şükela:  tümü | bugün soru sor
 • veganların kendilerince vicdanlarını rahatlatmaya çalıştıkları bahaneler.

  •elindeki tablet, cep telefonu veya bilgisayar ile internete giriyorsun bu aletleri kullanırken kalkmış küresel ısınma diye tatava yapıyorsun. bu aletler imal edilirken harcanan enerji ve atıklar o hayvanların yetiştirilmesi amacıyla doğaya verilen zarardan çok daha fazla ama sen bu aletleri elinden bırakıyor musun? tabi ki hayır.

  • çamaşırlarını yıkadığın makinede kullandığın deterjanların yapımını geçtim çamaşırlar yıkandıktan sonra çıkan atık sular toprakları ve suları kirletiyor, peki sen bu aleti kullanmaktan vazgeçiyor musun? tabi ki hayır. makine imal edilirken doğaya verilen zarardan bahsetmiyorum bile. gerçi bahsetsem de bu hassas arkadaşlar kalkıp ondan vazgeçecek değil ya.

  • sebzelerini muhafaza ettiğin buzdolabı ozon tabakasının anasını ağlatan gazlar salıyor, peki kullanmaktan vazgeçiyor musun? tabi ki hayır.

  • bindiğin veya kullandığın araçlar, uzun yolculuklar yapmak için kullandığın uçaklar ve bunların kullandıkları fosil yakıtların doğaya verdikleri bunca zarara karşı sen bunları kullanmaktan vazgeçiyor musun? tabi ki hayır.

  • "aaa bitki özlü şampuan", aa bitki özlü parfüm" diyerekten ayıla bayıla kullandığın ürünlerin ham maddelerinin elde edilmesi için çok değer verdiğin hayvanların evleri talan ediliyor, peki sen bu ürünleri kullanmaktan vazgeçiyor musun? tabi ki hayır. imal süreçlerinden bahsetmiyorum bile. he dostum yeşil sabun... nasıl imal edildiklerini bir araştır istersen.

  ilk kural öldürmeyeceksin, direkt olarak öldürmeyip yukarıda saydığım şeyleri yaparak dolaylı yollardan öldürüp "ama ben veganım" deyip işin içinden sıyrılmak ne kadar ferahlatıcı öyle değil mi?
  sanayi gelişiminden sonra üretilen bu ürünleri kullanmaya başladığımızdan beri hepimiz artık "katiliz"
  hoşunuza gitmedi değil mi?

  sen et tüketmiyorsun (vegan yaşam tarzı) ama teknolojiyi sonuna kadar kullanıp, o kendince vermediğini düşündüğün zararı fazlasıyla veriyorsun zaten.
  akıl ve merhamet demişsin ya aklın ver merhametin şu yukarıda sayılanları yaparken mavi ekran mı veriyor? kullandığın elektronik aletleri de hayvansal ürünler gibi boykot etmediğin sürece anca kendini ve kendin gibileri kandırırsın.

  her şeyden öte her insan kendi dilediğince beslenmekte özgürdür, bu arkadaşların tek sorunu kendi tercihlerini kafalarında oluşturdukları birkaç kritere göre yüceltip herkesi bu beslenme biçimine geçmeye zorlamaları.
 • yaşam hakkının insana ait olmadığına inanmak
  makine kullanabilme yetisinin yanında inasan ve hayan sömürme hakkı(!) geliştiren insanlara destek olmamak
  can almadan da yaşayabiliyor olmak temel sebeplerdir.

  hala cehaletini kocaman hamburger, döner, kebap vs ile kocaman göbek büyüten doktorların sözleriyle destekleyenler var. demir(kırmızı et) ile kalsiyumu(ayran) aynı anda tüketip beslenme uzmanı kesilenler var. bilinçli beslenme (sistemin ezberlettiği dengeli beslenmeden bahsetmiyorum) ile ne b12 ne demir eksikliği yaşamıyor insan. veganizm basit bir beslenme şekli değildir!

