şükela:  tümü | bugün
  • mete sözer'in senaryosu da kendisine ait olan yeni uzun metraj film projesi. başrollerinde cem davran, açelya devrim yılhan ve engin altan düzyatan'ın olduğu filmde ilyas salman ve meral çetinkaya da var. filmin çekimleri konya/beyşehir civarında sürüyor. senaryosuna ve çekim sürecine tanık olduğum kadarıyla düşsel olup olmadığı sorusunu bilerek cevapsız bırakangillerden bir film ama etraflı bir okumasını yapmak için henüz erken.
  • ilk fragmanı düşmüş.

fragman 1
  • --- spoiler ---
    sanırım yönetmenimiz (bkz: mete sözer) bol bol gabriel garcia marquez, latife tekin, hasan ali toptaş filan okumuş. beyaz perdeden burnuma bilhassa gölgesizler ve tepenin ardı kokusu geldi buram buram. (iyi bir şey söyledim.) tıpkı gölgesizler ve tepenin ardı filmlerinde olduğu gibi uzak bir köy, şiirsel atmosfer, suçlu kim sorusu ve fonun arkasından sırıtan devletin çirkin yüzü. kötü projeler nedeniyle pek de sıcak bakmadığım cem davran iyi bir filmde ne kadar da naif, sade ve sıcak bir oyunculuk sergilemiş. özellikle ses tonuna bayıldım. engin altan düzyatan ve açelya devrim yılhan'ı izlemek de aşırıya kaçmayan oyunculukları sayesinde gayet keyifliydi. ilyas salman göründüğü üç sahnede bambaşka ruh halindeki bambaşka adamları oynuyor gibiydi. hatta başta kızdırıp sonra acındırıp en son kendini sevdirmesiyle "bu filmde aslında ne oluyordu lan?" sorumuza gayet uygun bir oyunculuk sergilemiş. özetle, uzak köylerde tuhaf, dehşetengiz şeyler olur. aslında ne olmuştur ve kim kimdir bilemeyiz biz. e çünkü dedim ya, uzaktır oraları. ama şundan emin olabiliriz ki devletin bir organı (burada muhtarın penisi) olaya muhakkak dahildir. bana bu birkaç kişinin isteyip de muhtarın (kim bilir nasıl?) sahip olduğu kadın nedense güneydoğu gibi geldi. çünkü devlet trenlerin gidip dönmediği uzak köylere ve bir türlü çözemediği "yöre" cinayetlerine (bkz: kürt sorunu) eliyle uzanamasa da başka bir yeriyle muhakkak uzanır. zaten kızımız da bir noktada "ee, yeterin be! iğrençsiniz ipneler! this is my life you're talking about" diye celalleniyordu. burada tabii sinirlendiği filmi de, güneydoğu'yu da tatlı tatlı "is this the real life is this just fantasy" diye izleyen bizlerdik aynı zamanda. yönetmenin de demek istediği şuydu sanırım; "bilgileriniz kulaktan kulağa geçerken eksiliyor, çarpıtılıyor; yaptığınızsa her şeyi bir karnaval gibi izlemekten ibaret." neyse efendim, bunları demek istediyse de, ben azıcık zırvalıyorsam da, yeni ve iyi bir yönetmenimiz var. hoş geldin diyelim.
    --- spoiler ---

(bkz: büyülü gerçekçilik)
    ayrıca filmin muhteşem müzikleri için (bkz: andy summers)
  • engin altan düzyatan, köyün bekçisi rolüyle kariyerinin en iyi performansında bu filmde. deneyimli oyuncu cem davran, köye gelen esrarengiz yabancı ve büyük usta ilyas salman da oynadığı sıradışı şizoid karakterle bu tuhaf ve esrarengiz filmi sürüklemişler. ses tasarımı, kurgu ve görsellik açısından neredeyse tam puan verdiğim film, senaryosundaki kimi boşlukların ve eksik çizilmiş karakterlerinin kurbanı oluyor. oyuncu yönetimi ve iyi oyunculukları sayesinde ise uçuruma yuvarlanmaktan son anda kurtuluyor.
  • istanbul film festivali kapsamında yönetmen ve oyuncuların da katılımıyla ilk gösterimini yapmış mete sözer'in ilk uzun metrajlı filmi.

--- spoiler ---

kimsenin artık "orda bir köy var uzakta, o köy bizim köyümüzdür" bile demediği bir köy anadoluda. bırak çocuğu, köyün bekçisi ve filiz dışında genç insan kalmamış köyde. yaşlılar yavaş yavaş ölüyor, köyün kendisi çoktan ölmüş zaten. haftada bir gelen trenden bir yabancı geliyor. kendi geçmişi köyün geçmişi birbirine giriyor.

mete sözer ilk filmi ile sinemamızda yeni ve güzel bir tat olmaya aday. görüntü yönetmenliği beni memnun etti. dışardaki rakı sahnesi ve yabancı ile filiz'in çay içtikleri sahne başta olmak üzere, sadece doğal ışık kullanılarak gerçekleştirilen gece çekimleri filmin teknik açıdan en güçlü yanı.

--- spoiler ---

engin altan düzyatan ve cem davran'ı böyle bir filmde görmek şaşırtıyor insanı. kız arkadaşım filmin yapımında yer almasa büyük ihtimalle izlemeyi düşünmezdim. fakat iki isim de başarılı oyunculuk sergilemişler. ilyas salman için söyleyecek söz yok zaten. gösterimden sonra çenesi düşüktü her zamanki gibi*. asıl süpriz ise konyalı oyunculardı.

filmin vizyona girme şansı var mı bilmiyorum. başka sinema bir iki salonda gösterir belki. şansınız olursa izleyin. umarım mete sözer bu tatta filmler yapmaya devam eder.
  • "nefesin kesilinceye kadar, birlikte, aynı şarkıyı haykırabileceğin birini bulabilirsen, o hayat senindir. ve de onundur."
  • 2015 irlanda uluslararası underground film festivali'nde en iyi uluslararası film ödülü'nü kazanmıştır.
  • varşova film festivali'nde bu sene gösterimde olacak olan film. bakalım yabancılar beğenecek mi göreceğiz.
  • amerika'nın anchorage film festivali'nde en iyi ikinci uzun metraj film ödülünü kazanmıştır.