şükela:  tümü | bugün
 • işte karşınızda uluslararası vegan bayrağı! geçtiğimiz aylarda, tam 9 haziran 2017’de israil asıllı gad v hakimi ve ona yardım eden diğer aktivist tasarımcıların da yardımıyla uluslararası vegan bayrağı resmi olarak ilan edildi ve yürüyüşlerde dalgalanmaya başladı.

  lgbt bayrağının tasarım sürecinden ilham alan tasarımcı gad v hakimi, uluslararası vegan bayrağı’nın resmi internet sitesinde tüm yıl boyunca birçok vegan derneğinden çeşitli materyaller topladığını ve markalaştırmanın hangi biçiminin veganizm kavramını bütünüyle kapsayacağını incelediğinden ve veganlar olarak bir bayrağa ihtiyacımız olduğunu gözlemlediğinden bahsediyor.

  “tarihteki her önemli hareket güçlü ve unutulmaz bir bayrağa sahipti” gerekçesi öne sürülerek çıkartılmış olan bayrağın tasarlanma sürecinde bir çok farklı yönergeyi analiz eden aktivist grup, şimdiye kadar bayrakta birbiri ile bağlı olmayan semboller kullanmışlar. sonuç ise bu şekilde;

  tasarımcı grup da veganların sahip olduğu değerleri temsil eden renkleri kullanmışlar bayrakta;

  beyaz: ışık, iyilik, başarı, başlangıç

  yeşil: kara parçaları, yaşam, doğa, enerji, uyum

  mavi: gökyüzü, deniz, inanç, gerçek, cennet

  internet sitesinde yazılana göre bu bayrağı kullanmak, çıktısını almak, bastırmak, hatta satmak tamamen serbest.

  çeşitli yabancı ekoloji dergilerinde bu bayrağı gereksiz bulanlar ve tepki gösteren veganlar da var.

  “lgbt bayrağından ilham alındığı söylenen bu bayrağa veganların ihtiyacı yoktur, çünkü lgbti bireyler gibi ezilmekte olan ve dayanışma içinde olması gereken bir topluluk değiliz.” gibi düşünceler öne sürülürken bayrağın veganlığın aktivist boyutu için bir hayli işlevsel ve güçlü bir hareket olduğu da bir diğer görüş.

  gaia dergi
  kaynak
 • "bayrakları bayrak yapan üzerinde ki kandır" anlayışıyla çok örtüşendir. daha geçen kurban bayramında dört milyon hayvanın kanıyla sulandı o bayrak.
 • roman mars'ın ted konuşmasında değindiği bayrak tasarımında dikkat edilmesi gereken beş kuralın ilk dördünü yerine getirmiştir. beşinci kural olan ayırt edilebilirliğini zaman gösterecektir.
 • insanin baktikca icini umutla dolduran bir bayrak olmus. umarim birtakim olumsuz kisiler/davranislarla iliskilendirilmez ve hep böyle saf temiz kalir.