• (bkz: durgun don)
 • rusça isminin çevirisi durgun don olan kitap.durgun akardi don ismi ingilizce çevirisinde kullanılmış.sosyal yayınları ndan çıkmış 4 ciltlik bir versiyonu bulunur.
 • (bkz: tihi don)
 • --- spoiler ---

  podyolkof, <izin verin, ölmeden önce son sözlerimi söyliyeyim,> dedi.

  <konuş, konuş! söyle söyliyeceğini!> cephe adamları bağırdılar.

  podyolkof orda kalanlara doğru ellerini uzattı.

  <görün işte, bizim ölümümüzü seyretmeye kaç kişi kaldı burda!> diye başladı. < vicdanları elvermedi. çalışan halk adına, onların çıkarları için pis generallerle ölümü göze aldık da savaştık. şimdi sizin elinizde ölüyoruz. ama lanetlemiyoruz sizi. sizi fena kandırdılar. ihtilal hükümeti gelecek, o zaman hakkın kimin yanında olduğunu göreceksiniz. durgun don'un en kıyak evlatlarını o çukura gömdünüz... >

  sesler gitgide artıyordu. son sözleri kargaşalıkta işitilmedi. bunu fırsat bilen subaylardan biri podyolkof'un ayağının altındaki tabureyi itiverdi. podyolkof'un koca gövdesi hızla düştü, sallandı, kaldı. ama ayakları yere değiyordu. boğazını sıkan ip kasıldı, podyolkof ayaklarının ucunda yükseldi, çıplak parmakları toprağı tırmıkladı durdu. soluk almıya uğraştı. dışarı uğrayan gözlerini kalabalığın üzerinde gezdirerek, sakin bir sesle konuştu:

  <doğru dürüst adam asmasını bile öğrenememişsiniz...! bu iş benim olaydı, ulan spiridonof, yere değer miydi hiç senin ayağın?>

  --- spoiler ---

  ve durgun akardı don - tektaş ağaoğlu çevirisi (1965) - şubat 1966 ağaoğlu yayınevi baskısı - sayfa 413*.
 • mihail şolohov'un 4 ciltlik efsanevi eseridir. eser 19. yüzyıl başındaki kazak ve rus toplumsal yaşamlarını, dönemin insanlarının ruh hallerini şekillendiren etkenleri marksizm propagandası eşliğinde servis eder. osmanlı-rus savaşlarının savaşlardan çoğunlukla galip çıkan taraf olmalarına karşın rus çarlığı vatandaşları üzerinde de derin olumsuz etkiler bıraktığını hissettirir. minik yanlışlar dışında -19. yüzyılın ikinci yarısındaki bir savaşta osmanlı ordusunda yeniçerilerin olması gibi (bkz: vaka-i hayriye)- küçük de bir tarih dersi işlevi görür.