şükela:  tümü | bugün
 • havana'da bir semt.
  (bkz: malecon)
  (bkz: habana vieja)
 • taa 1930'dan kalmış olan hotel nacional gibi şahane bir yapıya ev sahipliği yapar bu semt..
 • havana’da bir anlamda şehrin merkezidir ve pek çok yere yakın olması bakımından oturmak için tercih edilmesi gereken yerlerden biridir.

  biz de —bu gelişimizde— hastanenin hastalar için tahsis ettiği (otelimsi) lojmanında kalalım, dedik; ama, airbnb’den güzel bir fırsat yakalayınca burada bir eve yerleştik.

  vadado’da yaşamanın avantajları nelerdir?

  - old havana denen şehrin tarihsel/eski bölgesine (yürüyerek) 45-50 dakika uzakta,
  - malecon‘a yürüme mesafesinde (eşim ile her sabah 15 dakikada yürüyerek buraya gidiyoruz ve koşuyoruz. akşamları da buradayız)
  - focsa binasının oradaki yerel pazara yakın. bizim gibi evde yeyip içiyorsanız, buradan meyve sebze almak, taze meyve sularını bulmak mümkün (mutlaka gidin. bit pazarı gibi bir şey de kuruluyor),
  - coppelia adındaki dondurmacıya da yakın. havana’nın en ünlü ve eski işletmelerinden biri. aklınız gidiyor. hastası olduk.
  - pek çok parka yakın. john lennon ve almendares gibi parklara yürüme mesafesinde;
  - hotel nacional ve place de revolucion gibi tarihi mekanları da barındırıyor.
  - eğlence merkezlerinin çoğu burada. en önemlisi, evde yemek pişirmekten bıktıysanız, çoğu turist bilmez buraları, devletin işlettiği restoranlar var. gayet temiz ve ucuz.
  - g street, gidip görmeniz gereken bir başka yer.
  - playa’ya otobüs (p4 hattı) ile gitmek mümkün. yürüyerek yarım saat bile sürmüyor.

  say say bitmiyor. hayatın merkezi, havana’nın kalbinin attığı yer, diyebiliriz.

  ayrıca, havalimanına ve havalimanından buraya viazul ve thorn geliyor. otobis ile ulaşmak mümkün. kişi başı 1 cuc. taksiye para vermeye gerek yok. o yüzden, airbnb’de ev bakıyorsanız, bu bölgeyi kesinlikle tavsiye ederim. yalnız, bazı evlerde aileler kalmakta. onu belirtmiyorlar. gittiğinizde bir sürpriz ile karşılaşmamak için önceden yazışın ve dairede sadece ve sadece sizin olup olmayacağınızı sorun. yoksa, bir odaya ve ortak yaşama alanına günlük 20-30 dolar vermeyin — pahalıya kaçar.

  not; benzin krizi nedeniyle havalimanından otobüs transferlerinde sorun yaşanabiliyor. o yüzden, zun zun car’dan veya viazul’un sitesinden aktif veya iptal edilen otobüs seferlerine bakmakta fayda var. eğer otobüs bulamazsanız oradaki başka turistler ile taksi paylaşabilirsiniz. taksici ile iyi pazarlık edip (20 cuc’tan yukarı önermeyin) iki kişiyseniz, kişi başına beş cuc ile vedado’ya gelebilirsiniz. havalimandan veya havalimanına dolmuş benzeri araçlar da kişi başı 5-6 cuc’a gidiyor ama her zaman bulunurlar mı, bilmiyorum.
 • çoğu kısmı halka açılmış plajdır.

  sosyal mesafe kurallarına uymak ve deniz girmek haricinde içecek/yiyecek bir şeyler almak için yürüyorsanız maske takmak zorundasınız.

  eşimi getirdim. hava güzel, yaklaşık 33-34 derece. fazla da bunaltıcı değil. kahvaltımızı edip geldik. buradaki bir komşumuzdan buzluk çanta ödünç aldık. suyumuzu, sandviçlerimizi ve meyvelerimizi koyduk. tatliş tatliş geldik. denize yakın bir yer bulduk. eşim, güneşleniyor. ben kitap okuyorum, sözlük’te takılıyorum. denize girdik. kendi halimizdeyiz. bir dayı geldi. bizi turist sandı zahir. sonradan bir şekilde anlaştık. eşim sağ olsun, biraz ispanyolcası var. cuc değil ama peso’dan anlaştık. nefis bir buzlu içecek hazırladı. rom vardı. kattık biraz. bana yasak ama yine de içtim. kafam güzel.

  burada biraz daha takılıp miramar’a gitmeyi planlıyoruz. benim iphone doğru söylüyorsa yarın buralar yağmurlu olacakmış. buradaki yerel ajansa göre yarın hava bulutlu olacak.

  keyfimiz yerinde. eşim, bıcır bıcır konuşuyor. küçük bir kız çocuğu gibi neşeli yanımda. canım benim...