şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
1357 entry daha
 • prematüre beyinciklerinizle ne güzel yazılar yazmışsınız lan eşşekler.

  lahmacuncular kızgın, cenabı haktan girenler aşağılayıcı, kavurmacılar üzgün, romantik maskeli hedonistler ağlıyor, mangalcılar siklemiyor.

  sayıyla mı yazar yapıyorlar diyeceğimde zaten öyle heralde asajaskld.

  not: hayvanlar arasında seçim yapmayı bırakın artık ipneler. ördek etine limon gezdirirken sincabı şirin bulmak nasıl bir homo erectus kafası.
 • vegan olmak güzeldir. bu konudaki tek pişmanlığım neden bu denli geç vegan olduğumdur.
  vegan olmanın ilk maddesi etik bir sorgulamadan geçer. benim yüzümden başka canlılar acı çekmemeli ve ölmemeli. onların efendisi değil onlarla doğada yaşayan herhangi bir canlıyım.
  bunun dışındaki her şey teferruattır ve bir şekilde çözülür. her ürünün her yiyeceğin bir alternatifi var. kaldı ki olmasın bir şeyleri de yemem.
 • eski dilde, avlanamayan, balık tutamayan ve bu yüzden çevreden toplanmış otlarla beslenen kabilenin gerzeği anlamına gelir.

  çok eski dil. ben diyeyim 160 bin siz diyin 140 bin yıl filan.
 • ilk kuralının etik sorgulamadan geçtiği söylenen yaşam biçimi.

  canlılar acı çekmemeli ve ölmemeli denilerek hayvanlardan elde edilen gıda ve ürünleri tercih etmeme durumu, ancak şehirlerde yaşayarak kendi içerisinde bir çelişki oluşturmakta. öncelikle şehirler büyüyerek hayvanların yaşam alanlarını yok ediyor, şehrin elektriği için kurulan tesisler yine hayvanların yaşam alanlarını yok edip, ölümlerine neden oluyor ve siz o elektriği kullanıp, ben veganım çünkü etik sorgulama yapıyorum diyebiliyorsunuz. bu bir çelişki gibi görünmekte, ya da veganlık kavramı yanlış aksettirilmekte.
 • kendi adıma neden vegan olmalıyız sorusunun cevabı "hayvanlar ölmesin" değil ama böyle düşünen insanların etiğinin değişik akıl yürütmelerle eleştirilmesine itirazım var.

  konu burada tamamen etik tartışmasına dönebilir ama bir hassasiyeti olan insanı (mesela şiddet karşıtı) insan doğası ve toplum yapısından örnekleyerek (mesela o zaman gelsin terörister ebemizi siksin sesimizi çıkarmayalım) yanlışlayamazsınız.

  zaten herşey boktan doğamız, insanlık herşeyin özü zarar o zaman atış serbest gibi bir yaklaşımla bir hayat kurmak imkansız. zaten etik evreni açıklamıyor. insanların kompleks bir toplum olarak varlığını sürdürmesini sağlıyor.

  buzdolabı falan olmadığı dönemlerde hayvansal ürünler tüketirken var olan etik kurallar şu an geçerli değil. süpermarkette bir paket içinde cips var bir paket içinde et. vegan etiği burada ortaya çıkıyor. sen o hayvanı canlı görmedin.
6 entry daha