şükela:  tümü | bugün
 • veganların kendilerince vicdanlarını rahatlatmaya çalıştıkları bahaneler.

  •elindeki tablet, cep telefonu veya bilgisayar ile internete giriyorsun bu aletleri kullanırken kalkmış küresel ısınma diye tatava yapıyorsun. bu aletler imal edilirken harcanan enerji ve atıklar o hayvanların yetiştirilmesi amacıyla doğaya verilen zarardan çok daha fazla ama sen bu aletleri elinden bırakıyor musun? tabi ki hayır.

  • çamaşırlarını yıkadığın makinede kullandığın deterjanların yapımını geçtim çamaşırlar yıkandıktan sonra çıkan atık sular toprakları ve suları kirletiyor, peki sen bu aleti kullanmaktan vazgeçiyor musun? tabi ki hayır. makine imal edilirken doğaya verilen zarardan bahsetmiyorum bile. gerçi bahsetsem de bu hassas arkadaşlar kalkıp ondan vazgeçecek değil ya.

  • sebzelerini muhafaza ettiğin buzdolabı ozon tabakasının anasını ağlatan gazlar salıyor, peki kullanmaktan vazgeçiyor musun? tabi ki hayır.

  • bindiğin veya kullandığın araçlar, uzun yolculuklar yapmak için kullandığın uçaklar ve bunların kullandıkları fosil yakıtların doğaya verdikleri bunca zarara karşı sen bunları kullanmaktan vazgeçiyor musun? tabi ki hayır.

  • "aaa bitki özlü şampuan", aa bitki özlü parfüm" diyerekten ayıla bayıla kullandığın ürünlerin ham maddelerinin elde edilmesi için çok değer verdiğin hayvanların evleri talan ediliyor, peki sen bu ürünleri kullanmaktan vazgeçiyor musun? tabi ki hayır. imal süreçlerinden bahsetmiyorum bile. he dostum yeşil sabun... nasıl imal edildiklerini bir araştır istersen.

  ilk kural öldürmeyeceksin, direkt olarak öldürmeyip yukarıda saydığım şeyleri yaparak dolaylı yollardan öldürüp "ama ben veganım" deyip işin içinden sıyrılmak ne kadar ferahlatıcı öyle değil mi?
  sanayi gelişiminden sonra üretilen bu ürünleri kullanmaya başladığımızdan beri hepimiz artık "katiliz"
  hoşunuza gitmedi değil mi?

  sen et tüketmiyorsun (vegan yaşam tarzı) ama teknolojiyi sonuna kadar kullanıp, o kendince vermediğini düşündüğün zararı fazlasıyla veriyorsun zaten.
  akıl ve merhamet demişsin ya aklın ver merhametin şu yukarıda sayılanları yaparken mavi ekran mı veriyor? kullandığın elektronik aletleri de hayvansal ürünler gibi boykot etmediğin sürece anca kendini ve kendin gibileri kandırırsın.

  her şeyden öte her insan kendi dilediğince beslenmekte özgürdür, bu arkadaşların tek sorunu kendi tercihlerini kafalarında oluşturdukları birkaç kritere göre yüceltip herkesi bu beslenme biçimine geçmeye zorlamaları.
 • "bu arada ben veganım" demek için.
 • ...
 • hayvanlarin cektigi aciyi sonlandirmak icin hicbir sey yapmadan oturanlarin,
  hayvanlarin cektigi aciyi sonlandirmak icin onlari kullanmaktan vazgecenleri
  "samimi olmamakla" elestirdigi basliktir.

  yav he, he. olaya bir hayvanlarin gozunden bakamadiniz gitti. varsa yoksa didisme. veganlar da bir zamanlar et yedi, sizin gibi yasadi. gercekleri ogrenince iyi bir sey icin degisti ve simdi sizlere bilgiyi aktarmak icin ugrasiyor. hic bunlari gormeyin, aman.
 • saygi duyulan ve belirli olcude beslenilmesi ile fayda saglayan bir tercih. isin garip tarafi, oldurmek ile kirban edilmek arasindaki ince cizgidir.

  aslina bakacak olursak ben de vegana karsi hareketle yeni bir akim baslatabilirim. peki gdo'lu urunleri savunmak ne kadar mantikli ? vegan beslenmesindeki hatiri sayilir orandaki soya icin ne soylenebilir ?

  bilimsel makalelerdeki yazilar 5 ila 10 sene araliklarla degismekte. bu arastirmadan ziyade algi degisikligi ve toplumun guven tercihini allak bullak etmek icindir.

  amerika'da saf tohum barindiramiyorsunuz (kacak yollarla belki) bunu da belirteyim. ozellikle de misir icin, onlarin istedikleri tohumu ekmeniz isteniyor.

