şükela:  tümü | bugün
 • kendi ağzından dile getirdiği tezidir. yazının ana teması rakı balık uyuşmazlığıdır.
  .......................
  rakı yüzde 40 veya üstü olan yüksek alkollü bir içecek. ayrıca aromatik açıdan çok fukara. örneğin iyi bir şarapta aşağı yukarı 200 civarında aromatik not veya nüans var. rakıda ise iki veya üç. yüksek alkollü ve tekdüze bir içki. damağı uyuşturuyor ve mideyi kazındırıyor. bu durum meyhane ve balıkçıların işine geliyor tabii. müşteriler ne yediklerinin pek farkına varmıyor rakı içince. özellikle de soğuk ve sıcak mezelerden sonra sıra balığa geldiğinde, müşterinin damağı hiçbir nüansı anlayamayacak durumda oluyor. ezine peyniriyle rakıya eyvallah. ama yemekle içki içecekseniz şarap, yoksa mineral açısından zengin doğal kaynak suyu derim...

  edit:
  1– biraz aşağıda verilmiş ama kaynak vedat beyin hürriyetteki köşesidir.
  2– "giydirme" kelimesi sırf başlık ilgi çeksin diye değil özellikle rakıseverlerin algısı ve rakıya bağlılığı düşünülerek tercih edildi. biraz fanatik bence rakıseverler.
  3– rakı senede bir kere içerim sağlam olacak şekilde. şarap ise iki yılda bir belki bir kadeh içerim. iki içkinin de fanatiği değilim. naçizane alman ve belçika biralarını severek tüketirim.
  4– babam şarap yapar. posa halindeki, sıkımı bitmiş üzümü komşumuz alır rakı yapar. bu, bilenler için rakıyı ikinci derece içki konumuna düşürebiliyor nedense.
  5– yazar haklı,katılmamak mümkün değil. ama yazısının hiç bir yerinde rakı ve içenlerini lanetlemiyor. bundan maada türk biraları hatta türk pizzaları için yaptığı sert eleştirilerde de son derece haklı bence.
 • rakının bir adabı vardır en başta. koyacaksın yanına mezeyi mangalı balığı kavunu.

  bunu diyen kim varsa koşarak uzaklaşın yanından. zira şu ana kadar deneyimlediğim içki gruplarından en boktan olanı rakıdır. meze olmadan olmazmış yok muhabbet olmadan içilmezmiş geçin bunları. kabul edin bir yunan (uzo) bir türkler başka içen yok bu mereti. leş gibi kokan anason kokusunun tüm hücrelerinize ispirto eşliğinde işlemesini övünçle anlatan kim varsa ya içki kültürü yoktur ya da türktür.*

  vodka, viski ve şarap türevlerinin dünyanın en alkolik milletlerinde deli gibi tüketilirken aynı ülkelerde rakının ne olduğunun dahi bilinmemesi bu önermeyi fazlasıyla haklı kılar.

  konudan bağımsız ekleme: ortadoğu (lübnan suriye) taraflarında da arak ismiyle üretiliyor. yunan-uzo arap-arak türk-rakı demiş. sürekli yeşillendirilince eklemek farz oldu.
 • oooo vedat abi resmen büyük resmi görmüş, meyhaneci ve balıkçı lobisinin oyununu göçertmiş.

  yav üstat gözünü seveyim bir sus ya, biz rakıyı tadı için değil mezeler, ara sıcaklar, ana yemek derken gerçekleşen ritüel için, yarattığı ortamı, vesile olduğu muhabbeti için, içiyoruz.

  git az ötede yap gurmeliğini.

  ek: "rakı leş yeaaa"cılar da gelmiş tam olmuş. vedat abi bunları da al yanına az ötede gurmelik yaparken.

  ek2: ulan karmam bir gecede 30 küsür puan düştü şu entari yüzünden. ne diyeyim lan seviyorum işte rakıyı, vedat bey sevmiyor diye yerin dibine mi sokayım?

  ek3: durduramıyoruz efendim düşmeye devam ediyor... ulan ne çok rakıdan nefret eden varmış ülkede herifler resmen yılların nefretini kustular entarimin üzerine.
 • giydirme değildir. rakı iyidir ya da değildir bu kişiden kişiye değişir, 40 çeşit meze isteyen de vardır su yeter diyen de. ama rakı balık olmaz. balık sıcak olarak hızlıca tüketilir, rakı soğuk ve yavaşça.

  ya da bana ne ya nasıl istiyosanız öyle
 • vedat reyiz, elin değmiş iken rakı edebiyatı yapan modern-arabesk instagramcılara da giydirsen.

  valla çok makbule geçer...
 • bunu dedi mi demedi mi bilmem ama doğru. bu hafta iyi bir balık restoranındaydım (orta üst). yarı iş yemeği olduğu için ve misafir de rakıcı olduğu için bir büyük açtırdık. inanın balığın tadını alamadım. soğuk mezelerle içiliyor ama ana yemekle gerçekten kötü bir tercih oluyor. ara sıcaklarla bile (karides ve kalamar) diğer içkiler kadar tat vermiyor. karşımızdaki iki masada şaraplar açıldı; özenerek alık alık baktım. birçok içkiyi birçok yerde içtim bu yaşıma kadar; açık söylemeliyim rakı çok abartılmış bir alkollü içki. ama içiyoruz işte. biraz alışkanlık biraz kültürel faktörler. sadece peynir, kavun ve birkaç yoğurtlu mezeyle iyi gidiyor