şükela:  tümü | bugün
 • antik çağlardan bu yana dünyamızda salgınlar yapmakta olan veba, neredeyse bütün salgınların simgesidir. lakabı kara ölümdür. (bkz: black death)
  aslında bu hastalığa yersinia pestis adı verilen enterobakteri neden olur. bakterinin ismi 1894 yılında hong kong'daki salgın sırasında bunu keşfeden fransız bilim insanı alexander yersin'den gelmektedir.
  yersinia pestis'in kökenin birçok salgılda olduğu gibi çinden kaynaklandığı düşünülsede, isveçte bir mezarda yapılan araştırmalar sonucu bakterinin avrupa'dan asya'ya taşındığı tahmin ediliyor.
 • " roma imparatoru 1.jüstinyen zamanında 541-542 yıllarında başlayıp 767'de son bulan ilk büyük veba epidemisi jüstinyen vebası olarak tarihe geçmiştir.
  afrika'nın merkezinden akdeniz havzasına ve anadolu'ya, arabistan'dan avrupa'ya büyüyerek danimarka ve irlanda'ya kadar yayıldığı söyleniyor. 600.000 nüfuslu istanbul, sakinlerini beslemek için mısır'dan tahıl ithal etmek zorundaydı ve veba tahıl ambarlarında bulunan veba taşıyıcısı farelerin, tahıl yüklü gemilerle istanbul'a ulaştığı söyleniyor. modern tarihçiler, vebanin zirve yaptığı esnada istanbul'da günde 5000 kişinin öldüğü ve salgının şehrin %40'ını yani 240.000 kişiyi yok ettiğini tahmin ediyorlar.
  jüstinyen vebası'nın 6, 7 ve 8. yüzyıllar boyunca yerel ve hafif özellikte yeni dalgalanmalarla devam ederek tüm dünyada 100 milyon insanı yok ettiği düşünülüyor."

  viki