aynı isimde "veba (140journos videosu)" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
 • hastalığın asıl kaynağı pire veya bitlerdir, fareler ise yalnızca taşıyıcıdır.
  hastalığın, lenf düğümlerini davul gibi şişirmesi vs acılı bir ölüme götürür, ortaçağdaki veba doktorlarının kıyafetleri ise ölüm şeklinden daha korkunçtur, en korkuncu ise o çağlardaki vaziyeti tasvir eden yağlı boya tablodur (elinde orak, iskelet bir ata binmiş, iskelet biçiminde azrail)
 • asil kaynak bit,pire,kenede bulunan bir bakteridir(belki de virustur).pire ve bitler de yalnizca ta$iyicilardir..
 • tarihin en korkunç veba salgınlarından biri 1650'lerde londra'da yaşanan ve 100.000'e yakın kişiyi götürenidir. kraliyet ailesinin bile londra'dan kaçtığı bu veba salgınından sonra veba britanya adasında bir daha görülmemiştir. veba dünya üzerinde en son 1950'lerde madagaskar'da görülmüştür. işin korkutucu yanı, burada görülen veba mikrobunun elimizdeki antibiyotiklere bağışıklı yeni bir tür olduğunun farkedilmesidir.
 • edebiyatta hakkında bir külliyat olan ikinci hastalıktır.
  (bkz: verem)
 • esasen kemiricilerin ve buyuk bas hayvanlarin hastaligi olan veba; kemirici pirelerin isirmasi ile insanlara bulastirilan yersinia pestis (y.pestis)’in, oncelikle isirilan bolgeye ait lenfatiklerde, daha sonra da tum sistem ve organlarda olusturduğu doku nekrozlari ve supurasyonlarla kendini gosteren, bakteriyel endotoksine baglı belirtilere ek olarak organ yetmezliklerinin on plana ciktigi hastaliktir.
 • (bkz: 1665 vebası)
 • veba esas itibariyle kemirici hastalığıdır.vahşi kemiricilerden insana direkt olarak geçmez.fare, lağım faresi,sincap gibi kemiricilerin bir enfeksiyonudur.hastalık kemiriciden kemiriciye onların aracılığıyla geçer.bu zincirden hastalık, insan çevresindeki farelere , oradan pirelerle insanlara geçer enfekte kanı alan pirenin intestinal traktusunda bakteri üredikten sonra, pirenin yeni konakçıyı ısırması esnasındaki kusması ile yeni konağıda enfekte eder .hastalık insandan insana seyrek olarak geçer. pnömotik vebada damlacık enfeksiyonu ile de etkenin bulaşması mümkündür.
  türkiye’de 1947 akçakale epidemisinden buyana vaka tespit edilmemiştir
 • salgınlar öncesinde farelerde çok sayıda ölüm görülür. . hastalığın ilk belirtileri ateş, başağrısı, halsizlik ve sulu, kanlı balgamla karakterize öksürüktür. erken tedavi hastayı ölümden korumak için mutlak gereklidir. streptomisin, tetrasiklin, kloramfenikol ve siprofloksasin etkili antibiyotiklerdir. vebaya karşi bulunmuş bir aşi yoktur. koruyucu amaçla 7 gün süreyle antibiyotik alınması hastalığa karşi etkin koruma sağlar
hesabın var mı? giriş yap