şükela:  tümü | bugün
 • temmuz 1968’de istanbul’a gelen 6.filoyu protesto gösterilerinde polis tarafindan dövülerek öldürülen devrim sehidi.
 • iddialara gore ogrencisi oldugu itu'nun ogrenci yurdunun penceresinden atilarak oldurulmustur. olduruldukten sonra, arkadaslari tarafindan, beyazit kulesi'ne ustunde vedat demircioglu'nun resminin oldugu bir kizil bayrak asilmistir.
 • babamın, babası tarafından imam hatipe verilmesini engellemek için vefa lisesinde okumasını sağlamış ağabeyidir. ağabeyimin de isim babasıdır.
 • olayın direk tanıklarının söylediklerine göre; itü yurduna arama yapmaya gelen polisler vedat demircioğlunu gördükleri gibi dört beş kişi kaldırıp camdan aşağı atmışlardır. bu olay polis kayıtlarına "polisten kaçarken camdan aşağı atladı" şeklinde geçmiştir.
 • hakkinda mars bulunan devrimcidir, 1968 olaylari'nin ilk sehididir,
  devrimciarkadaslari altinci filo'yu protesto ederken vedat demircioğlu'nu unutmadik pankarti acmislardir.

  vedat demircioğlu marsi

  bir sabah uykusunda
  polisi saldırttılar
  demircioğlu vedat'ı
  coplarla öldürdüler
  coplarla yumruklarla
  vurdular öldürdüler

  gencecik çocuklardı
  belki siz de gördünüz

  ellerinde pankartlar
  yolda gidiyorlardı
  özgürlük istiyorlar
  özgürlük diyorlardı
  ellerinde pankartlar
  özgürlük diyorlardı

  altıncı filo derler
  belki siz de gördünüz

  kıbrısta karşımıza
  çıktılar durdurdular
  boğazda karşımıza
  çıktılar öldürdüler
  boğazda karşımıza
  çıktılar öldürdüler

  kurtuluş savaşında
  belki siz de gördünüz

  demircioğlu bir değil
  halkımız gibi çoğul
  geliyor çağıl çağıl
  geliyor çağıl çağıl
 • konya, taşkent doğumlu, türkiye cumhuriyeti tarihinin mihenk taşı kişilerinden biridir.
 • cenazesi geceden ailesine teslim edilip konya 'ya gönderilmiştir.bu sebepten istanblda ki cenaze toreni sembolik bir tabutla yapılmıştır torende o donem istanbul unıversıtesının ogretım gorevlısı olan prof.dr.tarık zafer tunaya da bir konusma yapmıstır.
 • hunharca katledilmiş genç.
 • söylentilere göre 68 yılında itü öğrenci yurdu penceresinden atılmıştır. aynı gün birçok genç hastanelik oluncaya dek dövülmüş, 30'a yakın kişi tutuklanmış. bütün bunlara tepki amaçlı birçok öğrenci itü önünde toplanıp taksim meydanı'na kadar yürüyüş yapmışlar. sonrasında sloganlarla dolmabahçe'ye yürünmüş.
  vedat demircioğlu'nun cenazesini alamayan öğrenciler temsili bir tabutla yürüyüş yapmışlar ancak bu yürüyüşe de polis müdahale etmiş.

  şöyle bir bakınca hayrete düşüyorum. yüzlerce, binlerce genç... kendi yurdunda, kendi polisiyle karşı karşıya... kapanan gözler, kapanamayan gözler, yüreklere düşen kor...

  vicdan... çok önemli...
 • taşın başındaki yoksul köyden; taşkent'ten idi. köyde ona kara vedat derlerdi. 1950'li yıllarda atatürk'ün izini terkeden hükümetimiz nato'ya girdi. nato'nun bize ne yararı vardı. 1952 yılında fidan gibi gençlerimiz kore'de ölmüşlerdi. dönenlere koreli deniyordu. 6. filo nato bağlamında istanbula demirledi. atatürk'ün izindeki türk gençliği bunu kendine yediremedi. onurları kırılmıştı. protesto etti. yurdumuza yabancı asker neden gelsin idi. ki kara vedat da protesyto etti. türk öğrencisinin üstüne türk polisini gönderdiler. onlar vur deyince öldürdü. şahitlerin dediğine göre polisler onu camdan attı. bire bir ahmet abimden dinledim. hem anlattı hem ağladı.