şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: desmopressin)
 • hipotalamus tarafından üretilen bir nörotransmiter. kan dolaşımına girdikten sonra böbreklerdeki suyu tekrar emen ve idrar kesesinden uzak tutan pompaları açar. hipotalamus hasarı vazopressin'e de zarar verir ki 29 mart 1916'da iowa'da yaşayan mr. o'nun başına böyle bir şey gelmi. sağ şakağından tabancayla vurmuş kendini. on iki saat sonra bulunup hastaneye götürüldüğünde kurşunun optik sinirlere zarar verdiği ve adamın kör olduğu anlaşılmış. olayın vazopressin'le ilgisi de tam burada başlıyor. iyileşme döneminin ilk iki gününde toplam 396 gr. idrar yapmış. ilerleyen günlerde günde 4,5 lt işemiş ki ortalama bir erkeğin günlük idrar miktarının üç katına tekabül ediyor bu miktar. hatta sonraki günlerde 5,5 litreye kadar çıkmış idrar miktarı. bunun nedeni, kurşunun izlediği yoldaki beyin dokusunu şişirmesi ve bunun da hipotalamusu ezmesiymiş. hipotalamus vazopressin üretimini durdurunca hızla dolan idrar kesesi durmadan boşaltmaya geçmiş.
  bunlar hep sam kean'in insan beyninin gizemi kitabından.
 • (bkz: adh).
  böbrekteki toplayıcı tübüllere etki ederek, suyun geri emilimini sağlar.
 • vazo- :damar,
  pressör:büzücü baskılayacı

  vazopressör: damar büzücü
  vazopressin: damarları büzücü bir çeşit hormon.
  antidiüretik ( diürezi; idrara çıkmayı, önleme ) etki ile sıvı reabsorbsiyonu sağlar ve bu sayede damar volümünü artırır.
 • (bkz: antidiüretik hormon) (bkz: adh)
  (bkz: arginine vasopressin) (bkz: avp)
 • aşık olduğunuzda da hipotalamus tarafından üretimi artırılan hormon.

  edit: bir yazar haklı olarak konuya şüpheyle yaklaştı ve benden kaynak istedi. ben bir popüler bilim dergisinde biraz önce okuduğum linki paylaşıyorum. bu konu hakkında daha detaylı ve kesin bilgiye sahip olanlar beni uyarsın lütfen ki yanlış bilgilendirmede bulunmayayım.

  https://www.sciencefocus.com/…-when-i-fall-in-love/
 • böbrek hücrelerini etkileyerek idrar tüplerinden suyun geri emilmesini sağlayan hormondur. yetersiz salınması halinde bol idrar atılır. kişi sürekli su içmek ister. bu belirtiler şeker hastalığında da olduğu için bu duruma şekersiz şeker hastalığı (bkz: diabetes insipidus) denilmiştir.
 • vazopressin:''beyaz atlı prens'' vazopressin çövalyelik ve tekeşlilik hormonudur.bölgesini,eşini ve çocuğunu saldırganca korur.testosteronla beraber beyin devrelerini yönetir ve erkeksiliği artırır.

  vasopressin:gizli,arka planda,içten içe saldırgan erkek enerjiler,testosteronun erkek kardeşi,oksitosinin erkek kardeşi(oksitosinin yaptığı gibi aktif,erkeksi biçimde bağlanmayı istemenizi sağlar.)