şükela:  tümü | bugün
 • merak uyandiran reklamlara sahip yeni nesil isiticidir. oncelikle resmi siteleri;

  http://www.vecta.com.tr/

  ornek resmi;

  http://www.toptangibi.com/…es/83000/soba_poster.jpg

  hakkinda ogrendigim ise; bor ve nanoteknoloji kullanarak maksimum 800 watt ile en fazla 11 saat calisarak bir odayi 24 saat suresince 22 derece tutabilecegi oldu.

  donanimhaber forumlarinda yazdigina gore tanitimi pazartesi yapilacak. anlatilanlar dogruysa bize yararken infrared sektoru direkt olarak bitirir bu urun! eger ki hibrit isi maddesi ve vecta soylendigi gibi urunlerse sektorlerinde devrim yaratirlar. kendi adimiza merakla bekliyoruz! hele ki son ay gelen 250 liralik dogalgaz faturasindan sonra daha bir merak icindeyiz!
 • (bkz: heatpowercell)
 • yetkili servis numarasını arayınca "bize daha katalogları gelmedi abi. tam olarak ne olduğunu bizde bilmiyoruz" diye cevap aldığınız ürün.
 • nano teknoloji ile atomların etrafında dönen elektronları ısı trasferinde kullanılması prensibine dayanarak üretilmiş yeni ısı üretici. 24 saatte 11 saat çalışarak bir odayı 22 derece santigratta tutulabileceği iddia edilirken, odanın boyutları hakkında herhangi bir bilgi verilmemiş olması şüphe uyandırıcıdır.

  enfraruj, akkor flaman, doğalgaz, hepsi hikaye. tavsiye edilen inverter klima'dır efendim. bu da kulağınıza küpe olsun.

  (bkz: toshiba)

  (bkz: zibro kamin)

  (bkz: mitsubishi electric)
 • başarılı tasarımı ve kurumsal kimliğiyle öne çıkan bir web sitesine sahip, piyasaya gerçek anlamda sürülmesi heyecanla beklenen, ısınmada %80'e varan tasarruf iddia edebilecek bir firma.

  uzun incelemelere rağmen halen daha ne vecta ne de 'firmanın arkasındaki grup' olan baytek hakkında yeterli bilgi edinip de net bir fikir sahibi olmak mümkün olmamıştır.

  eger dedikleri dogru cikarsa, bu bir devrim olacaktır... ama eğer bu bir devrim olacaksa, konu neden yeterince ilgi çekmemiştir? vecta web sitesi http://www.vecta.com.tr/ ve şirketler grubu olan baytek'in web sitesi http://www.baytekendustri.com.tr/ incelendiğinde, grubun "evlerimizde, hatta balkonlarımızda kullanılabilecek kadar kompakt, güneşten kendi enerjisini üreterek depolayabilen ve şebeke elektriğine destek olabilecek nitelikte, hatta şebeke elektriği olmaksızın kullanılabilecek bir ürün"den bahsediliyor ki; insanın inanası gelmiyor.

  (bkz: erke dönergeci)
 • ürünlerinde kullandığını iddia ettiği heatpowercell teknolojisinin sahibi firma. efendim; bu teknoloji kullanılarak noktasal ısıtma yapmak yerine, çevresel bir ısıtma yapılıyormuş ve bu da 80% oranında enerji tasarrufu sağlıyormuş. açıkçası teknoloji hakkında ne uluslararası ortamlarda, ne de türk patent enstitüsünde bir bilgiye rastlamadım ama denk geldiğim bir forumda türk bir vatandaşın (bkz: einsteintr) sorduğu soru üzerine gelen bir bilgiden yola çıkarak şu kanıya vardım;

  bu arkadaşların kullandıklarını iddia ettikleri nano teknoloji olayı zaten 2000 yılında patente başvurulmuş, 2004 yılında ise kabul edilmiş bir icat. aşağıdaki linkten isteyenler detaylarını okuyabilirler. aluminyum, bakır veya demir gibi saf metallerin karboksil tuzlarla kimyasal olarak reaksiyona sokulması sonucu maddenin ısı iletim katsayısını arttırmasına sebep oluyor, ama iddia edilen ısı iletim katsayısı artışı gerçekten ilgi çekici. bakırın normalde 292 w/mk olan ısı transfer katsayısını 13200 w/mk civarına çıkarıldığı iddia ediliyor, yani yaklaşık 45 katı, ama aslında bu gerçekten çok ama çok önemsiz bir detay, şöyle ki;