  101 yaşındaki vegan kalp cerrahı

  ekşi forum kişisel bilgi notu: veganizmin kuralları yok, etik tartışması hala sürerken, her veganı aynı görüp öğütler vermek haddi bulup tepkileri hakaret görüyor insanlar. gdo'lu üretimi doğaya yapılan bir saldırı olarak görüp soya tüketmeyen bir veganım. vegan iskender, vegan sucuk vs. gibi saçmalıklarla yerine koymayla reddetmeyi örtüştürmeye çalışan veganları eleştiriyorum. çevreye ve yaşama minimum zararla ömrümü tamamlamaya çalışıyorum. yaşam şeklini tanımadığınız insanlar sizin gibi beslenmiyor diye sağlıksız sanıyorsunuz. iyi ki sebzenin, otun kıymetini, sağlıklı beslenmenin ne olduğunu bilen bir ailem varmış!
 • hayvanların da canlı olması. onlara yabancılaşmamış olmak. et yemeden de insanlar sağlıklı yaşayabildiğine göre, et yemenin damak zevki için cinayet işlemek olması. aslanların ceylan yerken, tercih yapamıyor olması bunun doğal olması ama insanların tercih yapabiliyor olmasının, bizi aslanlardan veya et yiyen diğer hayvanlardan ayıran ve veganlığı etik olarak seçmemizi gerektiren sebep olması.

  aklında başka soru kaldıysa sor, cevaplayayım.
 • hayvanlarin cektigi aciyi sonlandirmak icin hicbir sey yapmadan oturanlarin,
  hayvanlarin cektigi aciyi sonlandirmak icin onlari kullanmaktan vazgecenleri
  "samimi olmamakla" elestirdigi basliktir.

  yav he, he. olaya bir hayvanlarin gozunden bakamadiniz gitti. varsa yoksa didisme. veganlar da bir zamanlar et yedi, sizin gibi yasadi. gercekleri ogrenince iyi bir sey icin degisti ve simdi sizlere bilgiyi aktarmak icin ugrasiyor. hic bunlari gormeyin, aman.
 • saygi duyulan ve belirli olcude beslenilmesi ile fayda saglayan bir tercih. isin garip tarafi, oldurmek ile kirban edilmek arasindaki ince cizgidir.

  aslina bakacak olursak ben de vegana karsi hareketle yeni bir akim baslatabilirim. peki gdo'lu urunleri savunmak ne kadar mantikli ? vegan beslenmesindeki hatiri sayilir orandaki soya icin ne soylenebilir ?

  bilimsel makalelerdeki yazilar 5 ila 10 sene araliklarla degismekte. bu arastirmadan ziyade algi degisikligi ve toplumun guven tercihini allak bullak etmek icindir.

  amerika'da saf tohum barindiramiyorsunuz (kacak yollarla belki) bunu da belirteyim. ozellikle de misir icin, onlarin istedikleri tohumu ekmeniz isteniyor.

  https://www.youtube.com/watch?v=2p1cj7iet0c

  misir ise kullandiginiz bitkisel yag,seker,bebek bezi, pil ... daha surucesine kadar ...

  https://www.youtube.com/watch?v=xthsnjb8miq

  bu yazida bir dusmanlik vs. sakin cikartmayin, tam tersine neyi savunacagimizi ve insanlarin tercihlerine saygi gostermemiz oldugunu bilmemiz lazim.

  hayatta insanlar,

  cinsiyet icin (kadin - erkek)

  gorusleri oldugu icin (sagci-solcu)

  bir akimi savundugu icin (dogmatizm - pragmatizm)

  ve tabi beslenme tercihi icin devamli bir kaos parcasinin icerisinde. bizi bir yere goturuyor mu?

  sonucta herkes kendi tercih ettigi hayati yasamakta ve sonuclarina katlanmakta. bu yuzden kavga derecesinde tartismak anlamsiz.

  vegan hicbir zaman etle karsilanan b12'yi anlamayacak. etobur (devamli ama) kimse ise hicbir zaman sebze ve tahillarin faydasini (demir emilimi,kanser koruyucu) anlamayacak. ta vucud bunun sinyallerini verene kadar. simdi sey diyenler olacak "ya ben o vitaminleri, mineralleri baska turlu de karsilayabiliyorum" vitamin, mineral vs. bunlar insan vucuduna complex yapida girmesi gerekmektedir.

  aslinda bir yandan da sistemin parcasi oldugumuz icin baska yapilara da hizmet veren canlilariz. nasil ?

