şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ozlu sozler)
 • kisa fakat manasi genis ve kuvvetli soz; ozlu soz. vecizeler kisiyi ya da ictimai bir gorusu, bir prensibi, bir hukmu, ya da dogru ve guzel bir dusunceyi kisa yoldan anlatirlar. icaz yoluyla soylenenler atasozlerine benzerler. ancak soylenenlerinin bilinmesi ile atasozlerinden ayrilirlar.

  mesela (bkz: ask in ikinci eli olmaz)
 • dişi veciz
 • (bkz: öğüt) (bkz: özdeyiş)
 • içerdiği zengin anlam nedeniyle bir kitabın verebileceği bütün mesajı tek bir cümleye sığdırabilecek kadar değerli olan söze verilen isim. kendini geliştirmeye adamış veya adamak isteyen, ancak bir türlü vakit bulamayan, okuduğu kitaba konsantre olamayan ya da en önemlisi benim gibi tembel insanlar içinkitap okumaya alternatif yöntemler sınıfına rahatlıkla girebilecek türden özlü sözlere verilen isim.
 • sozlukte vecizeler soyleyen ilgili meshur sahsiyetin basliginda kimi zaman tek basina sirtarir.

  ornek:

  baslik: adanali celal

  1. meshur adanli. (maykil)

  2. olum hak, miras helal. (ceksin)

  3. babami andiran sahsiyet. (sarkicisi)

  gibisinden bir dizilim muhtemeldir, dogal karsilanir. sozlugun ilk gunlerinden kalma bir aliskanlik olan meshur sahsiyetin altina entry namina vecizesini girmek "standart" bir sozluk formu, anlatim bicimi olmustur. lakin, beni yer yer sasirtan su hadiseyi de es gecmek istemem sevgili okuyucu.

  deminki ornege geri donelim:

  baslik: adanali celal

  1. meshur adanli. (maykil)

  2. olum hak, miras helal. (ceksin)

  3. babami andiran sahsiyet. (sarkicisi)

  4. adana dogumludur. bazi kaynaklara gore istanbuldan adanaya surulmus bir kadidir. bir vecizesi ile meshur olmustur: "olum hak, miras helal". (akademik)

  5. beni hep gulduren isim. (kisisi)

  6. "olum hak, miras helal" derler. (dedirttiren)

  7. olumun hak, miras'in helal oldugunu soyleyen kisi. (dedirt)

  8. senelerdir adanali oldugum halde hic tanismadigim kisi. yanliz su sozunu cok severim:
  "olum hak, miras helal" (dedish)
  9. the death is right, the will is delicious.. (fucking a mothafucka!)

  10. olum hak miras helal adanali celal olarak bildigimiz kisi. evettir. (siktir)

  gibisinden bir basliga da siklikla rastliyoruz. basligin icerigini okumadan entry girildigine cok denk geliyoruz, mukerrer entry'e de gicigim yok, ben de yapmisimdir, kalabalik basliklarda da yaparim. lakin ard arda ayni vecizeyi nasil siralandiriyor, nasil oluyor da "az yukarida aynisini yazmislar" dememeyi basarabiliyorsunuz bilemiyorum. o vecize duymanin gazi ile, gozler kor, kulaklar sagir mi oluyor? dikkat kor mu ediyor? hic anlayamiyorum.

  ama gecen gun martin luther king jr basliginda yine ard arda sira sira ayni entry gordum. icimde bir seyler oldu. albert einstein basliginda da, mahatma gandhi basliginda da boyle olduydu. yorulduydum.
 • yumurtlanan birşeydir.
 • (bkz: özdeyiş)
  kim tarafından söylendiği belli olan özlü söz.
 • ne yersen onu sicarsin.
 • lakonikle aynı şey değil. kanatlı söz, özdeyiş en yakın karşılıkları.

  "imece, yardımcı 3 yabancı erkek bulunduğunda yararlı ve etkili bir dayanışmadır." karacabey dalyan gölü mantrası [doğrusu mantra değil vecize olacak, bir de de ayrı yazılır.]

  (bkz: aforizma/@ibisile)
  (bkz: aforizmalar/@ibisile)
  (bkz: sözlük yazarlarından aforizmalar/@ibisile)