şükela:  tümü | bugün
 • dört yanımda uçurumlar
  -na nay na nay
  paramparça bir hayat
  -na nay na nay
  çıldırtan yalnızlıklar
  -nırnırınırınırı fıydı fıydı fıydı
  ve melankoli

  sen de topla beni
  çarp uzaklarla (oo)
  ekle sensizliği
  böl saatlere
  ne kaldı, ne kaldı?

  (başa dön)

  güzide bir kayahan-nilüfer düetidir "ve melankoli". gerçi o kadar eski ki nilüfer'le düet kısmını uyduruyor olabilirim, hatta gemi azıya alıp eurovision şarkısıdır diyeceğim.
 • mühürlenmiş gözlerime insafsız uzaklar
  gel gör çıkmaz yollarına saplanmışım
  ben sana muhtacım dört yanımda uçurumlar
  perişanım

  dört yanımda uçurumlar
  paramparça bir hayat
  çıldırtan yalnızlıklar
  ve melankoli
  senle topla beni
  çarp uzaklarla
  ekle sensizliği
  böl saatlere
  ne kaldı, ne kaldı?
 • demet sağıroğlu'nun billur sesini dinleyiciyle ilk buluşturan kayahan bestesi, eurovision 1989 türkiye 2. si şarkı
 • hasretin formulunu vermeye niyetli bir sarkidir bu. duygulari dort islemle baglar. "senle topla beni, carp uzaklarla, ekle sensizligi, bol saatlere" seklinde. ama cikarma islemini unutmustur kayahan bey. nedendir bilinmez.
 • kayahanin sozleri soyle olan sarki(bkz: sozlerini de yazayim tam olsun)

  mühürlenmiş gözlerime insafsız uzak
  gel gör çıkmaz yollarına saplanmışım
  ben sana muhtacım dört yanımda uçurumlar
  perişanım
  dört yanımda uçurumlar
  (lalaylala)
  paramparça bir hayat (lala)
  cıldırtan yalnızlıklar (lala)
  ve melankoli
  senle topla beni
  carp uzaklarla
  ekle sensizliği
  böl saatlere
  ne kaldı, ne kaldı?
 • bugün arabayla istanbul trafiğinde ağır aksak beşiktaş'a doğru ilerken radyoda çalmaya başlayınca dört işlemli mısralarına takılıp deli gibi hesap yapmaya çalışırken buldum kendimi. buna göre formüldeki her bir parametreye 1 ile 10 arasında değerler verirsek ne çıkıyor, ona baktım. sonra örnekler üzerinden gittim.

  örnek 1:
  sen: [yani sevgili] = 9
  ben: 6
  sen + ben = 9 + 6 = 15
  uzaklar: [ şimdi bu örnekteki arkadaş, arabayla taş çatlasa 15 dakkada sevgilisinin evinde oluyor, kendisi istanbul'da, sevgilisi honduras gibi ulaşım imkanlarının kısıtlı olduğu bir ülkede olan biri için 10 desek; abd'de olan birine 9; avrupa'daki 8; türkiye'de artvin gibi ücra bir yerde olana 7; diyarbakır gibi merkezi olmayan ama en azından havaalanı olan bir yere 6; ankara'da olana 5; marmara bölgesi'nde olan birine 4; bir iki saatlik bir yerde olana 3; karşıda olana 2 desek, bu arkadaşa 1 kalıyor ] = 1
  (sen + ben) * uzaklar = 15 * 1 = 15
  sensizlik: [ her dakka yan yana olana 1 desek; öldür allah görüşemeyene de 10 desek, e bu adamlar hafta sonları da olsa görüşüyorlar; 10 üzerinden 5'ten fazla koysak ayıp olacak, o yüzden ] = 4
  formülümüze devam edersek 15 + 4 = 19 (bkz: kuranda 19 mucizesi)
  saatler: [ maalesef kayahan abi'nin en belirsiz parametresi olmuş bu. onsuz geçen saatler olsa, bu büyük olduğunda, bulmaya çalıştığımız şey her neyse giderek azalacak, oysa hüzünlü şeylerle artan bir grafiğimiz var normalde, bu durumda onunla geçirilen saatler olarak yorumlamamızda bir sakınca yok sanırım; bu değer de bizim örnek için haftada iki gün geçirseler] 10 üzerinden 3 olur.
  formüle devam edersek 19/3=6.333 melankoli reytingi oluyor.

  maksimum örnek: her birisi 10 üzerinden 10 alan iki sevgiliden birisi uganda'da, birisi kalamış'ta olsun. birlikte geçirilen saatler de minimum değer olan 1 olsun:
  bu durumda melankoli reytingi: {[(10+10)*10]+10}/1 = 210 oluyor. minimum değeri 0 alırsak melankoli sonsuza gidiyor, o yüzden kaçınıyoruz bundan.

  birinci örnekteki sevgiliyi durduk yere abd'ye göndersek: uzaklar 9 oldu. sensizlik 9 oldu. saatler de 1:
  bu durumda melankoli reytingi: {[(9+6)*9]+9}/1 = 144 oldu. 6.333'ten bir anda 144'e çıkıyoruz.

  birinci örnekteki sevgililer evlense: uzaklar'ı 1 mi yapsak 0 mı yapsak bilemedik stanley weber'le. 0 olsa yutan eleman olacağı için evlilik aşkı öldürüyor sonucuna varmamız hiç zor olmayacaktı. e sensizlik de yok, direk 0 olurdu sonuç. bu nedenle şu dakika itibariyle evliliklere haksızlık yapmamak amacıyla uzaklar ve sensizlik'e 1; saatler'e 9 veriyorum ve sonuç bir anda: {[(9+6)*1]+1}/9 = 1.7778 oluyor. evlilik var melankoli yok demek ki...

  (bkz: hesaplayan adamlar)
 • söz, müzik kayahan, düzenlemesi ümit eroğlu'na ait 89 eurovision aday şarkısı.
 • 1989 eurovision türkiye elemelerinde seslendirilen bu şarkıda kayahan'a demet, cenk eroğlu, fergan mirkelam, iskender paydaş ve hakan eşlik ediyor. hakan'ın soyadını bilmiyorum ama diğerlerinin hepsini çok iyi tanıdık geçen yıllar da.

  şarkı ise kayahan'ın en iyilerinden. 1989'da finallere grup pan bana bana şarkıları ile giderken usta bir sonraki sene gözlerinin hapsindeyim ile 1990 finallerine gidiyordu.

  mirkelam'lı cenk eroğlu'lu kadro ve şarkı öncesi otel odasında hepsinin toplandığı bir intro

  http://www.youtube.com/watch?v=0_lgnirinym
 • nilüfer'in söylediği bir şarkıdır ve sözlerinin en çok sevdiğim kısmı için;

  senle topla beni
  çarp uzaklarla
  ekle sensizliği
  böl saatlere

  ne kaldı?
 • eski bir kayahan şarkısı. özellikle demet sağıroğlu nun vokali enfestir. üzerinden 20 yıldan fazla bir zaman geçse de hala dinlettirir kendini...