• halit ziya uşaklıgil'in oğludur.

intiharının arkasındaki hazin hikayeyi bilenlerin gerçeği açıklayacak cesareti bulmaları durumunda türkiye'de pek çok şey bir anda değişebilir.

(bkz: tarih/@derinsular)
  • atatürk düşmanlarının ona atılacak çamur olarak kullandıkları, genç yaşta intihar eden diplomat. intiharını, babası halid ziya uşaklıgil; "bir acı hikaye" isimli eerinde açıkça yazmıştır ve bu eseri isteyen herkes okuyor; türkiye'de de hiçbir şey de bir anda değişmiyor.
  • öldürüldüğüne dair rivayet vardır. hatta halit ziya'nın oğluna adadığı kitabında buna ilişkin bir ima olduğu ve bu kitabın sonra basılmamasının nedeninin vedat'ın öldürülmesi olduğu söylenmektedir.
  • selim ileri'nin (bkz: kırık deniz kabukları) adlı romanında yaşam öyküsünü anlattığı kişidir.
  • kimse açık açık söylememiş ben söyleyeyim; atatürk ile eşcinsel ilişki yaşadığı iddia edilen kişi.

iddiayı ortaya atan kişi, rıza nur isimli meczup.

bu iddiada bulunduğu kitabının adı hayat ve hatıratım

güya vedat uşaklıgil ile mustafa kemal eşcinsel ilişki sırasında yakalanmış. (vedat uşaklıgil aktif olarak anlatılıyor kitapta), bu olaydan sonra latife hanım mustafa kemal ile kavga edip evi terketmiş, boşanmışlar. vedat da, latife hanım tarafından oradan oraya sürdürülüp, sonra öldürtülmüş.

özet bu.

hayat ve hatıratım isimli kitabın bu sebeple dincilerin ikinci kutsal kitabı olduğunu tahmin ediyorsunuzdur sanırım.
  • türkiye'de bir kısım zevatın rüyalarına, kabuslarına yol açan bir kişi. bakalım gizlenenler bir gün gün yüzüne çıkarılabilecek mi, merak ediyoruz, çok merak ediyoruz.
  • "gizlenenler" eğer gizliyse bu gizlenenleri aydın sözlük yazarlarımızın nereden bildiğini merak ediyorum.

(bkz: #28072380) gibi daha aklıma gelmeyen birçok konuda çok bilgileri var bu şakirtsporların.

be gözceğizlerini sevdiklerim, be tatlılarım, be güzellerim:

ulan meclis tutanakları sizin mi elinizde? yoksa bunlar olurken siz de orada mıydınız? ya da gaipten haber alıyorsunuz belki de, ha?

resmi tarih yalanlarla dolu yeaaa!

be akıllılar, sizin yalanlarınız ne olacak?

sarıldığınız tek kaynak, hayat ve hatıratım... o da eski kafalı bir iktidar mücadelesi mağlubunun kuyruk acısı.

ulan sizin tarihçileriniz mustafa armağan ve kadir mısıroğlu be! daha bundan öte ne söylenir ki...

tanım: iftiralarla mezarında bile rahat ettirilmeyen eski diplomat.
  • ''ancak halid ziya uşaklıgil’in evlat acısı hiç bitmeyecekti. bir süre atatürk’ün yanında da çalışmış diplomat oğlu vedat uşaklıgil, arnavutluk/tiran büyükelçiliği’nde görev yaparken bunalıma girip intihar edecekti.

bu intihar artık halid ziya uşaklıgil için yıkım olacaktı. çünkü, daha önceki yıllarda iki amcası uşşakizade yusuf ve uşşakizade süleyman tevfik de intihar etmişlerdi.

bu kadar acıyı taşıması zordu; oğlu vedat’ın öldüğü yıl, oğlunun intiharını "bir acı hikáye" adlı eserinde yazdı. kitap bittikten sonra da yaşama gözlerini kapadı. kim bilebilir belki de ruhundaki fırtınaları ancak böyle dindirebildi.''

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/10524236.asp