şükela:  tümü | bugün
 • ks. visual basic for applications.. excel, word, access, outlook vs gibi office toollarinda vb ile macro yazmak icin kullanilan hede..
 • bazen üç günlük işi iki saate yapmanızı sağlayarak hayatınızı kurtarır, devamlı kullanmak delikanlı programcıya yakışmaz.
 • başkalarının 4 günde yapabileceği işi on dakkada yaparak patronu şaşırtmanın bir yolu. 1 saatte excelden chartlar yazılar alarak 30 tane prezentasyon hazırlayabilir.
 • -herkesin beceremice bişey
  -sizi önemli biri yapabilir
  -kafayıda yiyebilirsiniz

  ama çok ta böbürlenmeyin çünkü hala başka birinin "al ben bu programı yazdım sende bu programda kendi programını yazarsın" baaabında yaptığı bişi çünkü, geyik ama hep aklıma geliyo.

  i love this applications
 • excel denen programı dünyanın en mükemmel programı haline getiren şey. yapmanız için tek gereken hayal etmek (e biraz da kasmak gerekiyor tabi.)
 • envai çeşit işimi halletiği gibi mezuniyet projesi ve bitirme tezi gibi iki kallavi hadisenin altından kısa sürede** kalkmakta inanılmaz yardım ettiği için tribute albüm çıkaracağım program. cv'min üstüne kabartma olarak ekleyeceğim program.*
 • (bkz: vbscroll)
 • uygulamaların içerisinde visual basic nimetlerini kullanabilmenizi sağlayan programlama dili. genelde microsoft office programlarıyla birlikte kullanılır. vba sayesinde excel veya wordde digital veya analog saatten, puzzle oyununa kadar pek çok uygulama yapabilirsiniz. ayrıca tekrarlanmış işlerin pratikleştirilmesi için vba kullanmak akıllıcadır. daha somut bir örnek vermek gerekirse; yapacağınız bir kayıt pogramı sayesinde bütün bilgilerin gerekli formlara otomatik doldurulmasını sağlayabilir ve böylelikle saaatlerce uğraşacağınız işlemleri birkaç dakikada yapabilir, bunu yaparken hata ihtimallerini (bkz: copy/paste) minimize edebilirsiniz.

  vba'nın bu kadar sık kullanılmasının nedeni office programlarına hemen hemen herkesin aşina olmasıdır. farklı bir platformda yazacağınız bir program çok fazla tercih edilmeyebilir. kanımca diğer vba kullanma sebebi ise vba'nın bir programlama dilinden daha esnek yapıya sahip olmasıdır.

  vba öğrenmek isteyenler için alfa yayınlarından çıkmış vba adında bir kitap mevcuttur. herkes için olduğu iddiasında olan bu kitap visual basic bilmeyen kişiler için ömür törpüsü olabilir.