şükela:  tümü | bugün
  • kendi ağzından dile getirdiği tezidir. yazının ana teması rakı balık uyuşmazlığıdır.
    .......................
    rakı yüzde 40 veya üstü olan yüksek alkollü bir içecek. ayrıca aromatik açıdan çok fukara. örneğin iyi bir şarapta aşağı yukarı 200 civarında aromatik not veya nüans var. rakıda ise iki veya üç. yüksek alkollü ve tekdüze bir içki. damağı uyuşturuyor ve mideyi kazındırıyor. bu durum meyhane ve balıkçıların işine geliyor tabii. müşteriler ne yediklerinin pek farkına varmıyor rakı içince. özellikle de soğuk ve sıcak mezelerden sonra sıra balığa geldiğinde, müşterinin damağı hiçbir nüansı anlayamayacak durumda oluyor. ezine peyniriyle rakıya eyvallah. ama yemekle içki içecekseniz şarap, yoksa mineral açısından zengin doğal kaynak suyu derim...

edit:
    1– biraz aşağıda verilmiş ama kaynak vedat beyin hürriyetteki köşesidir.
    2– "giydirme" kelimesi sırf başlık ilgi çeksin diye değil özellikle rakıseverlerin algısı ve rakıya bağlılığı düşünülerek tercih edildi. biraz fanatik bence rakıseverler.
    3– rakı senede bir kere içerim sağlam olacak şekilde. şarap ise iki yılda bir belki bir kadeh içerim. iki içkinin de fanatiği değilim. naçizane alman ve belçika biralarını severek tüketirim.
    4– babam şarap yapar. posa halindeki, sıkımı bitmiş üzümü komşumuz alır rakı yapar. bu, bilenler için rakıyı ikinci derece içki konumuna düşürebiliyor nedense.
    5– yazar haklı,katılmamak mümkün değil. ama yazısının hiç bir yerinde rakı ve içenlerini lanetlemiyor. bundan maada türk biraları hatta türk pizzaları için yaptığı sert eleştirilerde de son derece haklı bence.
  • vedat reyiz, elin değmiş iken rakı edebiyatı yapan modern-arabesk instagramcılara da giydirsen.

valla çok makbule geçer...
  • işte bu be. şimdi evleri ekşi ekşi kokan kirli sakallı slowtürk fm dinleyicisi erkek sözlükçüler afalladı; çok sevdikleri ve özgeçmişini duvar kağıdı yaptıkları vedat milör abileri nasıl böyle bi şey söyledi diye.

vedat milörün damak tadı kuzunun kaç haftalıkken bıçak altına yattığını anlayacak kadar gelişmiş. haliyle adam damak tadını şımartacak, içerken boğazdan geçerken ağız ve civarındaki organlara içten bir merhaba diyecek bir içecek arıyor. çok haklı.

bakın bayanlar baylar ve sevgili çocuklar! 2018 global dünyasında hiçbir ürün yoktur ki güzelliğinden denizaşırı ülkelerde söz edilmesin. bakınız votka, bakınız konyak, bakınız afyon lokumu, bakınız adana kebabı, bakınız seda sayan. bir ürün güzelse, muhakkak duyarsınız.

türklerin bu rakıya olan hassasiyeti hususunda sosyolojik bir tez yazmak isterdim ya. yemin ederim, rakıya kasılan gereksiz duyar türküye'deki hukuk sistemine veya gelirin adaletsiz dağıtımına ya da toplumsal hoşgörüye kasılsa şu an ülke olarak bambaşka bir seviyede olabilirdik.

kötü ulan işte bu rakı. içilmiyor. içen yanında milyor tane şey yiyerek içiyor. içine girdiği herşeyi acımtrak hale getiren, tadını bozan, sekssavar bi şey.
  • rakının bir adabı vardır en başta. koyacaksın yanına mezeyi mangalı balığı kavunu.

