şükela:  tümü | bugün
  • 65 yaş üstü vatandaşlar ve kronik hasta vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, içişleri bakanlığı genelgesi ile vali/kaymakam başkanlığında kurulan çalışma grubu.

(bkz: 65 yaş üstü vefa sosyal destek grubu)

ihtiyaç sahipleri 112, 155 veya 156’yı arayarak durumlarını iletebileceklermiş.
  • bu gruba nasıl katılım sağlanıyor bilgisi olan var mı diye sordurtan gruptur.
  • iyi niyetli olarak başlamış ancak virüsün yayılma hızını daha da arttıracak olan gruplardır.
  • elime bir kimlik tutuşturdular, bir de valilik oluru verdiler, '' artık sen vefa ekibindesin.'' dediler.

kamu personeliyim, gönüllük esasına dayanması gereken bu projede kurumda ben dahil 8 arkadaşımı zorla yazdılar. diğer personeller esnek çalışma saatlerinde dönüşümlü olarak kuruma gelirken vefa ekibi her gün tam mesai çalışıyor. hatta mesai saatlerini unutun dedi müdür, gece de arayabilirlermiş. ne ekstra bir ücret ne de daha sonra ekstra izin vermedikleri gibi üç gündür elimde sadece tek kullanımlık bir adet maske ve bir çift lateks elidven var.

kendi evimde sabah beşte uyanıp; kapı kolları, saatlerim, tv kumandası, beyaz eşya tuşları, banka kartım olmak üzere her yeri domestosla siliyorum. kurumda ya da evde kaldığım sürece ellerimi sürekli yıkıyorum ancak sahaya gitmek beni hem bedenen hem psikolojik olarak oldukça yoruyor.

bir araçta dört kişi. hijyen koşullarına dikkat etmeyen, evinde gelinleri torunları olduğu halde devleti ayağına getirtmek için bir şeyler isteyen müracaatçılar... insanların bu kadar umarsız olduklarını görünce ağlayasım geliyor.

sahadaki cephenin en önünde tamamen korumasız, hastalık kapma ya da bir yerden bir yere götürme ihtimali oldukça yüksek şekilde çalışan emniyet, jandarma, aile sosyal, müftülük ve sydv personelleri var.

ben evimde kalmak, evimde kalan erzağımla kıt kanaat geçinmek, evde sıkıntıdan güvenle patlamak istiyorum ama size bu yazıyı kurumun bilgisayarından yazıyorum.

'' ama müdürüm bakan evde kal diyor, siz bizi sahaya gönderiyorsunuz.''

'' onu sana demiyor.''

bu diyalog sonucunda paşa paşa çalışıyorum bu grupta ama korkuyorum.
  • an itibari ile gönüllü üye oldum.
    aldığım bilgilere göre bu süreçte türkiye'de tüm yardımlar tek merkezden yapılacağı için yurdun her bir yerinde kaymakamlık ve belediye işbirliği ile bu grup kuruluyor.

benim ilçemde ilk yardım, ihtiyaç tespit ve call center olmak üzere 3 ekip kuruldu.
    bu ekiplerde, öncelikle gönüllü olacak olan ve ihtiyaç halinde de re'sen alınacak olan kamu personelleri çalışacak.

bütün ekipler günde iki vardiya ve 8'er saat olmak üzere çalışacaklar.
    call center ekibi, bilgisayarlarına kuracakları bir yazılım ile evlerinden çalışabilecek iken, ilk yardım ve ihtiyaç tespit ekibi ise belediye/kaymakamlığın verdiği araçlar ve güvenlik ekipmanları ile sahada olacaklar.