şükela:  tümü | bugün
  • kapitalist düzenin yalanlarından bir tanesidir.

dünyada egemen olan düzen bize hayvan yemeyi dayatıyor. insanları bile sömüren sistem, hayvanların anasını s.ker. dolayısıyla kapitalist düzen veganlara düşman olmuş, cephe almış durumdadır. veganlar, gerici-kapitalist devletler tarafından ötekileştirilmiş durumdalar. dünyadaki egemen düzen, vegan beslenen kişinin hayatını kolaylaştıracak şekilde değil zorlaştıracak şekilde kurgulanmış. vegan olduğun zaman kendi yemeğini yapıp elinde sefer tası ile dolaşman gerekiyor, yemek bulmakta zorlanıyorsun, sosyal hayatta sıkıntılar yaşıyorsun. satılmış doktorların ve bilim insanlarının vegan beslenmeyi kötülemek için söyledikleri yalanlar da var. özetle kapitalist düzen insanlara hayvansal gıdaları tüketmesini teşvik ediyor. oysa ki eğer insanlar, devletler ve dünyayı yöneten güç unsurları gerçekten hayvansever olsalardı vegan beslenmeyi teşvik etmeleri gerekirdi.

yine de tüm zorluklara katlanıp vegan beslenen çok insan var, giderek artıyor sayıları, bu iyi bir şey.

"vegan beslenme sağlıksızdır." diyecek olanlara peşinen söyleyeyim. hayvan düşmanlarının argümanıdır. bizzat şahit olduğum vegan arkadaşım, 7 senedir vegan besleniyor ve adam benden daha sağlıklı. hem benim yaşadığım sağlık sıkıntılarının hiçbiri onda yok hem de halı saha maçı yaptık, vegan dedik, küçümsedik, koşamaz dedik, gücü yoktur dedik, herif maçta ağzımıza s!çtı, hepimizden iyi oynadı. at gibi de koştu, bana mısın demedi.

vegan beslenen ünlüler ve bilim insanları da çoktur, hepsinin hikayesini bulabilirsiniz. vegan yaşamak nasıl bir şey onlardan da dinleyebilirsiniz.

"vegan beslenme sağlıksızdır" diyenin suratına tükürün çünkü şerefsiz yalan söylüyor.

(bkz: bir günlük vegan beslenmeye örnekler)

"bilimsel kanıt yok" diyen o. çocukları ve bilimsel kanıt isteyen yamyamlar için; (bkz: sağlık kuruluşlarının veganlıkla ilgili makaleleri)

çevresinde vegan beslenen biri olmadığı için hala uygulanabilir olmadığını düşünen ve hayvan düşmanı yamyamların yalanları yüzünden aklında soru işaretleri taşıyan insanlar için bir kaç ünlü veganın yazısı; 12 ünlü türk vegan
  • bir şey idda ediliyorsa bilimsel kanıt sunulmalı bence, "kaynımda da var" bilimsel kanıt değildir.
  • veganlığın kapitalizmin yeni pazarı olduğundan habersiz cahil beyanı. örneğin, adam mis gibi inek sütünü satın almanı önleyip yerine badem bilmemnesinin sütü falan satıyor, şişesi beş on katı fiyatına.

ikincisi de diyelim ki vegansın. kendine vegan ol kardeşim. veganların neden sürekli propaganda yapma ihtiyacı hissettiğini anlamış değilim. sanki o badem bilmemnesinden komisyon alacak herif.
  • kafa siken vegan zırvaları vol 2365487.

sevgili vegan arkadaşlar tek kelimeyle geri zekalısınız. aslında zeka seviyeniz geri zekalı olmaya bile yetmiyor ama biz öyle kabul edelim.
    et yemiyorsunuz diye değil bu. et yiyenlere bakış açınız yüzünden de değil. olabilir, et yememek, hayvansal hiçbir ürünü yemeyişiniz tamamen kendi seçiminizdir bunda bir sorun yok. hayvanın derisi, kemikleri ve -varsa- boynuzu dışında geri kalan her yerini yemek, hayvansal tüm ürünleri yine aynı şekilde yemek de benim kişisel tercihim. var mı sana bir giren çıkan? yok. beni bu konuda engelleme cesaretin? o da yok.