bunu diyen kim varsa koşarak uzaklaşın yanından. zira şu ana kadar deneyimlediğim içki gruplarından en boktan olanı rakıdır. meze olmadan olmazmış yok muhabbet olmadan içilmezmiş geçin bunları. kabul edin bir yunan (uzo) bir türkler başka içen yok bu mereti. leş gibi kokan anason kokusunun tüm hücrelerinize ispirto eşliğinde işlemesini övünçle anlatan kim varsa ya içki kültürü yoktur ya da türktür.*

vodka, viski ve şarap türevlerinin dünyanın en alkolik milletlerinde deli gibi tüketilirken aynı ülkelerde rakının ne olduğunun dahi bilinmemesi bu önermeyi fazlasıyla haklı kılar.

konudan bağımsız ekleme: ortadoğu (lübnan suriye) taraflarında da arak ismiyle üretiliyor. yunan-uzo arap-arak türk-rakı demiş. sürekli yeşillendirilince eklemek farz oldu.
  • evinde alkol "damıtan" biri olarak:

(bkz: %140 haklıdır)

"damıtan" diyorum yalnız, fermente eden falan değil.

(bkz: kıps)

---- edith piaf----

hadi sebebini de açıklayayım:

(bkz: anason)

öyle baskın bir tada sahiptir ki bu amk'nın bitikisi, 'bok fermanetsinden' alkol damıtsanız, içine bastığınızda, onu bile bastırır -ve aslanlar gibi içersiniz nihai ürünü! tekel'in çoğu zaman yaptığı da budur. tabi ki bok fermantesi yapmaz ama şeker kamışı küspesinden (hayvan yemi) yaptığı fermentasyon ona yakın bir şeydir (bok). ama içine anasonu basınca senin gibi mallar "oh be rakı gibi var mı be abi" diye içine çeke çeke içer bunu.

vedat milor üstad bundan bahsetmektedir.

ama tabi sözlüğün çoğunluğunu oluşturan seyrek sakallı 20'li yaşlardaki yavşak hipster'ların (eski emo'lar) bunu anlaması beklenemez.

(bkz: rakı rulez abi)

he amk rakı rulez.

(bkz: lmao)
  • koskoca vedat bey'e raki adabindan ne anlar denilmis yuh. olm adam hakli iste, ne duygusallasiyorsunuz sanki? rakinin tipki uzo gibi cok da abartilacak bir icecek olmadigini soylemis ne var?

diger suserlar da belirtmis, abarti bir duyar kasma var rakiya. ama ooo raki, ama raki adabi ama raki balik falan hocam diye. sokim o adaba da, cilingir sofrasina da.

su ulkenin disinda kac insan sever rakiyi? bana 3-5 defa erasmus bahanesiyle gelmis tipleri rakiya bayiliyor hep istiyor falan diye saymayin.

bir icecek gercekten sevilip dunya capinda une kavusunca adina sarkilar yaziliyor, uzerine kitaplar yaziliyor, filmlere konu oluyor, kitalar otesinde biliniyor. bakiniz; guinness, bakiniz tennessee whiskey denilen halt bakiniz russian vodka.

tarafsiz bir sekilde soyleyin 2,5 saat icerisinde hazirlanan basinda da 5 saat oturulan mezesi ile birlikte raki dediginiz ickinin avrupa ya da amerika insanina ne cazibesi var? asyali oturup sizce raki icer mi? ama bu insanlari bira, votka, sarap ya da viski icerken gormeniz cok olasi. 3 japonu is cikisi patronlariyla beraber (illa da sake olmamak kaydiyla) viski ya da bira icmeye giderken gorebilirsiniz. iki fransizi aksam pubda bira icerken gormeniz cok olasidir. meksika'da ya da arjantin'de publarda votka shot yapan kizlari gormeniz cok olasidir. ohio'da barlarda kizlar dollar night falan oldumu tum cevrelerine 1 dolara dandik viski ismarlarlar kafayi cabuk bulalim diye. bunu raki ile yapabilecek insan gordunuz mu? taniyor musunuz? bu potansiyel var mi o adamlarda? gecen hafta c.bostan bibucuk’a gittik, hesap sonunda bonus geldi tabi 8 adet shot tektekci hesabi. zaten o shotlarin birsey yapmayacagini bildigimiz icin 4 kisi hemen attik birer tane tam olarak icerigine bakmadan. artik raki ile de shot hazirliyorlar malum renkli goruntulerle hatta jello shot kivaminda. herkesin yuzunde bir eksime, raki shot, anason bu falan. kimse ikinciye elini uzatmadi. butun keyfi kacti insanlarin masada biraktik ciktik disari. kusan oldu nerdeyse. belki de normal dandik shotlarin icine anason eklenmisti raki bile degildi ama gordugunuz bildiginiz gibi anason cok baskin ve peksimet dahil icine girdigi her halti igrenclestiriyor, swh.

