şükela:  tümü | bugün
 • bu entrynin sahibi yazar arkadaşımız 8 mayıs 2018 günü aramızdan ayrıldı. lösemi onu çok uğraştırdı. ilik nakli tek çaresiydi. maalesef uygun verici bulunamadı. kendisine son çare olarak ağabeyinden yarı uyumlu nakil yapıldı. bu tedavinin komplikasyonları çok ağırdı. onların yanı sıra hastalığı tekrar geri geldi. ve dostumuzun vücudu maalesef bu zorlu süreci daha fazla kaldıramadı.
  buğra, kendisinden çok, başka hastaları düşünen biriydi. sağlıklı insanların ilik bağışı yapmasını ve damarlarında başka insanların hayatlarını kurtarabilecek bir iksir taşıdıklarını bilmelerini çok isterdi.
  sizden ricam en yakın kızılay merkezine gidip 3 tüp kan vererek gönüllü verici olmanız. böylece belki bir çocuğun, belki bir annenin ya da babanın, belki de buğra gibi gencecik bir arkadaşımızın hayatını kurtarabilirsiniz.
  buğra'nın huzurlu uyuması için...
  ilik nakli ile ilgili bilmeniz gereken bazı şeyler:
  https://seyler.eksisozluk.com/…bazi-ilginc-noktalar

  http://www.kanver.org/…zmetleri/kok-hucre-bagisi/53

  bulunduğunuz ildeki kök hücre bağış noktaları:
  http://www.kanver.org/…eri/kokhucrebagisinoktalari/
  edit:
  bazı yazarlardan bağışçı olduğuna ya da olacağına dair o kadar çok mesaj aldım ki. bu yazarlardan bazılarını aşağıda belirtmek istedim.
  sizlere tüm hastalar adına çok teşekkür ederim.
  vyxntz
  evegecgeldim
  kararsizmiyimbilemedim
  annebenimucmamgerek
  baydanisko
  zekdeuce
  kurteinstein
  bal gibi olur dedik
  lebram ceyms
  el partisano
  marcelidis
  splendour
  valla son param
  murik43
  well cooked
  sut kokusu
  galibavarim
  lavishiri
  icaz
  organik keci sutu
  gundelikyasaminhickiriklari
  miklagard
  gaydirugubbah
  jessusse
  yuci
  fetch me some wine will ya
  agirtahrikunsuru
  atligocebe
  herturluyazar
  toplantidayim
  life of pasha
  tarzanbaba
  ondur
  exclama
  sosis
  senccc
  matejakobe
  miklagard
  alex 0707
  akmola
  friksiyonel suclu
  simyaci44
  edepiliedepsiz
  smyrnian eagle
  kjswbdlkjfdlkj
  aslindasorunumpsikolojik
  wwilliam wallace
  seriati celileyi ahmediye
  priau
  hfcwota
  siber serist
  eflatun gozlerin oldugunu bilmiyordum
  edit: itiraf etmeliyim ki; bağışçı olacağını söyleyen bu kadar çok insan göreceğimi düşünmüyordum. ağlamamak için kendimi zor tutuyorum. bana değil buğra'ya teşekkür edin. ben sadece basit bir kalemim.
  şunu belirtmeliyim ki: gönüllü verici olmak sadece 3 tüp kan vermek değildir. eğer ilik kardeşiniz bulunursa(ki bu ihtimal 10 yıl içinde sadece %3'tür.) kızılay tarafından bağış işlemi için çağırılacaksınız.
  bagis islemi 2 sekilde yapilabilir:
  a) 4 gun boyunca kizilay tarafindan verilen bir ilaci kullandiktan sonra iligin damar yolu ile verilmesi saglanir. işlem yaklaşık 2 saat sürer.
  b) ilik, donöre narkoz verilerek 30 dakikalik bir islemle kalca kemiginden alinir.(losemi hastalarina bu islemin bir benzeri, narkoz verilmeden her ay uygulanir.)
  bu bilgileri uyum yakalandıktan sonra vazgeçme durumuyla karşılaşıldığı için verme ihtiyacı hissettim. birkaç yıl önce lösemi olan başka bir dostumu donör olan kişi vazgeçtiği için kaybettim.
  edit 2:
  bağışçı olanlar bu site üzerinden sisteme kayıt olup olmadığını teyit edebilirler. kayıt süreci birkaç ayı bulabilir. aralıklarla bakmakta fayda var.

