şükela:  tümü | bugün
  • fiyat yükseldikçe talebin buna bağlı olarak artmasıdır. yani bu etkide talep ile fiyat doğru orantılıdır. her koşulda geçerli olmaz, aşırı lüks tüketim malları için geçerlidir.
  • talep kanununun giffen paradoksu ile birlikte 2 istisnasından birisidir.
  • ileride ama biraz çok ileride böyle 10 sene sonra falan bunun üzerinden para kazanmayı düşünüyorum. aman bişey olmasın. severim.
  • türklerin pahalıysa iyidir al bunu al al (bkz: swh) mantıgının sonucu. kaba tabirle züppe etkisi de denebilir.
  • bence (bkz: snob etkisi) ile birlikte uzerinde daha cok durulmasi gereken iki ekonomik olgudan biridir. hatta ilk entry'de dogru bir sekilde ders kitabi tanimina gore "asiri luks" tuketim mallarinda gorulme durumunun bence artik temel ihtiyac ve diger luks olmayan bir cok mal ve hizmette de gorulme durumuna evrildigini dusunmekteyim.
  • sadece bende olsun duygusu ön planadadır. tüketiciler bir malın fiyatı yükseldikçe, -genelde süper (lüks) mallarda olur- o maldan daha çok satın almak isterler. veblen mallarının talep eğrisi pozitif eğimlidir.

snop etkisi ile çok karıştırılmasına karşın; veblen etkisi ve snop etkisi arasındaki en büyük fark:
    snop etkisi, başkalarının tüketimine bağlıdır. yani başkalarına bakılarak tüketim yapılır. veblen etkisinde ise söz konusu malın fiyatına bağlıdır.
  • (bkz: görmemişlik)
  • satın alma kararını etkileyen 3 etkiden biridir. şöyle ki:
    1 - snob (züppe) etkisi: herkeste iphone var, iphone ayağa düştü, ben android alayım
    2 - bandwagon etkisi: herkes iphone alıyor, ben de alayım
    3 - veblen etkisi: iphone alıyorum, çünkü piyasdaki en pahalı tlf o, ben de onu alabilecek maddi imkana sahibim
  • marka özelliği sebebiyle benzerlerinden çok daha yüksek fiyata satılan bir malın fiyatındaki düşüşün malın talebini azaltmasına denir
  • giffen paradoksuyla karıştırılır. giffen mallarda zorunluluk söz konusudur ve mal fakir malıdır. insanlar mecburiyetten satın almak zorunda oldukları için fiyatı artsa da satın almaya devam eder. veblen mal ise aşı lüks olduğu için yarattığı algı sebebiyle fiyatı arttığında talebi artarken fiyatı düştüğünde talebi de düşer.