şükela:  tümü | bugün
 • italya parlementosunda görüşülen kanun teklifi. meclisten geçtikten sonra çocuklarını vegan beslenmeyle büyüten ailelere 4 yıl hapis cezası verilecek. zamanla bütün avrupada ve diğer ülkelerde de bu cezaların yaygınlaşacağını düşünüyorum.

  vegan beslenerek yani taurin, b12, omega3(dha-epa), kaliteli protein yapıtaşları(özellikle bcaa), demir, karnitin, koenzim q-10 gibi bir çok besin unsurundan eksik bir beslenme biçimiyle yetişkin insanlar kendilerine istediği zararı verebilir kimsenin umrunda değil fakat seçme şansı olmayan ve beslenmesi çok kritik olan bebek ve çocukları bu şekilde beslemek cinayetle eşdeğerdir. çoğu vegan da beslenmeden bihaber oldukları için "biz mercimekten de protein alıyoruz cevizden de omega 3 alıyoruz, b12 için de hap kullanıyoruz" derler. bütün proteinleri aynı zannederler, balıktaki omega 3 ile cevizdeki ala'yı aynı zannederler vs.

  cerrahpaşa tıp fakültesi çocuk hastalıkları ve metabolizma bilim dalı eski başkanı prof. dr. ahmet aydın kitabında vegan beslenmenin çok sağlıksız olduğunu ve uzun yaşamalarının mümkün olmadığını belirtiyor. (bkz: taş devri diyeti)

  http://www.ntv.com.tr/…bilir,zl7jxlczqu-dixgwdwonfw
 • teklifi veren milletvekili merkez sağ parti üyesiymiş. (bkz: forza italia) anlaşılan ırkçı oldukları kadar türcüymüşler de.

  vegan yetişen sağlıklı çocuklar vardır. buradaki entry'lerimde de belirttim: (bkz: vegan aile yüzünden 5 kilo olan 1 yaşındaki bebek/@faroe adamlari) ebeveynler çocuklarını dikkatli bir şekilde yetiştirdikleri, vegan diyet konusunda bilinçli oldukları, yeme alışkanlıklarını iyi planladıkları sürece vegan diyetlerin herhangi bir zararı yoktur.

  why moms should want vegan children

  please stop worrying about vegan kids

  health.gov on plant based diets

  vegan diets for children aren’t abusive

  5 reasons why children should not go vegan (bu kaynakta da ebeveynler dikkatli olduğu sürece çocukların sağlıklı olacağı yazılmış)

  asıl yasaklanması gereken ailelerin bilinçsizce devam ettirdikleri diyetlerdir.

  3- 5 aylık çocuğu çay, yağ, ekmekle besleyen aileler var. veganlarla uğraşacağınıza önce bu insanlarla uğraşın.
 • vegan beslenme her yaştan insan için uygun, yeterli ve sağlıklıdır. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19562864
  üstteki abstract kısmını paylaştığım raporun tamamı türkçeye çevrilmiş durumda: https://issuu.com/sosyalsavas/docs/veganbeslenme

  who ve iarc; işlenmiş ve işlenmemiş etleri kanserojen yapan maddeler sınıfına aldı. (işlenmiş et (bizdeki sucuk, salam, pastırma, amerika'daki bacon vs. gibi şeyler) tütün ürünleriyle aynı sınıfa yani grup 1'e dahil edildi. grup 2a'ya ise işlenmemiş etler dahil edildi. grup 2a muhtemelen ya da yüksek ihtimalle kanserojen yapabilir demek. birinci grup ise en yüksek riski taşıyan yani en tehlikeli kanserojen grubudur. hemen bu grupların altında 3 grup daha var. grup 2b kansere neden olabilir, olma ihtimali var demek. grup 3 kanser nedeni olarak sınıflandırılamaz. en altta ise yani grup 4 yüksek ihtimalle kanser sebebi değil demek. yani görüyorsunuz bu 5 gruptan en yüksek riski taşıyan 2 gruba dahil edildi işlenmiş ve işlenmemiş etler.) asıl sorun çocukları etle beslemektir. bunu dürüstçe değerlendirmenizi rica ediyorum.

  edit: biri abstract kısmını dahi okumadan şöyle demiş: "adam gitmis pubmed'e vegan yazmis cikan sonuclardan bir de vejeteryan olanini tutmus getirmis burada ahkam kesiyor."

