şükela:  tümü | bugün
 • otu ve boku bile ayarlanabilen gordugum en ba$arili forum. http://www.vbulletin.com/
 • 3.0.0 veriyonu ile * süper olan bir php forum. şu ana kadar gördüğüm en iyi admin cp'a sahiptir..
 • yıllık lisans ı 85$ olup süresiz* lisansı 160$ dır. çok görünse de, yöneticisine sağladığı olanaklar ve son gamma versiyonundaki yeni yapısıyla (özellikle yatay post info olayının hastası oldum) bu parayı sonuna kadar hak eden bir forum scriptidir.
 • 3.0.1 versiyonu çıkmış olan, türkçeleştirmek için çok uğraştığım (fakat bitiremediğim), ücretli forum yazılımları arasında en iyisi olduğu düşünülen yazılım.
 • kepaze ötesi dizayna sahip forum motoru. birileri çıkıp özelleştirme imkanlarından bahsetmesin kullanışlılığı yerde sürünüyor. eksi sozluk pratikliğinde bir forum olsa çok devrimci olur. birileri bu fikri değerlendirmeli. forumun email ile katılım ve emailde resimlerin gözükmesi özellikleri mevcut değil. email ile gelen mesajların saatini seçtiğimiz zaman dilimine göre değil us zamanındaki karşılıklarını yolluyor.(oysa foruma girince seçtiğimiz zaman diliminde gösteriyor) vbulletin'in lanet olası threadlerine anlık bildirim ile üye olunduğunda tanış olunan "forumu ziyaret etmeden kullanıcının mailine daha yeni mesajları sakın gönderme" şeklindeki default ayarı 20. yüzyılın salaklıkları arasında sayılacak.

  edit: koca tembel epostalarda resim vb gibi şeylerin eklentilerle gelebildiğini söyledi. diğerleri de kolayca düzeltilebilecek şeyler olsa da günümüzde hantal kalan bir forum vbulletin. insan iş için kullanmak zorunda kalınca ve anında emaillere ihtiyaç duyup da bulamayınca "salaklık" vb şekilde kendini ifade etmesi içgüdüsel olarak gelen bir şey -vbulletin'in değiştirilebilir özellikleri gibi olmasa gerek.
 • sitemize kurmak için satın aldığım ve yapılan türkçe yamalardan birini indirdiğimde aşağıdaki uyarıyı görüp yarıldığım yazılım;

  "bu işlemin geri dönüşü yoktur ha!"
 • en son 3.6.8 patch level 1 eklentisini çıkararak bir açığını daha kapatmayı başaran çok geniş içerikli bir forum scriptidir.admin panelinde bulamayacağınız özellik yoktur.forumunuzu dilediğiniz gibi yönetebilirsiniz ve bu scripti kullanması gayet basittir.
 • facebook'ta paylaş eklentisiyle forum konularını facebook'a taşıyabileceğiniz, forum yazılımlarının arasında en güvenilir ve en başarılısı.
 • henüz beta ve geliştirilme aşamasında olan 3.7 sürümüyle ortalığı kasıp kavuracak forum sistemi. sayfasından* yüklenen bir çok eklenti vbulletin'e dahili hale getirilmiş, facebook ve hatta sözlükten bile bazı şeyleri içine katmıştır. ekşi sözlükten aldığı şey ileti* geçmişidir. göze çarpan diğer yenilikler:

  - yeni gelişmiş spam filtresi
  - gelişmiş üye profili
  - üye resim galerisi
  - sosyal gruplar
  - dahili etiket sistemi

  bunlardan başka daha pek çok yenilik 3.7 ile vücut bulacaktır. kanımca bu kadar yeniliğin getireceği en büyük dezavantaj potansiyel açıklar olacaktır.
 • vbulletin'i buralara getirmiş tüm developerlar, vbulletin'in internet brands'e satılması ve internet brands'in kendi developerlarını da ekibe katması sonucu teker teker istifa etmişlerdir. 4.0 sürümünün akıbeti de şu anda tam bir muammadır.

  aslında vbulletin'den hiç haz etmem, gayet ipb fanboy'u biriyimdir ama yine de vbulletin'in bu şekilde batıyor oluşu üzücüdür. 9 yıllık bir emeği yok etmek bu kadar kolay olmamalıydı.

  sözün özü, birisi duruma acilen el atmazsa vbulletin artık bitmiştir demektir, herkese geçmiş olsun.