et yemek kapitalist sistemin dayatmasıymış ahah. sizin gibi embesillerin yemesi için üretilen 'vegan salam', 'vegan peynir', 'vegan sosis' gibi bilumum hayvansal ürün taklidi ürünler kimin dayatması peki? salam, peynir, sosis. bunlar ne çağrıştırıyor size?
    siz kapitalist sisteme çok karşısınız ya bunları da aynı bilinçle(!) eleştiriyor olmanız gerekmiyor mu? ya da şu evlerinizde kendinize köle ettiğiniz, sikik egonuzu tatmin etsin diye 'sahiplendiğiniz' yani sahibi olduğunuz pet'lere yedirdiğiniz vegan mama'lar kimin eseri? bunları satın alırken kullandığınız kredi kartları peki? kapitalizm olmamalı değil mi?

tıpkı et yediği için eleştirdiğiniz insanlar gibi sizler de kapitalizmin birer kölesisiniz. yine kapitalist kitle tarafından aydın ve bilinçli olduğuna inandırılan birer kuklasınız siz. zor olacak biraz ama bunu o mercimek kadar beyninize soksanız iyi olur.

sayın geri zekalı vegan arkadaşım. bana hiç kimse bir şey dayatmıyor ama sana dayatıyor. yukarıda yazdım bak.
    bilumum hayvansal ürün ve et yiyorum ve bunu da tamamen kendi irademle yapıyorum çünkü canım öyle istiyor. 12 tane tavuğum 6 tane bıldırcınım vardı. bizzat kendi ellerimle besleyip büyüttüm ve hepsini 'kesip' kızarttım yedim. daha önceden de 4 tane tavşan besledim. onları da kesip yedim. size mi soracaktım? geçen gün burada bir 'vegan' yazar ''ceset yiyiciler'' diyerek çemkiriyordu kadıköy kızı ile ilgili bir başlıkta. evet 'ceset' yiyorum. evet hayvanları öldürüp öldürüp yiyorum. var mı size giren çıkan? var mı bunu engelleme gücünüz? var mı sizde eyleme geçecek irade ve cesaret?

madem hayvanların kesilmesine/öldürülmesine karşısınız -ki iddianız bu yönde-. bakın bu ülkede tüm mezbahaların, et kombinalarının, dürümcüsünden köftecisine, şarkütecisine, kokoreççisinden steak house'una tüm et ve hayvansal ürün satan işletmelerin yeri/adresi belli. burada klavye başında millete çemkireceğinize sizleri oralarda eylem yaparken, kapitalizmin çarkına çomak sokarken de görmek isteriz.

peki var mı bunu yapacak göt sizde? yok tabii ki.
  • başlık “vegan beslenme sağlıksızdır yalanı” ancak ben içerikte bu yalanı çürütecek hiçbir argüman göremedim. madem iyi bir şey yapma yoluna girdin, ne yaptığını bilerek hareket et. kapitalizm aşağı kapitalizm yukarı. yok vegan olmayan herkes hayvan düşmanı yok kapitalizm bizi parmağında oynatıyormuş... hakaretle, faşizan söylemle kimi neye ikna edeceksin?

madem açtın bir başlık, altını doldur. örneğin veganların kalp hastalığı, kanser, şeker veya tansiyon gibi hastalıklara et yiyenlere göre çok daha az yakalandığından bahset.

ya da ne bileyim çiftlik hayvanlarının beslenmesi için tonlarca ekin ve su gerektirdiğini, ciddi bir maliyet olduğunu anlat. örneğin basit bir google taramasıyla gördüm ki 1 kilogram hayvan eti üretmek için 32 kilogram tahıla ihtiyaç duyuluyor. tüm bu bitkisel gıda, eğer doğrudan insan beslemek için kullanılsa açlık sorununa ciddi bir çözüm getirilebiliyor.
  • kapitalizm niye yalan söylesin?
    30 kuruşa maledilen gıda ürününü 30 liraya kaktırıyor size.
    siz hiç fakir vegan gördünüz mü?
    fakir adam haşlanmış soya fasulyesinin suyunun litresine süt diye 30 lira verebilir mi?
    şımarık vitaminsizler sizi.

not: enginara bayılırım.
  • neden bilmiyorum ama ilk entry'i okuyunca canım et çekti.
    yarın biraz daha erken kalkıp iskenderciye gideyim.
    (bkz: ibretlik entry) içeren başlıktır efenim.
  • et yemenin kapitalizm tarafından zorla kabul ettirilen bir şey olduğunu sanan beyanıdır. et yenmez mi lan hiç ! et giren yere dert girmezmiş
  • patates yemekten merdiven cikamayacak duruma gelenlerin iddia ettigi yalani yalani.

sen once merdiven cikabil de sonra sagliktan bahset pampa.