  *önemli edit: buğra'nın sevgilisi sihirlisayilar'ın söyleyecekleri var:
  hayat bizi 2009 yılında tanıştıktan birkaç ay sonra bir kere ayırmıştı. ikimiz de birbirimizden habersiz çok özlemiş çok üzülmüşüz birbirimiz için. bundan birkaç ay önce hasta olduğunu ortak bir arkadaşımızdan öğrenmem ile geçmiş olsun demek istemiştim. aradım ne olacağını bilmiyorum dedi. konuşurken, dertleşirken, bu geçen 8 yılda içimizde biriktirdiklerimiz ortaya çıktı. o beni, ben onu anladım. hasta "olmasam senin olmayacağın geliyor aklıma" derdi. "hep ol hep kal" derdi. son günleri imiş meğer. kısacık bir zamandı bizimki belki ama o kadar çok şey paylaştık ki. sanki hep birbirimizin hayatında imişiz gibi.. en çok donör bulunamadı diye aramızdan erken ayrılan kader arkadaşlarına üzülürdü. şimdi burada açılan bir başlıkla bu kadar kişinin toplandığını, donör olduğunu ya da olmak için söz verdiğini görse ne kadar mutlu olurdu anlatamam size. hayat bizi yıllar sonra on gün önce, ikinci defa öyle bir ayırdı ki. size içimde kopan fırtınayı tarif edemem. ben bu hastalıktan, uygun olan donör bulunamaması sebebiyle, sevdiğim adamı kaybettim. bir sürü hayal kurmuştuk birlikte, şimdi ben o hayallerin içinde onsuz kaldım. kalbimde çok derin bir ağrı var; artık ne zaman iyileşecek ya da iyileşebilecek bilmiyorum. bu başlık yüreğime biraz olsun su serpen bir başlık, burada olan herkese buğram ’ın sesini duyan ve duyuran herkese çok teşekkür ederim. bekleyen canlar için, geç olmadan, sadece 3 tüp kan. başka sevgililer üzülmesin, başka anneler evlat acısı yaşamasın, lütfen! (buğra ile anısı olan kişiler bana bir şekilde ulaşıp onu anlatırlarsa çok mutlu olurum.)
 • hemen bugün gidip gerçekleştireceğim eylemdir.
  allah rahmet eylesin.
  edit: bulunduğum yerde (fethiye) uygun tarihler :
  salı-perşembe 10:00-18:30 cumartesi 10:00-18:30 arası imiş.
  en yakın zamanda gidiyorum.
  edit: işlem tamam. artık bağışçıyım.
  kanıt
 • up, bu başlık yukarıda kalmalı ve vefat eden arkadaşın vasiyetini yerine getirmeliyiz. bugün işim olduğu için yapamayacağım ama yarın ilk iş gerekeni yapacağım.

  edit: gidip maalesef bağış yapamadım çünkü bende tip 2 diyabet (diabetes melitus) var ve ilaç kullanıyorum. mümkün olduğunca en kısa sürede bu hastalığı yenip normale dönmeyi ve bundan sonra da ilik/kök hücre bağışçısı olmayı umuyorum.
 • hali hazırda gönüllü donör olsam da, bu entry'nin yukarıda kalması için;

  (bkz: up)

  ruhun şad olsun sevgili suser.

  edit: kızılay bağış linki

  kan bağışı linki
 • prosedür nedir öğrenip gerekeni yapmak isterim.yazar arkadaşa çok üzüldüm
 • bir senedir bekliyorum uygun bir hasta çıkar da umut olurum diye.
  verdiğiniz kanlar veri bankasına kaydedilir, herhangi bir eşleşmede iletişim kanallarından size ulaşılır.
  buğra arkadaşımıza allah rahmet eylesin. yakınlarına sabır diliyorum.
  umarım her hasta donörünü bulur.
 • donör olarak ailemden 4 kişi 3 tüp kan verdik.çok zor bi olay değil.çevrenizden birinin ihtiyacı olduğunda nasıl koşturuyorsanız öyle koşturun.umut olmak çok zor değil.
 • insanlık geregidir.

  2 hafta sonra turkiye ye gelecegim.

  yapılacaklar listeme kayıt ettim,illa ki gidecegim..ve hatta ben 50 kilo bile değilim ,
  olur da 3 tup almazlar diyerek yanımda bir sürü tanıdık,arkadaş sürükleyecegim.

  ruhun sad olsun güzel insan.boşa ölmüş olmadın bak ,ne cok iyiliğe güzelliğe adını kazıdın.sag ol var ol.
 • allah rahmet eylesin.
  (bkz: up)
 • 4 yıl önce kaydoldum. hâlâ kimseye deva olamadığıma anlam veremiyorum. ıse yarayacağım günü sabırsızlıkla bekliyorum.