şükela:  tümü | bugün
 • ilk bakışta, her ne kadar bugüne kadar bize öğretilen birçok şeyin aksi yönünde gözükse de, deneyerek kolayca anlaşılabilecek bir gerçektir.

  "sağlıklı bir vegan beslenme; obezite, kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, tip 2 diyabet ve bazı kanser türlerine yakalanma oranını düşürmek gibi birçok fayda sağlamaktadır." (1)

  - - - -

  - dietitians of canada:
  sağlıklı bir vegan diyet -hamilelik, emzirme ve yaşlılık dönemleri dahil- yaşamınızın herhangi bir aşamasındaki tüm besin gereksinimlerinizi karşılayabilir. / a healthy vegan diet can meet all your nutrient needs at any stage of life including when you are pregnant, breastfeeding or for older adults. [1]

  - the british dietetic association:
  iyi planlanmış vejetaryen (veganlık 'sıkı vejetaryenlik' olarak adlandırılıyor) diyetler yaşamın tüm aşamaları için uygundur ve birçok yararı vardır. / well-planned vegetarian diets are appropriate for all stages of life and have many benefits. [2]

  - the american dietetic association:
  iyi planlanmış vegan ve diğer vejetaryen diyetler -hamilelik, süt verme, bebeklik, çocukluk ve ergenlik dönemleri de dahil- yaşamın tüm aşamaları için uygundur. / well planned vegan and other types of vegetarian diets are appropriate for all stages of the life cycle including pregnancy, lactation, infancy, childhood and adolescence. [3]

  1.
  2.
  3.

  derleyen/çeviren
 • ah su adana kebaptan bir vazgecebilsem, inan bana gerisi gozumde yok...
 • vegan beslenmenin sağlıklı olmadığının itirafıdır. "dikkatli uygulanırsa sağlıklı vegan beslenmenin olabileceği ihtimali" üzerine çalışmalardır.

  bir nevi, dikkatli kullanılırsa ağrı kesicilerin zararı yoktur demekle denktir.
 • peki küçük yaşta çocukların vegan beslenmesine ne demiş bu diyetisyenler?
  peki evcil hayvanların (etobur olanlarının) vegan beslenmesine hayvan severler ne söylüyor?

  peki iyi planlandığında sağlıklı olabilen ya da olan* yeme sistemi, gerçekte etobur olan insanın* et yemesini eleştirebilir mi?

  niyeyse aklıma bu sorular geldi, ben kimseye vegan olma demiyorum, olun en doğal hakkınız.
  ama bunu örgütlenmiş bir saçma bir grup haline dönüşerek yapayın lütfen olur mu?

  zaten insanların veganlara olan sinirinin sebebi et yemiyor olmaları değil, kendi hayat tarzlarını insanlara dayatmaya çalışmaları. bu hareket ateist bir veganın dini bakıya maruz kaldığında burası özgür bir ülke demesi gibi.
 • iyi planlanmış olmasının altını çizmek gerek. iyi planlanmış vegan diyet kolay kolay herkesin ulaşabileceği bir diyet değildir. maalesef hele de belirli sosyoekonomik statünün altında yaşayanlar için.

  cevizin, fındığın kilosu kaç para haberiniz var mı? sadece ıspanak yiyerek nasıl sağlansın gereken fosfat,demir düzeyi?

  ayrıca şu sorunun da cevabını istiyorum; vegan beslenirken b12 eksikliğinin nasıl önüne geçiyorsunuz? et yemeyen bir insan(genetik problemlerin dışında) b12 kapsülü kullanmadan bu eksikliğin önüne geçemez. bu durum ne kadar normal?
 • biyolojide "eger bir mekanizma gorevini yerine getiriyorsa iyidir, mukemmel olmasina gerek yoktur" anlayisi vardir. bu yuzden eger su an sizin icin ise yarayan bir diyetiniz varsa ve onun yerine hala mukemmel diyeti bulmaya calisiyorsaniz, abesle istigal ediyorsunuzdur.
 • hayvan endüstrisi, çevre kirliliğine katkı sağlama konusunda motorlu taşıtlar ve termik santrallerden daha tehlikelidir. bu gerçeklik bile, vegan beslenmenin aslında hem bireye hem de tüm insanlığa yapılan en güzel kıyak olduğunu gözler önüne serer.
 • doğaya destek vermek için esasında vegan olmaktan ziyade insan neslinin biraz azalması gerekiyor. nüfusa eklenen her bir yeni insan için 75 metrekare asfalt ve 75 metrekare beton döşeniyor. bunlar da tabii ki doğayı kurutuyor, hayvanları ve bitkileri öldürüyor.

  bu aşamada aslında ne kadar çocuk yaparsanız o çocuğun yaşama şansı o kadar azalıyor. neredeyse her şeyi kurutmuş durumdayız. insanlığın devamı için çoğalması değil biraz azalması gerekiyor.
 • geçenlerde kadıköy'de bir dönercide üzerinize afiyet zıkkımlanıyorum, yan masaya 4 kişilik bir grup oturdu. garson geldi sipariş için, kızlar tombik, dürüm allah ne verdiyse söylediler yanına da ayranı çaktılar. erkeklere döndü garson, birisi sipariş verdi, diğerine döndü "siz bir şey alır mısınız beyefendi" diyerekten. çocuk "sağ ol ben veganımmmm" dedi. ulan öküz adam sana "vegan mısın? - et yer misin?" diye sormadı "hayır teşekkürler" demen kafi, anladık vegaansın, ultra vegansın, en vegan sensin, zenginsin lan tamam ! adını sorsan vegancan diyecek ya. olum beslenme biçiminiz bizi ilgilendirmiyor, isterseniz fayans kemirin, sırf beslenme tercihiniz sizi dünyanın en duyarlı, farklı insanı da yapmıyor. pek standart kimlik arama çabalarınızı öyle dalından düşmesini bekleyip yiyin lütfen....