  koyduğum rapordan alıntı: ıt is the position of the american dietetic association that appropriately planned vegetarian diets, including total vegetarian or vegan diets, are healthful, nutritionally adequate, and may provide health benefits in the prevention and treatment of certain diseases.

  lütfen sadece başlığı okumayın. hatta vegan beslenmeyi konu alan raporların birçoğu vegetarian diets ve hatta bazen de plant-based diye geçer. çünkü çoğu zaman vegan ve vejetaryen diyetler birlikte değerlendiriliyor, ilginç bir şekilde.

  bu arada yukarıya koyduğum raporu yazan "american dietetic association" yani amerikan beslenme derneği 'dir ve abd'nin en büyük sağlık organizasyonudur ve saygınlığı dünya çapındadır. bu rapora laf söyleyenlerin modern bilimle derdi var demektir.

  (bkz: vegan beslenmenin sağlıklı olması)
  vegan beslenme karşıtları şuradaki raporları da tek tek okumalılar: health and nutrition organizations about vegan diet

  dipnot: bazı bilim düşmanları, dünyanın en saygın sağlık organizasyonlarının vegan beslenmeyi sağlıklı bulduğuna dair binlerce meta-analiz çalışmasının sonucuna dayandırarak yazdıkları bilimsel raporlarını tanımayarak, bilim dışı popüler kaynaklara yönelerek, vegan beslenmenin aslında sağlıksız olduğunu iddia etmekte yüzsüzce. şurada (bkz: #62273197) ad hominem kullanmaktan başka bir şey bilmeyen o dezenformasyonculara gerekli cevabı verdim. lütfen modern bilime kulak verin.

  şu tatlı çocukları izleyin, onlara kulak verin

  "veganlık başka önemli meselesi olmayanların boş işidir. hayatlarında hiç zorluk yaşamamış malların işi." nazi toplama kamplarında işkence gören bir yahudinin yazdıklarını okuyun öyleyse. “hayvanlar, kardeşlerim…”

  yazıdan ufak bir alıntı: "korkunç engizisyon dönemini hatırlıyorum, kafirlerin sorgulanması henüz sona ermedi, gün be gün kaynar sularda işkencecilerinin ellerine teslim edilen diğer canlıları pişirmek için kullanıyorlar. bu insanların uygar insanlar olduğu fikrinden dehşete düşüyorum, barbar değiller, ama uygarlar!"

  edit: son zamanlarda bu tip haberler hep italya’dan geliyor dikkat ettiyseniz. (bkz: veganları öldürmek isteyen italyan şef) bunun sebebini araştırdım. italya’da son zamanlarda çok ciddi bir vegan popülasyonu oluşmuş durumda ve bu hızla artıyormuş. buna karşılık et endüstrisi bu hızlı yükselişten dolayı karın ağrıları çekmeye başlamış. mesela geçen sene dünya sağlık örgütü (who) ve uluslararası kanser araştırmaları ajansı (iarc) işlenmiş ve işlenmemiş etlerii kanserojen sınıfına aldığında italyan et endüstrisi ellerinde pankartlarla sokaklara dökülüp, dünya sağlık örgütü’nün bu kararına ateş püskürmüş ve pankartlarda “et terörizmi” (terörizmi yapan kendileri oysa) yazıyormuş. (bazıları bilip bilmeden cahilce bunu benim uydurduğumu ima etmiş. bu haberin son paragrafında "et terörizmi" ayrıntısına ulaşabilirsiniz.) yani italya’da et endüstrisi veganları ve bilimi baskı altına almaya çalışıyorlar. bu haberlerin gazına gelmemenizi tavsiye ederim. mesela veganlık ingiltere’de çok yaygın (zaten veganlığın doğduğu yer ingiltere) ve orada çok ciddi bir vegan nesil oluşmuş durumda. bu tip saçmalıkları ingiltere’de göremezsiniz, çünkü halk bilinçli. veganların ne kadar sağlıklı bir şekilde yaşadığını çevresindeki veganlardan biliyorlar. zaten britanya’da son 10 yılda vegan sayısı %360 artmış. bu yüzden orada italya’daki faşist baskılar işe yaramaz. aynı durum israil’de de geçerli. israil’in en az %15’i vegan ve vegan devrim ülkeyi sarmış durumda. şu siteden daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz. almanya'nın berlin kentinde her sene aşağı yukarı 10 yeni vegan restoran açılıyormuş (toplam sayı 60'mış). veganlık dünya çapında hızlı bir büyüme gerçekleştiriyor. lütfen bu saçma salak haberlerin gazına gelip suçu veganlıkta aramayın. kendinizi eğitin, hayvan haklarının arkasında yatan etiği öğrenin, veganlığın sağlık kısmını gerçek bilimsel kaynaklardan okuyun.