  şimdi, burada çok önemli bir nokta var; eğer bu nano elementin yaptığı şey ısı iletim katsayısını arttırmak ise, siz 1 kw enerji verdiğinizde aslında içeriye yine 1 kw enerji veriyorsunuz, daha fazlasını değil, yani 1 koyup 45 çıkartmıyor. normalde herhangi bir ısıtıcıyı çalıştırdığınızda çubuk halindeki ısıtıcı ısınır, ve ortamı ısıtmaya başlar. burada olan şey konveksiyon -konfeksiyon değil-, yani bacaların çalışma mantığı olan ısınan havanın yükselmesi mantığı ile çalışmasıdır. eğer yüzey alanını büyütürseniz -ki vecta bu entry yazıldıktan sonra yaptığı basın açıklamalarında bu konuya değinmiştir- doğal olarak ısınan yüzey artacaktır ve ısınmanın dağılımı hızlanacaktır. ancak yüzey alanını arttırmak için kullanacağınız malzemenin ısı iletim katsayısı burada çok önemlidir, o yüzden demir çelik yerine yüksek ısı iletimi bulunan aluminyum, bakır gibi saf ve iletim katsayısı yüksek malzemeleri kullanırsınız, ama buradaki sıkıntı şu; herhangi bir rezistansın enerji verimliliği %100, bilemedin %98'dir fakat sen yüzey alanını büyütmek için rezistansı başka bir şeyi ısıtmak için kullanırsan doğal olarak verimlilik sadece yüzey alanını büyütmek için kullandığın malzeme kadar olur. bu arkadaşların yaptığı tek şey ise aslında verimliliği tekrar %100 civarına çekmektir.

  dikkat edilmesi gereken başka bir nokta ise %80 enerji tasarrufu sağladıkları konusu. bu şu demektir; bana 1 kw enerji verirseniz, ben 5 kw enerji üretirim. bu kadar enerji tasarrufu sağlayabilen bir tek alet vardır, ona da (bkz: klima) diyoruz. 1 kw enerji verdiğinizde, heat pump bir klima size yaklaşık olarak 3 kw ısıtma / soğutma enerjisi üretir ve henüz daha verimli bir alternatifte geliştirilmemiştir. yani sonuç itibari ile vecta'nın yaptığı şey benzer alternatiflerine göre yüzey alanını genişleterek verimi arttırma yoluna gitmek olmuştur, keza aynı şekilde herhangi bir ufo ısıtıcının önüne 12 cm'lik basit bir bilgisayar fanı koyarsanız ısıtma hızınız çok daha yükselecekti, böylece benzer bir verim noktasına yaklaşabilirsiniz.

  muhtemelen kullanılan teknolojide bu aşağıdaki linkle benzer bir teknoloji;
  http://www.freepatentsonline.com/ep1167486.html

  ayrıca;
  (bkz: yeni başlayanlar için klima)
  (bkz: süper iletken)
  (bkz: heat pump)
  (bkz: konveksiyon)
 • ürünle ilgili ufo yönetim kurulu başkan vekilinin iddiası:

  http://www.hurriyet.com.tr/…mi/10807321.asp?gid=229
 • “termodinamiğin birinci yasası olan enerjinin korunumu prensibine göre, enerji yoktan var edilemez ve var olan enerji yok edilemez. gerçek olan, 1 kw elektrik enerjisinden 860 kcal ısı enerjisi elde edilebileceğidir. bu bağlamda 1 kw'lık değer, 860,42065 kcal oranına eş değer ise, söz konusu ürünlerle, mevcut ısıtıcılara göre yüzde 80 enerji tasarrufu elde edilemez. verilen reklamlarda ve yayınlarda 1 kw elektrik enerjisinden 4.300 kcal ısı elde edilebildiği iddia edilerek tüketici yanıltılıyor ve kandırılmaya çalışılıyor.

  bir malzemenin ısıl iletkenliğinin yüksek olması, enerji tasarrufu sağlayacağı anlamına gelmez. bir cihazın veya ısıtıcının materyallerinin ya da kullanılan malzemesinin değiştirilmesi, enerjinin korunumu kanununu değiştirmez. bu yalan ve bilime aykırı olan durum ile kamuoyu ve insanlar kandırılmaktadır. vecta markalı sobalar, moleküler ısı transferi sistemi ile yüzde 80 enerji tasarrufu sağlıyorsa, ufo'nun tüm mal varlığını mehmetçik vakfı'na bağışlamaya hazırız.”

  diye ufo yönetim kurulu başkan vekilinin ayar verdiği firmadır, ki ayar termodinamiğin birinci yasasına atıfta bulunarak verildiği için hem açıklayıcı, hem doğru bir yaklaşımla verilmiştir. haberturk'te ise vecta'nın tse'den aldığı belgeye ilişkin bir haber geçilmiş, fakat haberde sadece tse'nin testi yaptığına dair bir belge bulunmaktadır, yani testi yağlı radyatöre göre mi, yoksa herhangi bir doğalgazlı kat kaloriferine göre mi yapılmış açık ve net değildir.
 • yaptıklarının kolpa olduğu reklamlarında watt yerine amper kullanmalarından anlaşılan soba markası.