şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
1456 entry daha
  • bence kontrollü vegan beslenme şekli geliştirilmeli . vegan olmak ta çok acımasızca be yaw. :)
  • sağlıksızdır.

ahlaki boyutu bambaşka. çevresel faydası ayrı bir tartışma - ki orası da epey tartışmalı -

ama insan fizyolojisi için vegan beslenme net bir şekilde sağlıksız.

"vegan oldum sağlığım düzeldi" diyenlerin en büyük hatası vegan olmadan önce standart amerikan diyeti adı verilen hidrojenize bitkisel yağlar, işlenmiş paketli gıdalar, fruktoz şuruplu şekerli gıdalar gibi ultra sağlıksız besinleri tüketirken vegan olduktan sonra bunu terk etmeleri ve sağlıklarında gelişme görmeleri.

bu vegan olmaktan kaynaklı bir gelişme değil. zehirli şeyleri terk etmenin etkisi.

aşırı zayıf epidemiyolojik araştırmalara bakarak varılan beslenme kaideleri obezite & şeker gibi epidemik hastalıklara sebep oldu.

çünkü bu araştırmalar randomize çift kör çalışmalar değil.
    iki grubun beslenme alışkanlıklarının beyana dayalı karşılaştırılması ve çok gevşek kontrollerle varılan sonuçlar.

yağ yemek kalp hastalığı yapar sonucuna varan 7 nations study adı verilen çalışmada öyle kötü hatalar var ki, resmen insanlık suçu gibi bir şey.

aynı yöntem şimdi yağ değil, et tüketimini azaltmak için kullanılıyor.

(bkz: epidemiyoloji/@moresk)

şu da vegan beslenmenin beslenme bozukluğuna yol açtığına dair sürüyle örnekten birisi :
    http://theconversation.com/…ealthy-countries-107555

şu video da meşhur veganların zaman içinde nasıl toplama kampı tutsaklarına benzediğini gösteriyor : https://www.youtube.com/…oobguvnkhv2dr-w8v-sl3lvds2

(bkz: the game changers/@moresk)
    (bkz: veganizm/@moresk)
  • veganlığın bir komplo teorisi olduğunu düşünecek paranoyak kafaları da gördüğümüz başlık. et tüketimini azaltmak için veganlığı ''daha sağlıklı'' diye anlatacaklarsa hiç anlatmasınlar daha iyi. veganlığı sağlıkla birleştiren toplumsal bilinç yönlendirmelerine bak sen.

vegan birisi ''ben sağlığıma kavuştum'' demeden önce '' artık duyguları olan hayvanların etini yemiyorum'' diyor. sağlık için yapılmıyor anlayacağınız, çoğunun da öyle bir iddası yok.

siz konuyu hörtt diye protein'e getirince vegan kişiler de ''daha sağlıklı aslına bakarsan'' dediğinde konunun asıl amacı '' hııı, demek, sağlıklıymış''oluyor. en azından sağlık için yapıyorsa da sizin gibi ''ne yesem de bir gün daha bu dünyada kalıp içine sıçmaya devam etsem'' demiyorlar.
  • bitkilerinde canlı olduğunu düşünmeyen "canlı grubu".

döngü bu şekilde ilerliyor, her canlı başka vir canlıyı yiyerek hayatta kalıyor. insan-inek-koyun-ot-böcek-çiçek vesaire.

bu anlamda bu oluşumu ve destekleyenlere saygı duymuyorum.

kaldı ki bu duyarın son noktası nedir? inek canlı, koyun canlı, kaz canlı. e böceklerde canlı değil mi kardeşim? bitkilerde canlı değil mi? burada ki duyarın son halkası nedir? kimden sonrasından duyar kasmayı bırakıyoruz?samimiyetsiz iki yüzlü insan grubu olduklarını düşünüyorum.

neyse gidem de az et gömem.
  • aynı şeyler tekrar tekrar anlatılıyor ama kafa basmayınca tekrarın da bir hükmü yok. hala bitki canlı değil mi diyor adam.

bakın bu akım yeni. tarihte yoktu süt içmeyelim peynir yemeyelim diyen. tekrar ediyorum süt içmeyeceğim diyen. süt içmiyor. anlıyor musun? süt. hala bitki canlı değil mi diyor amk. süt canlı mı?

bu bu moral sorun neden bu zamanda ortaya atıldı? bunu sorun kendinize önce. cevabı bulduğunuzda "bitki de canlı değil mi eki eki.." diye saçmalamayı da bırakacakasınız.
  • adı geçer geçmez, hayvan yiyen kişilerin -sadece damak tadı ve zevk için şımarıklık boyutunda yaptıkları- hayvan yeme eylemini, başlığı altında meşrulaştırmaya çalıştığı beslenme biçimi. çünkü doğal olarak vicdanlar rahatsız.
15 entry daha