şükela:  tümü | bugün
  • vegan değilim. her türlü hayvansal gıdayı tüketirim. başlığı özellikle “vegan biriyle evlenmek” olarak açıp merkeze vegan olmayanı almadım. ki olması gerekene ilişkin ahlaki bir tutum takınmış olmayayım.

ancak tanımlarsak, “nasıl olur merak ettiğim bir konu.”

muhtemelen yemek vakti herkes kendine göre bir çözüm buluyordur; ama yemeği daha çok kadının hazırladığı geleneksel durumlarda işler nasıl yürür? alışveriş giderlerinin ortak bütçeden karşılandığı hallerde tutumlar nasıl ortaya çıkar? vegan eş, kocasının kurban gibi dini ritüellere riayet etmesine nasıl bakar? özellikle çocuk sahibi olunduğunda küçüğün beslenme ihtiyacının giderilmesi bakımından iki tür beslenme arasındaki çelişkiler nasıl giderilir?

özellikle kişisel tecrübeleri merak ediyorum.
  • gözlemlediğim kadarıyla evlilik olmasına gerek bile yok, romantik bir ilişkide böyle bir durumu yürütebilen insanlar var. vegan olmayan tarafın olaya bakış açısına, vegan olan tarafın ise sabrına bağlı. o iki kişinin birbirini ne kadar sevdiği de önemli elbette, çok seviyorlarsa zaten iki taraf için de bir sorun teşkil etmez. bu tarz ilişkiler var.

ancak kendim için bir vegan olarak; vegan en azından vejetaryen olmayan biriyle yapamam. ahlaki pusulamızın aynı olması gerek.
  • eşlerden birinin mutlaka kafa eti yiyerek 2 level birden atlayacağı evlilik.
  • evlilik olmasa da vegan bi kiz arkadasim olmustu zamaninda,
    yemek fasillari cidden iskence olurdu yesen bi dert, yemesen bi dert
    karsindaki kisi ne kadar "ye canim, ben takmam oyle seyleri" dese de, is oyle olmuyo malesef
    hele ki gecenin bi vakti disardan yemek soylerken vs.
    ama isin en kotu tarafi da her zaman onun evinde kahvalti olurdu, zeytin sana bakardi oylece sen zeytine
    o yuzden benim gozumde yurutebilenlere saygim baya bi buyuktur.
  • hatun vegansa olay yalandır.
  • vegan bir insan olarak, navegan biriyle evleneni kınamam. ancak kendim navegan biriyle evlenmem, daha doğrusu evlilik sürdüremem muhtemelen. çünkü vegan olunca gittiğiniz mekanı, yaptığınız etkinliği, aldığınız malı hayvan sömürüsü içermeyecek şekilde ayarlıyorsunuz.

en basitinden hayvansal ürün tüketmiş biriyle o ağzını yıkamadan öpüşmem. evime hayvansal ürün sokmam. varsa çocuğuma vegan yaşamı öğretirim. bu koşullarda evlilik ne derece mümkün, tartışılır.

tüm bunların haricinde, vegan olmak bizim temel ahlaki sorumluluklarımızdan biri. bu basit sorumluluğu bile yerine getirmekten erinen bir insanla evlenebileceğimi sanmıyorum.
  • ne boktan başlıklar bunlar dedirten bir başlık.
  • aynı evde yaşaması bile zor. annemi ziyarete gittiğimde yaşadığım durum. kendisi vegan. gidiyorum diye bana kereviz falan yapıyor. bi etli yaprak sarmaya hasretim a dostlar
  • veganım, karnist beslenen ama diğer açılardan veganlığa uyumlu bir sevgilim var. birlikte yaşıyoruz. hayalimiz ömrümüzü birlikte geçirmek.
    bu kadar sıkıntı yapmayın gençler, kesin çizgiler çekmeyin. su yolunu buluyor. siz istediğiniz kadar sipariş listesi gibi sevgili/eş ısmarlayın evrene o mesajlarınızı yiyorlar, aşık oldunuz mu orda bitiyor her şey.