şükela:  tümü | bugün
  • hipotalamus kaynaklı olduğu düşünülmektedir. uzun süre strese maruz kalanlarda, sempatik inervasyon üzerindeki hipotalemik kontrolün kalkarak otonomik dengenin bozulacağı ve rinite (emosyonel rinit) neden olabileceği çeşitli kaynaklarca belirtilmiştir. nasal hiperreaktiviteye yol açan bu stresler/uyarılar, endojen (fizik stres, mekanik iritasyon, veya yetersiz venöz dönüş) veya eksojen (termal veya mekanik uyarı, nem,ilaç) olarak da sınıflandırılabilir. ayrıca uyku düzeni değişiklikleri ve beslenme değişiklikleri de rinit ataklarına sebep olabilmektedir.
    hastalar kendilerini alerjik zannetseler de tanı; infektif, mevsimsel ve alerjik rinitlerin ekartasyonu sonucu vazomotor rinit olarak konmaktadır. tedavide yanıt kişiden kişiye değişmektedir. genelde medikal tedavi (topikal steroidler, antihistaminikler, dekonjestanlar bazen de ipratropium bromide) önerilir. fakat steroid etki edene kadar saatlerce beklemektense o anki yoğun burun tıkanıklığı ve seller gibi akıntıdan bunalmış kişinin tercihi çoğu zaman sudafed veya otrivine gibi hızlı etki eden dekonjestanlardan yana olmaktadır. cerrahi tedavide yanıt kişiden kişiye değişmektedir, kesin bir beklenti bulunmamaktadır.
  • durduk yere, sigara dumanından, ottan boktan, ne oldugunu doktorların bile çözemediği sebepten sık sık aksıra tıksıra hapşurunca, doktorun sprey ve hap verip hadi git demek zorunda kaldığı hastalıktır.
    tedavisi: haftada en az 2 gun ağırlık entremanı
    ve haftada en az 1 kardiyo antremanıdır.
    deneyin 2 ayda etkisini gormezseniz yazın buraya.