raki dediginiz olayin ozu huzun lan zaten. bir adanali olarak bunu gormenizin cok zor olmadigini dusunuyorum. amsterdam'da pubda ya da burning man'de raki icildigini akliniza getirdiginizde oksimoron diye bir kavram olusuyor kafanizda. caddebostan barlar sokagi'ndan erzurum'daki 4 yildizli bir hotelin lobisine, palandoken'e kadar tekila shot yapabilirsiniz 3-4 kisi oturup keyifli bir muzik esliginde gulerek. raki size bu keyfi degil kendi kulturunuze has uzuntuleri veriyor. anliyorum bundan dolayi seviyorsunuz ama bunu bu haliyle bir hintliye ya da danimarkaliya anlatmak gercekten zor o keskin anason tadiyla.

hayir kotu birsey de dememis. sarabin icinde 200 civarinda aromatik oldugunu bunun da size her seferinde sarabin farkli gelmesi olarak yansidigini belirtmis. yemekle daha guzel gittigini, uzumun anason gibi korkunc baskin bir tad birakmadigini anlatmis iste daha ne desin? benim icin bira ve sarap neredeyse her yemegin yaninda gidiyor. biraz italya ozentiligim oldugu icin pizza varken sarap degil bira iciyorum mutlaka, bunu da en yakin italyan arkadaslarimdan gordum dogal olarak, pizza sarap yapan hic yok, pizza bira yapan cok. her neyse konumuz bu degil.

dogu avrupali bir yahudiye rakiyi cok zor benimsetirsiniz ama bir turku 2 ayda polonya'da biraya ya da votkaya (lokalini icirme bahanesiyle) cok rahat baglandirabilir alkolik edebilirsiniz. bir turk cok rahat viski ya da tekila kafasina girebilir yurtici ya da yurtdisinda ama bir meksikalinin rakiya alismasi cok zor. japon ulkesi disinda is toplantilarina gittiginde meslektaslariyla is cikisi bira ya da votka icmeye gidebilir rakinin o kadar evrensel olmasi ise imkansiza yakin ayni kardesi uzo gibi. bunun en buyuk nedeni de oghi, mastika, uzo, raki falan hepsindeki baskin anasondur.

rakiyi su cografyada sevebilecek maksimum toplumlar turkler, ermeniler, yahudiler, yunanlar, araplar, kurtler belki biraz ruslar ve dogu avrupa ulkeleri belki sirplar, hirvatlar falan. ki son saydiklarima bakarsak onlar bile donup bakmaz kendi stoklarindaki ickiler varken. anca tatile gelen almana burada tatillerde icirebilirsiniz. ulkesine donunce mezesine falan bakmaz belki birkac defa kola ile karistirir sonra da icmez.

raki, uzo, oghi, mastika bunlari bu cografyada yasayan halklar icer kendi ulkelerinde. bir de bunlar amerika'ya gittilermi ulkelerine ozlemlerinden dolayi icerler amerika'da turkler, yunanlar, ermeniler falan bulgarlar raki icer anca baska kimse icmez emin olun. arak, pastis anis falan akdeniz kulturu disinda da yayilamayacak herkesin bir defa deneyip bir daha da tercih etmedigi iceceklerdir.
  • hislerime tercüman olmuş bay gurme. benim için rakı, o kadar kötü bir içki ki, içebilmek için, o berbat tadı almamak için, yanında yüz tane ıvır zıvır yemeniz gerekiyor. hele bir de rakı içen kadın falan diye bir muhabbet var ki, duyduğum yerden koşarak uzaklaşıyorum.
  • vedat'ın ne yazdığından bağımsız katıldığım harekettir.

