şükela:  tümü | bugün
 • nemetschek software firmasinin cad programi. daha cok yeni olarak 11. surumu piyasaya cikmistir. 8. surumunden oncekiler mini cad olarak anilir.

  show endustrisinde yayginca kullanilir. isik, sahne, dekor ve ses tasarimlari icin oldukca basarilidir
 • autocad 2002 ve üstünde kaydedilen *. dwg file ları okuyamayan cad software. autocad kadar pratik ve hızlı değildir ama problemsiz calisir, sacı basi yolduran "fatal error" hatalariyla pek karsilastirmas kullaniciyi.
 • yeni viewport ozelligini tam olarak cozememis olsam da yaklasik iki aydir kullandigim, artik herturlu cad dosyasini acabilen 11.5 surumu ile harikalar yaratmistir.
 • farklı meslek gruplarına göre ayrıştırılmış bir sistemde çalışan vektorel tasarım programı. designer, architect, landmark, spotlight, machine design, fundamentals, renderworks, cinema 4d ayrı ayrı vectorworks programlarıdır ve ayrı satılmaktadır. özellikle abd'de yaygın olarak kullanılmaktadır. türkiye distribütörlüğünü ise fora group diye bir firma yapmaktadır.

  vectorworks fundamentals : her türlü teknik tasarım için tüm temel fonksiyonları içerir
  vectorworks architect : mimarların tüm ihtiyaçlarına cevap verirken büyük kolaylıklar sağlar
  vectorwoks designer : tasarımcıların rüyalarındaki tasarımları en kolay şekilde sunmalarını sağlar
  vectorworks spotlight : işıklandırma ve podyum düzenleme için mükemmel bir araç
  vectorworks landmark : çevre tasarımcıları gerçekte ne yapacaklarını görmek için sabırsızlıkla bütün fonksiyonlarını kullanıyorlar
  vectorworks machine design: makine mühendisleri bu yazılımla çalışırken büyük zevk alacaklar
  vectorworks renderworks : tasarımlarınızı inanılmaz görsellikte sunun

  http://www.nemetschek.net/
  http://www.vectorworks.com.tr/
 • en son güncellemeleri ve yenilikleri ile iki boyutta atılan adımların çok rahat üç boyuta aktarılabilmesi ve kullanımı oldukça kolay ve akıcı olan bim programıdır.

  her ne kadar ıfc standartları desteği ( diğer firmaların cad ve bim yazılımları ile uzantısal ve geometrik olarak uyumluluk ) bulunsada ülkemizde bırakın bim programlarını hala ofislerde 3dmax ve autocad'in ötesine gidilemediği için programı öğrendiğiniz heves sahaya indiğinizde uçup gidiyor. ha diyeceksiniz ki büyük firmalar bim programı bilen elemanlar arıyor. evet, arıyorlar ama malesef ki nemetschek firmasının ne vectorworks'ü nede allplan'i çok başarılı olmuş olsalarda bir autodesk kadar bir graphicsoft kadar sükse yapmış programlar değiller.
 • cad deryasında boğulmadan düşünceyi en basit şekilde vectorel çizime geçiren program. autocad, allplan, rhino iki boyutta bunun eline şu dökemez. 90 li yılların sonunda almanyanin isvicre sınırına yakın güney kasabalarının birinde yazılan program, daha sonra nemetschekin şirketi devralmasıyla daha da profesyonelleşmiştir. nemetschek allplanin 2006 dan sonraki bütün yenilikleri, çığır açıcı özellikleri , vectorworksden import edilmiş, nemetschekin altyapısı ve deneyimiyle de vectorworks daha profesyonel bir program olmuştur. almanyada daha çok taşarım, yarışma aşamasında kullanılsa da uygulamada da gayet verimli bir programdır. almanya, avusturya ,isvicre, ingilterede şu an bir çok renome büronun kullandığı yazılımdır. adobe illustrator bilen birisinin, temel gereçleri öğrenmesi bir gününü almaz. tek eksi yanı sanırım 3d mantığının tam oturmamış ve yetersiz olması. ama 3d yi başka yazılımlarda halleden o kadar çok cad monkey varken pek de ihtiyaç yoktur.