• hakkaten bu tip duyarlı insanlardan, yok çevre yok hayvanlar, vegan, fair trade bilimum ota boka duyar kasan insanlardan bıkacak kadar liberal ve gelişmiş bir ülkede yaşayanınız var mı amk?

lan bizim gündem belli ortadoğu bataklığına çekiliyor muyuz, neden çocuklarımız yanıyor veya darbe oldu mu, darbecileri asalım mı, tecavüzcü çocukla evlenirse güzel olmaz mı. budur bizim gündem. siz nerde yaşıyonuz da veganlardan nefret edebilecek bir seviyeye ulaştınız?
  • ben bir vegan değilim. vejateryen dahi değilim. bunu kesinlikle gururla falan da söylemiyorum. durum bu.

fakat bu tarz tartışmalarda veganlara karşı hiçbir bir olumsuz duygu beslemezken; kıt zekasıyla ve dünyanın en bayat esprileriyle aklınca veganlarla dalga geçen, onlara laf sokan, hakaret eden ve hatta küfür eden kımıl zararlılarına gıcık oluyorum.

bu iş senin mantığına yatmıyo diye ağzına geleni söylüyosan; ateizm, eşcinsellik, evrim, ramazanda yiyip içmek ve benzeri pek çok meseleyi hazmedemeyip toplumun huzurunu kaçıran; elinde sopayla sergi, açılış, seminer vs. basan sığırlardan ne farkın kalıyo? bu az önce saydığım işleri yapan çomar tayfadan zaten bekliyoruz bu lafları da kendince muhalif çizgide olan bazı şeyleri gördüğünü sanan tipler yapınca iyice sinir yapıyo.

ayrıca, bu veganlar gelip yakanıza mı yapıştı bana vegan sünger bul diye? kendince önemsemiş ve kendi içinde çözüm arıyor. sen kim köpeksin de tanımadığın etmediğin, kimseye zararlı bir iş yapmayan bi insana hakaret/küfür etme haddini kendinde buluyosun? pes vallahi.

karşınızda duran gerçek bir insana söyle(ye)meyeceğiniz lafları burada gelip kusmayın. bir düşünün, bir insan olun. ayıptır.

ders vermiş veya dert anlatmış olmuyorsunuz kalp kırıyorsunuz. vicdanlı olun biraz.
  • zaten sentetik olan bir ürünün veganini ariyor, üstelik evdeki en büyük bakteri kaynagi olmasindan dolayi siklikla degistirmeniz gereken bir ürünün ciftine 15 tl veriyorsaniz, üzgünüm ama beyninizi soyayla yemissiniz ve sögüslenmeyi de hak ediyorsunuz.
    buraya da ayriyetten bir buton gelmesi gerekiyor.

edit: bu entryi kendim henüz vegan degilken yazmistim. aslinda yazdigimin hala arkasindayim, sadece "beyninizi soyayla yemissiniz" gibi bir tabiri kendime yakistiramiyorum, baktikca utaniyorum. yine de burada birakiyorum ki, ibret olsun.

sünger konusunda bir de sunu söylemek istiyorum. sünger diye bir hayvan var, bugün her ne kadar evlerde nadir olarak kullaniliyor olsa da. bu hayvanin merkezi bir sinir sistemi bulunmuyor. aci cekme mekanizmasi da yok, cünkü acidan kacma sansi yok. acinin bir savunma mekanizmasi oldugunu biliyoruz. bitkilerin de ayni sebepten aci cekme durumlari yok. simdi sadece hayvan olarak siniflandirildigi icin sünger hayvanina (ve bazi midye türlerine) merkezi sinir sistemleri bulunmamasina ragmen kullanilmasi/yenilmesi vegan degildir diyenler var. ben bu görüse katilmiyorum.

