını yaptım, yüzde yüz çalışıyor.
  • en güzeli ve en rahat ettireni, beklentiden vazgeçme cesareti olsa gerek. ona cesaret edince çok şey değişiyor insanın hayatında.
  • (bkz: özgürlük)
  • o eşiğe kadar gelinmişse gercek özgürlüğün başladığı ana sebebiyet verecek adımdır.
    ama şu da atlanmamalı ki bazen de "vazgeçmemek" daha yürekli bir cesaret ister.
  • bir seyi yapma cesaretinden cok daha fazla motivasyon gerektirir.
    yoksunluktan korkuyorsaniz, vazgecme cesaretini toplamak cok zordur.

o seyi veya o kisiyi birakmak, onun yoklugunu sizin seciminiz haline getirip arkasinda durabilmek o kadar zordur ki, egonuzun paramparca olmasi ugruna siz vazgecmek yerine vazgecilmeyi beklersiniz, sirf donup baktiginizda sorumluluk sahibiymis gibi hissetmeyesiniz diye.

ancak yas ilerledikce agir gelir bu kolaycilik, yasadikca anlarsiniz kendi hareketlerinizin ve kararlarinizin yaratacagi sorumlulugu baskalarina yiktikca kendi hayatinizin kontrolunun elden kactigini.

bir daha ki sefer vazgecmeniz gerektiginde omuzlari silkmeden once akliniza gelir, iki kere dusunursunuz.
  • bu tip durumlarda yapılması gereken en son şey söz konusu aksiyonu düşünmektir. şahsi tecrübelerimden yola çıkarak söylüyorum düşünmeden yaptığım bir çok şeyden pişman olmadım ve hayat kalitemi bir tık arttırdı. 3 ülke değiştirdim, boşandım ve hatta yakın zamanda 4. ülke değişikliğine imza atacağım. 2013 hayatımın altını üstüne getirdim ve bir dakika duraksamadan yaptım.

burada ki en büyük mevzu comfort zone'un dışına çıkabilmek. insanın en büyük özelliklerinden birisi adaptasyon özelliği olduğunu düşünürsek, içinde o yaşam gücü olduğu sürece hiç bir şekilde yenilmezsiniz.