şükela:  tümü | bugün
  • *kendisi bir zamanlar sbf'de borçlar hukukuna girmesi gereken ibrahim kaplan'ın jokeri idi (yard. doç.tu). joker dediğime bamayın aslında çoğu kez o girerdi derse. ibrahim hoca ayrı bir hikaye...

sbf spor salonunun girişinde bir odası vardı, geç saatlere kadar kalırdı orda. bizim gibi kuytuda fındık kıran öğrencilerinin "acaba bizi görüyor mu?" konu başlıklı fikir teatilerinin baş kahramanı olarak hatırımızda daha çok yer etmiştir.

bilemiyorum tabi saatler boyu ilim mi tahsil ediyordu, yoksa sözlüğe mi takılıyordu.(lan?!)
  • sbf'deki kariyerine veda edip, geçen sezon ankara hukuk'a geçmiş olan insan.
    eksik borç konusunu anlatırken "pezevenklikten doğan borç eksik borçtur" demişliği vardır. hatta bunu sakın gidip de kazgan'a vermeyin demişti ama sözlüğe yazdık hocam. saygılar...
  • son üç senedir* bilkent üniversitesi'nde borçlar genel hukuku derslerine giren, erden kuntalp ve mürsel başgül'den kaçan öğrenci yığınlarının huzura erdiği hukuk hocası. ayrıca öğrenimim süresince dersinden kaldığım sayısız hocalardan biridir.
  • halen bilkent üniversitesi hukuk fakültesinde borçlar hukuku genel hükümler dersi veren, ders anlatışı, esprileri ve entelektüelliği ile gönüllerde taht kuran, şimdiye kadar karşılaştığım en iyi öğretmenlerden biri diyebileceğim hocam.
    geçen haftaki derste "sözlüklere düşmeyi göze alarak bu örneği veriyorum çocuklar" demiş ve hayvan idare edenlerin sorumluluğu konusunun örneği olarak izmir'deki atlara tecavüz eden vahşi beygir haberini koskoca amfide projeksiyonla tahtaya yansıtmıştır.
  • muhteşem bir adamdır. sbf'deki dersleri öyle eğlenceli geçerdi ki, vedat hoca'dan kalan biri bile onu hasret ve keyifle anardı.
    bir keresinde, finallere yaklaşılan bi dönemde, 50 dakikalık ders saatinin tamamını geyik yaparak harcayınca ek ders koymuş, hiç kimse de buna itiraz etmemişti. ertesi günkü ek derse katılım neredeyse tam olup hoca yine aynı heyecanlı kitleyi karşısında dipdiri görünce, tam 1 saat boyunca yine geyik yapmış ve en sonunda "bu sınıfla biz bi bok işleyemiyoruz" deyip sınava kadar bütün dersleri iptal etmişti!
    derslerinde ömer hayyamlar okunur, soyadı gibi buz sıfatından nasıl yarattığını anlayamadığımız muhteşem espriler saçılır, öğrettiği her şey zihinlere zerk olurdu.
    ve yanlış bilmiyorsam, 42 yaşında falan ehliyet almıştır.
  • twitter hesabından lisans öğrencileriyle sohbet edecek hatta şakalaşacak kadar samimi, bir o kadar da özgüven sahibi aşmış borçlar hukuku hocası.
  • isviçre federal mahkemesi tarafından görüşlerine buz teori diye atıf yapılan muhteşem hoca, harika insan. dersinde kulladığı tek materyali bir şişe suyudur. ne kağıt ne not ne kitap... çatır çatır, tek bir kere teklemeden tüm dersi anlatır. ve dersleri son derece keyiflidir ki dersinin borçlar hukuku gibi iğrenç sıkıcı bir ders olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda var.
  • derste "hayvan sahibinin kusursuz sorumluluğu" konusunu işlerken kullandığı internet haberleri ise gayet akılda kalıcıdır:
    -http://www.haberturk.com/…r-hamile-esek-depresyonda
    -http://www.haberturk.com/…aygirin-sampiyon-kacamagi
  • kendisiyle ilgili girdiğim entry'e kırılmış hoca (bugun 2 ayrı yazardan mesaj geldi). tasarlattığını düşündüğüm ama aslında bir öğrencisinin tasarlattığı onun da kırmamak için fotoğraf çektirdiği 'kusursuzluk sorumsuzluktan korksak trafiğe çıkmazdık' t-shirtiyle ilgili bir entry girmiştim ve 'bir hukuk hocasının mizahta varabileceği son nokta' yazmıştım.

şimdi beni aydınlatsın arkadaşlar hatta hocaya sorsunlar, vedat hoca neye kırıldı? bu t-shirtle resminin konulmasına mu yoksa 'bir hukuk hocasının mizahta varabileceği son nokta' ifadesine mi. ben çok şaşırdım açıkçası zira hiç bir ironi veya kötü niyetli bir söz yoktu. hatta vedat hoca gibi hayatım boyunca gördüğüm dersi en esprili anlatan böylece öğrencilerin en sevdiği hocalardan birisi olan hocanın bu tarz bir t-shirtle resim çektirmesi hoşuma gitmişti. söylediğim bir hukuk hocasının mizahta varabileceği son nokta lafı ise smiley falan olmamasından dolayı eleştiri gibi duruyor aslında ama söylediğimi gerçekten kastetmiştim ve hocanın mizah anlayışının ne kadar güzel olduğunu söylemek istemiştim.

2 ihtimal var dediğim gibi. ya resmin konulmasından hoşlanmadı ya da ifademi yanlış anladı.

kendisinden burası üzerinden özür dileyeyim, gönlünü almaya çalışayım.

edit: vedat hocayla twitter üzerinden konuştuk, konu halloldu. benim entryimden 'kendisi için t-shirt tasarlıyor' gibi bir anlam çıkmasından rahatsız olmuş. buradan tekrar özür diliyorum kendisine.

https://twitter.com/vbuz/status/228239580766273536
  • lisans hayatımda bazı hocaların yüzünü sınavdan sınava görürken kesintisiz olarak derslerine devam ettiğim hoca. hep gülümseyerek çıktım derslerinden. mükemmel bi adamdır. borçlar hukuku derslerine bi insan koşarak girer mi? işte bu adam bunu başarır. sonradan hukuka gitti bizi terkeyledi ama olsun. ondan ders almak, onu dinlemek çok güzeldi. iyi ki var.