  https://www.youtube.com/watch?v=2p1cj7iet0c

  misir ise kullandiginiz bitkisel yag,seker,bebek bezi, pil ... daha surucesine kadar ...

  https://www.youtube.com/watch?v=xthsnjb8miq

  bu yazida bir dusmanlik vs. sakin cikartmayin, tam tersine neyi savunacagimizi ve insanlarin tercihlerine saygi gostermemiz oldugunu bilmemiz lazim.

  hayatta insanlar,

  cinsiyet icin (kadin - erkek)

  gorusleri oldugu icin (sagci-solcu)

  bir akimi savundugu icin (dogmatizm - pragmatizm)

  ve tabi beslenme tercihi icin devamli bir kaos parcasinin icerisinde. bizi bir yere goturuyor mu?

  sonucta herkes kendi tercih ettigi hayati yasamakta ve sonuclarina katlanmakta. bu yuzden kavga derecesinde tartismak anlamsiz.

  vegan hicbir zaman etle karsilanan b12'yi anlamayacak. etobur (devamli ama) kimse ise hicbir zaman sebze ve tahillarin faydasini (demir emilimi,kanser koruyucu) anlamayacak. ta vucud bunun sinyallerini verene kadar. simdi sey diyenler olacak "ya ben o vitaminleri, mineralleri baska turlu de karsilayabiliyorum" vitamin, mineral vs. bunlar insan vucuduna complex yapida girmesi gerekmektedir.

  aslinda bir yandan da sistemin parcasi oldugumuz icin baska yapilara da hizmet veren canlilariz. nasil ?

  duzensiz bir beslenme (yemek secen bir birey) ergenlige kadar bazi sikintilar yasayacaktir. mesela kemik gelisimi yavas, gorme orani dusuk vb. bunun icin yapilacak belli, gida takviyesi. bu anlamda da vitamin-mineral haplari pazarini kalkindirmis olursunuz. aslinda kapitalist bir duzende oldugumuz icin hepimiz bir disli carkin donmesi icin gorevlendirilmis bulunuyoruz.

  edit: bazilari hirs yapmis, uzuldum.
 • insanlarin ikiyuzlulugunden, ahlaksizligindan bunalmis olmak, herseyi senden daha iyi bildiklerini iddia edip akillari sira kandirilmis, zayif karakterli diye tepene cikip ders vermeye kalkismalari da vegan olma sebeplerinin arasindadir.
 • çevremdeki birkaç vegandan yaptığım çıkarım herhangi bir makaleyi anlayacak kadar beslenemedikleri ve beyinlerine kan gitmediği yönünde ama neyse...

  vegan uzmanı olmamakla birlikte bu beslenme şekline geçince hayvansal gıdalardan aldığımız proteini bitkisel kaynaklardan almak zorunda olduğumuzu biliyorum. en basitinden bu starbucksta soya sütü içen andaval arkadaşlar bunu yapıyor herhalde.

  şimdi bizim üniversite kampüsünde, geçtiğimiz yıl vegan olmuş bir tip var, ne zaman görsem marul yiyor. ya kardeşim bu yola devam edersen beynin durur, senin beslenmene para ayırman da mümkün değil, belli ki köftedir, yemekhanede çıkan ettir tavuktur yemen lazım. veganım diye olan aklını da kaybedeceksin?? yok.

  açıkçası benim sabah yataktan enerjik çıkmam, şöyle kanlı bir biftek yiyip onu midemde hissetmem ineğin hissettiklerinden daha önemli gibi. yine de siz bilirsiniz.

  işbu entry vegan olup yanlış beslenen hıyarlara ithafen yazılmıştır.
 • ...
 • (bkz: vegan fox)
 • canlı ayrımcılığına gidebilme kabiliyetine sahip olmaktan geçer.

  canlılık denen kavramın tam olarak bilinmediği bir zamanda, hayvanları kendi sinir sistemlerine benzer bir sinir sistemine sahip olduğu için canlı fakat bitkileri cansız sınıfında varsayıp vahşice katleden insan grubudur.

  şimdi aranızda "yok efendim biz biliyoruz bitkilerin, bakterilerin, mantarların canlı olduğunu ! " diyenler olacak.

  ben bilmiyorsunuz demedim kardeşim, hissedemiyorsunuz. bu konuda gayet düz düşünerek hayvanın yapısı itibariyle acısını anlayabiliyorsunuz fakat bir bitkiyi anlayamıyorsunuz. çünkü bize benzer bir sinir sistemi yok onların.

  belli ki canlılığa saygınız var, hassasiyet sahibisiniz, iyi niyetlisiniz ancak diğer insanlara hiç de iyi niyetli yaklaşmıyorsunuz.