şükela:  tümü | bugün
 • khaled hosseini'nin merakla beklenen 3. kitabı. orjinal adı "and mountains echoed " olan kitap türkiye de bu isimle yayınladı kitabın açıklaması da şöyle ;

  gece vakti, çölü bir el arabasını çekerek geçen bir baba. arabanın içinde annesiz iki çocuk; iki kardeş; biri kız, biri erkek. küçük peri için ağabeyi abdullah, ağabeyden çok öte. on yaşındaki abdullaha sorsanız peri, her şey demek. köylerinden kâbile varmak için çıktıkları yolculuğun sonunda aileyi yürek parçalayıcı bir son bekliyor. fakat aslında bu bir son değil... kardeşlerin başlarına gelenler -yakın ya da uzak- ilişki kurdukları tüm insanların hayatlarında nesiller boyu yankılanacak...

  hayat farklı aileleri sevgi ve fedakârlık, ihanet ve sadakat gibi ortak duygularla sınarken, karakterlerin başlarına gelenler ve yaptıkları seçimler, kitabın her biri ayrı bir renk ve lezzet taşıyan katmanlarını oluşturuyor. afganistanın küçük bir köyünde doğan ve okuru kâbilden parise, san franciscodan tinos adasına taşıyan bu öykü, her sayfada renklenip güçleniyor.

  ve dağlar yankılandı, bizi biz yapan değerler üzerine düşündüren, ustalıkla yazıldığını her bölümde yeniden kanıtlayan, büyüleyici bir roman. uçurtma avcısı ve bin muhteşem güneş ile dünya çapında sevilen bir yazar olan khaled hosseininin yazarlığında bir dönüm noktası.

  beklediğim kitaplar arasındaydı gelmiş , hoşgelmiş .

  aylar sonra gelen edit: kitabı yeni bitirme fırsatım oldu. o muhteşem ilk iki kitaba kıyasla tam bir fiyaskoydu diyebilirim. anlatılan o kadar karakter var ki hepsi askıda kalıyor. tek beğendiğim kısım çokta iyi olmasa da sonu güzel bitti.
 • kitapçının aman abi bu çok iydir muhakkak al gazına dayanaraktan edindiğim kitaptır. akıcı bir dilde anlatılmış ve hikaye tadında olması insanı pek sıkmıyor. tabi bu ilk bölüm için geçerli. ilerleyen bölümlerde ne tarz bir ivme yakalanır bilemem.
 • şu an okumakta olduğum kitap, mevlananın sözüyle başlaması beni benden etti.

  belki spoiler
  "...doğru ve yanlış kavramlarının ötesinde uzanan bir toprak var, seni orada bekleyeceğim..."

  --- spoiler ---
  onun dışında kitaptaki bazı zamanlar bir uçurtma avcısı tadı hissettim. özellikle pervane nin masume yi bırakıp gitme kararı ile, emir ağanın hasanı uzaktan izlemesi, yıllar sonra sohrabı bırakıp gidecek olma kararı arasında bir benzerlik kurdum.
  --- spoiler ---

  vicdanın derinlerini çok güzel anlatan yazar.
 • ucurtma avcisi (afgan cocuklarina adanmis) ve bin muhtesem gunes (afgan kadinlarina adanmis) isimli iki romanin yazari halid huseyni'nin turkiye'de everest yayinlari tarafindan basilan yeni romani.

  icinde yine bol bol ajitasyon bulmak mumkun. doguluyu erdemle, masumiyetle, mahsunluk ve caresizlikle imleyerek yine batiliya satisa cikaran bir roman. cok satanlara girecegi kesin. kalici olacagi ise kuskulu.
 • --- spoiler ---

  ''kendi canına kıydığını öğrenmek beni o kadar da şaşırtmamıştı. bazı insanların mutsuzluğu, diğerlerinin aşkı hissettiği gibi hissettiğini biliyorum artık: mahrem, yoğun ve karşılık beklemeksizin.''
  --- spoiler ---
 • khaled hosseini'nin önceki iki kitabına (bkz: uçurtma avıcı) (bkz: bin muhteşem güneş) nazaran vasat olan, birden fazla karakter üzerine yoğunlaşıp hiç birinin sonunu bir yere vardıramayan bana göre biraz havada kalmış biraz da olayın içine afganistan, sovyetler, amerika ve acitasyon katayım nasılsa okuyorlar tarzında yazılmış bir kitap.
 • " 'doğru ve yanlış kavramlarının ötesinde uzanan bir toprak var. seni orada bekleyeceğim.' mevlana celaleddin rumi, 13. yüzyıl." kitabı açtığınızda sizi karşılamaktadır. karşılaştım ve heyecanlandım okumak için.
 • yazarın ilk iki kitabını da bir solukta okuyan beni bu sefer pek bi heyecana sürükleyememiş kitap.

  peri'yi mi anlatıyor, yoksa nebi dayıyı mı, yoksa onun kafası dumanlı annesini mi.. hikaye devamlı kişiden kişiye kayarak, zikzaklar çizerek devam ediyor, çok satan olmasını sebebi kesinlikle ilk kitaplara borçlu olduğunu düşünmekteyim.
 • ''dünyanın sizin içinizi görmediğini, derinin ve kemiğin maskelediği umutlarınızı, hayallerinizi ve kederlerinizi zerre kadar umursamadığını anladım. gerçek işte bu kadar basit, bu kadar saçma ve bu kadar gaddardı.''

  khaled hosseini'nin diğer iki kitabının gölgesinde kalacak olan ve benim de diğer iki kitaba** nazaran daha bir az beğendiğim kitap. sanırım bu da karakter çokluğundan ve afganistan'ın biraz daha geri planda kalmasından kaynaklandı. karakterler arası geçiş iyiydi aslında ancak bazı karakterin hikayesi fazla uzatılmış - açıkçası gereksiz bulmadığım hikayelerde yok değil - bu nedenle havada kalan hikayeler var. genel olarak iyi bir kitap, okunabilir ancak yazarın diğer iki kitabını okuyanlara aynı tadı verir mi bilemem.

  --- spoiler ---

  yukarıda kitaptan aldığım alıntı thalia'nın hikayesinin özeti aslında. bana göre kitapta anlatılan en güzel karakterlerden birisiydi.

  gerçekten ikbal'in oğlu gholam'ın hikayesinin sonunu da öğrenmeyi istedim. bence gholam da oldukça önemliydi.

  bu arada idris'in hikayesinin amacını hala çözebilmiş değilim.

  --- spoiler ---