  ha bu arada unutmadan, italya’da sadece bu yasayı çıkarmak isteyen faşistlerden yok, karşı görüşte bir sürü barış sever insan var. hatta torino ilk vegan kent olmaya hazırlanıyor. italyan et endüstrisinin tutuşması da bu yüzden zaten. veganlık hakkında yalan yanlış bilgiler et endüstrisi organlarından dolaşıma sokularak, korku tüccarlığı yapılmakta. üstelik veganları hedef alan siyasi baskılar da yeni bir konu değil. abd'de de veganların üzerinde fbi ve cia tarafından uygulanan faşistçe diye tabir edebileceğimiz acımasız bir baskı var. bu haberleri bu kapsamda değerlendirmek gerekir.şunu izleyin. olaylara daha geniş bakmanızı sağlayacaktır.
 • dengeli beslenmenin hangi diyet olursa olsun en önemli şey olduğunu bilmeyenlerin alkışladığı karardır.

  bir de başlığı açanın oturduğu yeren ürettiği iki fikre bakalım:
  1- veganlar beslenmeden bihabermiş. kendisi vegan mı diye sorsak, değildir ama veganların neyi bilip bilmediğini veganların kendilerinden daha iyi bilir. mesela vegan beslenme tablolarından bihaberdir.
  2- seçme şansı olmayan çocukları veganlıkla beslemek cinayetle eşdeğermiş. o halde seçme şansı olmayan çocukları, kanser olasılığını arttırdığı artık kabul edilen işlenmiş et, işlenmiş şeker ve diğer işlenmiş gıdalarla beslemek iyi ebeveynlik.

  siz şuna desenize, bilgim yok ama kaba etimden üretmek istediğim bir sürü fikrim var, oturduğum yerden sallıyorum.

  internet hakikaten zararlı bir şey arkadaş bazen. biz araştırma ve bilmediğini öğrenme amaçlı kullanımını tavsiye ediyoruz internetin, yalan yanlış bilgi paylaşımı amaçlı değil.
 • önümüzdeki 5-10 sene içerisinde tüm gelişmiş batı medeniyetlerinde uygulanacak cezadır. 3.sınıf dünya ülkelerinde ise ebeveynler çocuklarını istedikleri gibi vegan beslemeye devam edecektir herhangi bir cezası olmayacaktır.
 • önümüzdeki 5-10 sene içerisinde uygulanmayacak cezadır. hatta devlet teşviki ve bazı sağlık örgütlerinin teşvikleriyle daha da yayılacak olan beslenme biçimine karşı verilen, absürd yasaktır.
 • sadece yeme içmeden dolayı değildir. ölüm döşeğinde olduğu halde bebeğine at kanı içerdiği için serum verilmesine izin vermeyen bir aile vardı. çocuk ellerinden alındı. bu gibi insanlar için, çocuğunun sağlığına halel getirebilecek ebeveynler için elbette getirilmesi gerekir. çünkü eğer tek şifa kaynağı buysa ve izin verilmiyorsa bu cinayete eş değer bir durum olur.
 • vegan çocuk yetiştirene değil "vegan beslenmesi nedeniye yetersiz beslenmeye dayalı gelişim geriliği tespit edilen" çocukların ailesine yaptırım var. aynı mantıkla gelişim geriliği gösteren çocuğun ailesi "sadece etle besliyorum" derse de şikayetçi olunabilir. beslenme her insanda farklı biçimde kendini gösterebilir. haberi doğru okumak gerek.
 • hayvan bedeni üzerinden kazanç o kadar kârlı ki, böyle bir yasanın geçmesi ancak onların ekmeğine yağ sürdüğü için mümkün olur. gerçekler apaçık ortadayken bu parlementerin de aynı endüstriden beslendiğini tahmin etmek zor değildir.