peşinen önden edit vereyim:

artık pek alkol tüketen birisi değilim, son olarak viski konusunda kendini çok eğitmeye çalışmış, uzun süre tadımlar yapmış, notlar çıkarmış, farklı farklı yüzlerce viski denemeye çalışmış biriyim. böyle keyif peşinde olmadığım anlarda da cin içen biriydim. peşin edit kısmı şu; bol miktarda rakı ve uzo tüketmişliğim de var elbette. ayrıca bu iki kardeş içkiyi de çok uzun süredir (+10 yıl) susuz tüketiyorum. ıyy rakı mı diye bir enrty yazmıyorum yani.

velhasıl, arkadaşlar rakı "kötü" bir içkidir, kötü lafına kızmayın. ne aromatik derinliği vardır, ne üretiminde bir özellik vardır. sohbeti güzeldir, mezesi güzeldir, bunlar ok. zaten rakının sofrasız muhabbetsiz içilmiyor oluşu, çok seven bir çok insanın bile tek başına mezesiz rakı devirene "alkolik" gözüyle bakması da bundandır. rakının kendisi bir alkolik içecek olarak zevk verecek bir şeye sahip değildir. uzo biraz daha sıyrılmış durumda gibi görünür, temel sebebi de bizde tekel nedeniyle yıllarca yeni rakı'ya mahkum kalmış olma durumunun olması (ona da bok attırtmayanlar var.. evde etil alkole aroma atıp aynısı yaptım diyor sonra da laf atılınca deliriyor herif..) lakin buna rağmen uzo da öyledir. en bayılan barbayanni afrodit/evron, pitsiladi falan hep yumuşaklığı ile öne çıkan, daha kolay içilebilen rakılardır / uzolardır.

dünyada tutulmamasının sebebi de budur arkadaş, bizim pazarlama beceriksizliğimiz falan değil.
    uzo da tutulmuyor dünyada, ama metaxa çok daha meşhur, bunu göz önünde bulundurdunuz mu? =)

velhasıl, bütün bunlar demek değildir ki rakı içene bir kötü sıfat kazandırmak gerekir, alakası yok. isteyen istediği içmekte ve sevmekte özgürdür. lakin seviyoruz diye, bizim milli bir ürünümüz diye de gerçekleri perdelemenin, reddetmenin bir anlamı yok. adam olsaydık anadolu bira kültürüne sahip çıksaydık da bugün almanlar gibi bir bira derinliğimiz olsaydı.

burada savunmayı yapmayı gerektirecek bir şey yok ki? varsa dünyada kabul görmüş alkollü içecek değerlemesine istinaden söyleyeceğiniz bilimsel şeyler, buyrun söyleyin - dm açık ahah isterseniz burdan yazın. merak ediyorum ne var savunulacak yanı bu söylenenlere karşı? yoksa kimse kimseye rakı içmeyin demiyor. "gerizekalı mesleki reaksiyon" vermenin anlamı yok.
  • bunu dedi mi demedi mi bilmem ama doğru. bu hafta iyi bir balık restoranındaydım (orta üst). yarı iş yemeği olduğu için ve misafir de rakıcı olduğu için bir büyük açtırdık. inanın balığın tadını alamadım. soğuk mezelerle içiliyor ama ana yemekle gerçekten kötü bir tercih oluyor. ara sıcaklarla bile (karides ve kalamar) diğer içkiler kadar tat vermiyor. karşımızdaki iki masada şaraplar açıldı; özenerek alık alık baktım. birçok içkiyi birçok yerde içtim bu yaşıma kadar; açık söylemeliyim rakı çok abartılmış bir alkollü içki. ama içiyoruz işte. biraz alışkanlık biraz kültürel faktörler. sadece peynir, kavun ve birkaç yoğurtlu mezeyle iyi gidiyor