• okuluma giderken sık sık önünden geçmemden ötürü 4 yıl boyunca sıkça uğradığım güzel mekan. bir kere de oturup içmedim, hep plastik bardakta alıp yürümeye devam ettim. ama o sokaklarda yürümeyi, o bozacıya uğramayı hep çok sevdim.
    yalnız şunu bilir şunu söylerim, oradaki bozanın tadı dışarıya şişeleyip sattıklarından çok farklı. oradakinin tadı gerçekten başka. halbuki gözümün önünde yükleyip dağıtıma gönderiyorlar, niye öyle?
  • kalabalıktan yer bulamayacağınız mekandır. aslında her zaman böyle mi bilmiyorum ama gecenlerde gittiğimde cok kalabalıktı. öncelikle şunu söyleyeyim. daha önce hiç boza içmedim. istanbul'a gelmişken de ismini defalarca duyduğum vefa bozacısında deneyeyim dedim. ama tam bir hayal kırıklığı oldu kendisi. bir kere ben bozayı sıcak bir içecek olarak biliyordum. burada buz gibiydi. ayrıca bu icilen bir şey değil miydi ya hu? kıvamı o kadar katı ki içilmesi mümkün değilmiş zaten. leblebiyle falan bitirmeye çalıştım ama bardağın yarısı kaldı. bir kez daha başka bir yerde dener miyim bilmiyorum ama pek benlik bir şey değil galiba.
  • dükkanından aldığınız bozasının 3 gün, markette satılan bozasının 10 gün ömrü olan bozacıdır.

doğrudan vefadan alırsanız o gün doldurulmuş taze boza alırsınız ve 3 gün ömrü vardır. hatta siz iki günde tüketin üçüncü gün başlıyor bozulmaya.

marketten alırken dikkat edilmesi gereken hayati kural son kullanma tarihidir. çok kısa ömrü olduğu için mümkünse skt si en uzak olanı alın. muhtemelen marketteki bozalar için koruyucu madde kullanıyorlar. tadı da diğerine göre daha farklı.

edit: marketten alınanının süresi 10 değil 15 günmüş efenim. bu da sözlükteki ilk editimiz olsun.
  • 140 yıllık tarihi vefa bozacısı ‘konut’ oldu. merkezi olarak kabul edilen fatih molla hüsrev mahallesi'ndeki yerinde fatih belediyesi tarafından imar planları değiştirildi.

(bkz: http://www.sozcu.com.tr/…zacisi-konut-oldu-1524113/)
  • bozaları gittikçe daha tatlı bir hal alan mekan. "yok mu hafif ekşimiş, kıvama gelmiş boza?" dediğinizde, "turistler öyle sevmediğinden, biz de ekşi boza bulundurmuyoruz." diyorlar.

eh, turistler boza sevmeyip, puding yemek istiyorlarsa, ceremesini biz mi çekelim? oldu olacak, italyan pizzcılar da, amerikalılar öyle seviyor diye, kalın hamurdan pizza yapsınlar. eskiden ne güzeldi, bir tarafta ekşi, diğer tarafta tatlı boza olurdu ve insanlar damak zevklerine göre, şişelerine ikisinin karşımını koydururlardı.

sonuç olarak, istanbul'da ekşi kıvamlı boza yapan başka bir yer bilenlere, bir mesaj kadar uzağım.
  • boza da üstüne olmayan bozacılar bozacısıdır. kavrulmuş leblebi başka şeyle bu kadar güzel gider mi bilmiyorum.

sanki eskiden tadı biraz daha ekşimsiydi. o zaman da ayrı bir güzelliği vardı. şu an biraz daha tatlıdır bozaları ama yine de güzel her zaman güzeldir, vefa bozacısının bozaları.
  • ilk kez dün boza tükettiğim yer. mekan olarak şaşırdığım nokta çalışanların tümü mutsuz ve asık suratlıydı.

ilerleyen saatlerde boza ve şıra arasındaki bağlantıyı düşünmeye başladım ve sağolsun ekşi (bkz: bozacının şahidi şıracı) yardımıma koştu.

bu arada önceki yorumlarda yanına leblebici açılsa yazanlar için not: tam karşısında leblebici bulunuyordu.

yanımdaki arkadaşlarımın haliç manzarası olan kafeler için gidip leblebi kavuran amcaya adres sormaları ise geceye damga vuran gg hareketti.

özetle güzel bir meşrubat boza vefa bozacısıda çok kalabalık ve yoğun bir işletme. muhtemelende bozası iyidir, başka bir yerde içmediğim için en iyisidir diyemiyorum.
  • bozanın kıvamını bir türlü tutturamayan, her seferinde ayrı bir boza tecrübesi yaşatan bozacı. içine koydukları şekerin bile bir standardı yok. bazen bal gibi şekerli, bazen tuzlu, bazen ekşi, bazen süt gibi...garip. istanbul'da çok daha iyi boza yapan mekanlar mevcut.
  • vefa lisesinin hemen yan tarafında bulunan türkiye'nin en ünlü bozacısıdır.

bol leblebi ve tarçın ile birlikte efsane bir boza keyfi sunar.
  • piyasada tekel haline gelmiş bozacı.
    her yerde, her markette bu var. arkadaş satın almak istemiyorum bu bozayı, çeşit istiyorum zorla mı?

her şişesi ayrı kıvamda, şeker oranı farklı. yılların bozacısısın, bir standart tutturamıyorsun. ve aşırı pahalısın. mecbur muyum almaya?

bim'de satılan ömür bozası vardı, vefa bozasından kat kat güzeldi. o da düşürmüş kaliteyi leş olmuş. bütün piyasada bunlar var.

çocukluğumun vefa bozasından eser yok malesef.
hesabın var mı? giriş yap