şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: nörokardiojenik senkop) çocuklarda en sık görülen bayılma nedenidir.(%70).bir takım tonus ve volüm değişikliklerine vücudun abartılı reaksiyon vermesiyle ortaya çıkar.kalp atımı yavaşlar(bradikardi), tansiyon düşer(vazodepresyon).beyne giden kan akımında azalma olduğunda senkop gerçekleşir.kısa sürelidir.
 • bileşke orgazmı sırasında yada çok az aradan sonra yaşanabilir. zevkten bayıldının tıpsal terimi olarakta bilinir. çok nadirde görünsede kalbin bu heyecana yenik düşmesidir.
 • vucudun sempatik desarja asiri vagal yanit vererek neden oldugu senkop turu. selim bir senkop turudur. bradikardi ve buna bagli olusan hipotansiyon sonucunda beyinde perfuzyon gecici olarak bozulur. bunun sonucunda saniyeler suren bir bayilma gozlenir.
 • galatasaray'ın forvet oyuncusu gomis'in dün akşamki kasımpaşa maçında bayılmasına sebebiyet veren hastalık.
 • bafetimbi gomis'in hastalığıdır. bilinen bir hayati zararı yoktur.
 • bir hastalık değildir refleks olarak gelişen bir senkop durumudur. aynı zamanda en sık görülen senkop çeşididir. kişiye bağlı olarak farklı sebepleri olabilir.
  abv sözlük dinleneyim diye girdim yine dayanamadım.
 • senede bir bayılmama sebep olan hastalık. kalp ve sinir sistemine baktırmak lazım, epilepsi veya nöbetlerle alakası yoksa tehlikeli bir hastalık değildir. doktorlar da çok bir şey öneremezler zaten, sebepleri tam çözülebilmiş değil. sabah uzun süre aç kalmamak gerekiyor. bir de banyoda dikkat etmek gerekiyor, uzun süre sıcakta kalırsanız bunalıp bayılabilirsiniz, düşerken kafayı bir yere vurmadıkça bir tehlikesi yok.
 • önceki yaz tuvalette yığılıp kafayı dolaba gecirmemle solugu nörologta alıp sahip oldugumu ogrendigim rahatsizlik. bendeki seyri empatiyle gelisiyor, acik acik bir ameliyat sahnesi cok etkilemedigi halde ameliyattan cikmis birinin acilarini izledigimde ilk sinyallerini aliyorum. ( son deneyimim hollandali kiz filmi ameliyat sonrasi sahnelerinde oldu zaten) tehlikesi bayilma anindaki konumunuza bagli ve bu konum genellikle tuvalet oluyor. norolog kisisinin soyledigine gore bu rahatsizligin tetikleyicisi mesaneymis, bu nedenle benzeri bir rahatsizlik hissettiginizde "elimi yuzumu yikayip cisimi yapip bi rahatlayayim" diye dusunmeyin kafaniz şiş uyaniyorsunuz sonra.
 • ilk atağımı 13 yaşında ani görme kaybı sonrası bayılma şeklinde yaşadığım, sonrasında belirli aralıklarla hayatım boyunca bana eşlik eden senkop türü. çoğunlukla hayati riski olmamakla beraber asıl sorun, olur olmadık yerlerde baygınlık geçirme ve ani postür kaybının sebep olabileceği kafa travmasıdır.

  öncelikle senkop nedir? ani, kısa süreli postural tonus kaybı. yani bayılma.
  bayılma dediğimiz şey bir hasalık değil, bir semptomdur. senkopları genel olarak kardiyak ve non-kardiyak olarak ayırabiliriz. yani kalple ilgili bir sorundan kaynaklanan senkoplar ve kalp dışı senkoplar.

  vazovagal senkop diğer adıyla nörokardiyojenik senkop kalp dışı sebeplidir. (ismi yanıltmasın) burada temel sorun kalbin hastalığı değildir. nöral sebeplerin bir sonucu olarak kalp ve damarlar etkilenir ve senkop gerçekleşir.

  patofizyolojisi henüz net bir şekilde aydınlatılamamıştır. ancak genel olarak:
  1.ağrı, anksiyete, stres gibi durumlarda serebral korteks yoluyla,
  2.uzun süre ayakta kalma sonucu kalpteki basınç algılayan reseptörler aracılığı ile vagal sinirin uyarılması yoluyla,

  vagus sinirinin nükleusu olan nükleus tractus solitarius uyarılır. bu uyarım parasempatik sistemi aktive ederken sempatik sistemi baskılar.

  sonuç:
  -damarların gevşemesi sonucu vücuttaki kanın vasküler yatakta göllenmesi, beyne kan akışının azalması
  -kalpteki atriumlardan ventriküllere iletimin yavaşlaması
  -tansiyon düşmesi, kalp hızının uygunsuz şekilde azalması
  -beyne giden kanın azalması ve senkop

  normalde vücudumuz kontrol mekanizmaları sayesinde tansiyonumuzun düşmesine, kalbimizin yavaşlamasına izin vermez. fakat bazı bireylerde vagal tonus yani vagus sinirinin uyarılabilirliği artmıştır. daha anlaşılır tabirle vagusları aşırı hassastır. tabi bu hassasiyetin sebebi günümüzde tam olarak aydınlatılabilmiş değil. bazı nörotransmitterlerle ilgili çalışmalar sürüyor olmakla birlikte pankreatik polipeptidin bu olgularda arttığı bulunmuştur.

  aslında tanısı oldukça kolaydır. öncü belirtiler olur. kişi, bayılmak üzere olduğunu hisseder. oturma ihtiyacı duyar. eğer hızlı bir şekilde kendisini korumaya almazsa saniyeler içinde soğuk terleme, sıcak basması, hızlı ve yüzeysel soluma ve yüzün kireç gibi olması sonucu çevresindeki insanlar tarafından zaten fark edilecektir. bulantı-kusma olabilir. görme ve işitme kaybı gelişir ve postür kaybı ile sonuçlanır. iyi nokta şudur ki, uzandığınız takdirde birkaç dakika içinde bilinç normale döner. erken dönemde ayağa kalkarsanız tekrar senkop gelişebilir.

  tetikleyici unsurlar bireylerde farklılık gösterebilir. genelde senkop sonrası aç mısın, kahvaltı yaptın mı sorusu yöneltilir. açlık veya uzun süre ayakta kalmak da bir sebep olabilir tabi ki ancak her olguda farklıdır. örneğin kahvaltı yaptığım gün kahvaltıdan yarım saat sonra senkop geçirdiğim de olmuştur, gün içinde hiçbir şey yemeden 12 saat aralıksız şekilde ayakta kalıp senkop geçirmediğim de.

  anksiyete gibi bazı psikiyatrik sorunları olan olgularda vazovagal senkopun daha sık olduğunu gösteren çalışmalar mevcut. örneğin bir çalışmada vazovagal senkoplu olguların %24'ünde eşlik eden bir psikiyatrik sorun olduğu bunların da %50'sinin majör depresyon, %50'sinin de panik bozukluk ve anksiyete olduğu saptanmış.

  çoğunlukla tedavi için herhangi bir şey uygulanmaz. daha çok tetikleyici unsurlardan kaçınılması önerilir. bazı vakalarda asistoli (kalbin durması) gelişebildiğinden bu olgularda kalıcı kalp pili takılması uygulaması denenmektedir.