şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: nörokardiojenik senkop) çocuklarda en sık görülen bayılma nedenidir.(%70).bir takım tonus ve volüm değişikliklerine vücudun abartılı reaksiyon vermesiyle ortaya çıkar.kalp atımı yavaşlar(bradikardi), tansiyon düşer(vazodepresyon).beyne giden kan akımında azalma olduğunda senkop gerçekleşir.kısa sürelidir.
  • bileşke orgazmı sırasında yada çok az aradan sonra yaşanabilir. zevkten bayıldının tıpsal terimi olarakta bilinir. çok nadirde görünsede kalbin bu heyecana yenik düşmesidir.
  • vucudun sempatik desarja asiri vagal yanit vererek neden oldugu senkop turu. selim bir senkop turudur. bradikardi ve buna bagli olusan hipotansiyon sonucunda beyinde perfuzyon gecici olarak bozulur. bunun sonucunda saniyeler suren bir bayilma gozlenir.
  • bafetimbi gomis'in hastalığıdır. bilinen bir hayati zararı yoktur.
  • senede bir bayılmama sebep olan hastalık. kalp ve sinir sistemine baktırmak lazım, epilepsi veya nöbetlerle alakası yoksa tehlikeli bir hastalık değildir. doktorlar da çok bir şey öneremezler zaten, sebepleri tam çözülebilmiş değil. sabah uzun süre aç kalmamak gerekiyor. bir de banyoda dikkat etmek gerekiyor, uzun süre sıcakta kalırsanız bunalıp bayılabilirsiniz, düşerken kafayı bir yere vurmadıkça bir tehlikesi yok.
  • önceki yaz tuvalette yığılıp kafayı dolaba gecirmemle solugu nörologta alıp sahip oldugumu ogrendigim rahatsizlik. bendeki seyri empatiyle gelisiyor, acik acik bir ameliyat sahnesi cok etkilemedigi halde ameliyattan cikmis birinin acilarini izledigimde ilk sinyallerini aliyorum. ( son deneyimim hollandali kiz filmi ameliyat sonrasi sahnelerinde oldu zaten) tehlikesi bayilma anindaki konumunuza bagli ve bu konum genellikle tuvalet oluyor. norolog kisisinin soyledigine gore bu rahatsizligin tetikleyicisi mesaneymis, bu nedenle benzeri bir rahatsizlik hissettiginizde "elimi yuzumu yikayip cisimi yapip bi rahatlayayim" diye dusunmeyin kafaniz şiş uyaniyorsunuz sonra.