biz insan tarafindan yapilmis bir siniflandirmaya dayanarak altinda hicbir gecerli sebep olmadan bu vegandir, su degildir dersek, dogmalara düsmüs oluyoruz. böyle bir durumda, ama bitkilerin de cani var argümanina söyleyecek bir cevabimiz kalmiyor. hayvanlarin aci cekebiliyor olmasi zaten bütün cikis noktamiz. aci cekmeyen bir canliyi bu tanimin icine katiyor ama aci cekmeyen bitkileri bu tanimdan ayri tutuyorsak bir tutarsizlik yasiyoruz demektir.

sunu söyleyebiliriz mesela, biz baliklarin bile aci cekmedigini düsünüyorduk ve bunun aksi ortaya cikti. süngerlerin aci cekmedigini nereden bilecegiz? burada yine ayni soruyu bitkiler icin de sorabiliriz. bitkilerin aci cekmedigini nereden bilecegiz? bunu sorgulamakta bir sakinca yok, gerekli de üstelik. bu soruya verilecek yanitlar ve davranislarda da tutarli olmak gerekiyor.

(bitkiler aci cekiyor olsa bile veganizmin neden mantikli oldugunu surada anlatmaya calistim: (bkz: #67343247))

sünger hayvaninin bircok insanin hayatinda pratik bir anlami önemi yok. ama veganizm gibi bir felsefe/akim/yasam bicimini takip ediyorsaniz bu konudaki görüslerinizi sorgulamakta cok fayda var. maalesef bircok vegan bircok konuda dogmalara sahip; bu veganizme ve direkt olarak hayvanlara zarar veriyor.
  • düşündüğünüzden çok çok daha fazla üründe hayvanlar eziyet çekiyor. pek çok yapıştırıcı da vegan değil. kullanmaya alıştığımız şeyleri yeniden sorgulayan güzel insanlardır veganlar
  • (bkz: first world problems)
    veganlarla ilgili bir paper yazmıştım. o zaman çokça forumlarında vakit geçirdim. alışveriş sitelerine falan baktım. inanılmaz bir keriz silkeleme durumu söz konusu. veganlar da böyle işte doğa dostu bilmemne diye dünyanın parasını döküyorlar.
    2 liralık bir şeye 20 lira verince kendilerini iyi hissediyorlar. ayrıca kendilerinden başka duyarlı ve ahlaklı insan yok. hepimiz katiliz, vahşiyiz bilmemneyiz.
    liberalizmin yarattığı ve çok sevdiği kimliklerden sadece biridir veganlık. veganlar olmasa endüstrileri de olmaz. yeni gelir kapısı da olmaz. işte önce sebep ol, sonra yine ondan faydalan. bu kapitalizm çökmez.
  • olay kısaca şudur:
    sünger aslen su diplerinde kayalara, hayvan kabuklarına veya zemine yapışarak yaşayan omurgasız hayvanlar katagorisindeki canlı organizmalardır. işte veganlar buna kıl kapıyor. temizlik için özünde canlı olan bir formu kullanmak istemiyorlar ki sentetik olanı arıyorlar bu cepte. peki ya diğer alternatifleri nelerdir: cevabı sentetik yada selüloz bazlı olan süngerler olacaktır. selüloz da aslen canlı bir yapı olan ağaç ve türevlerinden yapılıyor hadi bakalım o da olmaz denirse tek alternatif sentetik olanıdır. sentetik olanların dezavantajı ise hijyendir. doğal olan sünger bakteri barındırma ve alerjen etkileri sentetik olanından kat ve kat daha azdır bu unutulmaya ha. yenilen yemeğin tabaklarını yıkayacağız diye sağlıksız bir yöntemi seçmek ne kadar olumlu düşünmek gerek.
  • bi ara rejim yapıyordum, böle kalori saymalı falan... kendimi şampuanın üstünde kaç kalori var diye ararken bulunca bıraktım. şimdi yazdığımı okuyunca konuyla alakası olmadığını farkettim ama bu benim anım, beni ben yapan hatıralarından biri o yüzden kalsın burda...silmeye üşendim amk hahhahahahaha
hesabın var mı? giriş yap