  duzensiz bir beslenme (yemek secen bir birey) ergenlige kadar bazi sikintilar yasayacaktir. mesela kemik gelisimi yavas, gorme orani dusuk vb. bunun icin yapilacak belli, gida takviyesi. bu anlamda da vitamin-mineral haplari pazarini kalkindirmis olursunuz. aslinda kapitalist bir duzende oldugumuz icin hepimiz bir disli carkin donmesi icin gorevlendirilmis bulunuyoruz.

  edit: bazilari hirs yapmis, uzuldum.
 • genelde etik, ahlak, etos artı sağlık gibi keyword'lerle girişilebilen mesele. fakat yukarıda nefret söylemi yapan "ot" beyinli "et" yiyicilerin gerek tavırları gerekse yarım yamalak retorikleri başlı başına sebeptir herhalde.

  vegan değilim, fakat okudukça anlıyorum ki savunduklarından daha çok sebep var. adam orada "manipüle" diyemiyor, manipülasyondan bahsediyor. diğer üstün zekalı starbucks'ta soya sütlü ürün alanlara sayıp sövüyor. bir diğeri, 4 tane cümleyi virgülle bağlayarak kendisinin "bu işin içinde" olduğunu iddia edip, neyin içinde olduğunu ifade edemiyor.

  ha bir de en bariz ve çoğunlukta olan grup, veganlığı yermenin sosyal puan kazandırdığını bilinçli ya da bilinçsiz bir biçimde düşünen ve bunu temel alarak saldırılarda bulunan, sorsan sol kesimden ve özgürlüğe inanan iki yüzlü insanlardan oluşuyor.

  bakın yukarıdaki teker teker açarsak, daha sağlık ve etik konularına gelinceye kadar 2 ciltlik kitap yazıyoruz.
 • şimdi şu konuda mutabıkız, dünya her zaman güzel bir yer değil. içinde var olmak zorunda kaldığımız sistem'in neresinden tutsanız elinizde kalıyor. ve buna karşı bir şeyler yaparak, yaşamınızı değiştirerek çözümler bulmak istiyoruz. yalnız şöyle kötü bir haberim var; hemen her insan bu refleksle bir şeyler yaptığı için tam da bu haldeyiz. kısası, "we could have saved the earth, but we are damn too cheap" alıntısı ile bu faslı kapatıyorum.

  vegan'lığa inanmıyorum ama saygı duyuyorum. çünkü üzerine "kendimce" epey kafa yorup, biraz okuduktan sonra yine "kendimce" geldiğim yer vegan'lığın bir tür inanç olduğu. çokça inanç sistemi gibi herhangi bir soruna çözüm olmaktansa, bireyi iyi hissettirecek ritüeller ile, kuran'da da geçtiği şekliyle "inananların üstünlüğü" benzeri mertebeler vaat ettiği, yeni bir kimlik ve misyon kazandırdığı. ve tabii yine bütün diğer inanç sistemleri gibi yaşamın özüne aykırı vaatlerde bulunduğu. konu ancak inanç olduğunda hedefin imkansızlığı inanca olan tutkuyu arttırır, mesela "bir gün herkes fenerbahçeli olacak" (tamam bu çok feci geyik oldu kabul ediyorum)

  dünya çokça açıdan felaket bir yer. et endüstrisi, kozmetik endüstrisi, silah endüstrisi, tabii ki tarım endüstrisi de yaşamın sömürülmesi üzerine kurulu. bu konuda elimizden bir şey gelmez diyemeyiz, mevcut sorunları insanın insanlığıyla mücadelesi çözmez. çözmez ama daha iyi hissettirir, bir kimlik verir, belli sınırlar ile disiplin vaat eder.

  insan insan olduğundan beri o zamanki yaşamına bağlı inanç sistemleri üretiyor. tanrı konsepti artık fazlasıyla demode. bu konseptte inanç arayanlar için pazar çoktan ele geçirilmiş durumda. yeni nesil inanç sistemlerimiz tanrı konseptine yer olmayan, evrene mesaj göndermeli ya da iyi şeyler düşününce başına iyi şeyler geleceğini söyleyen, bireyi önemseyen ve ona kendi hayatında daha fazla güç, iktidar ve tabii diğer bireylerden farklılık vaat eden türden. bunu okuyanların önemli bir kısmı "ulan ne kaz kafalı insanmışsın" diyebilir. kendilerinden kaz kafalılığım için özür diliyorum. ama açıkçası ben böyle düşünüyorum.
 • 101 yaşındaki tek vegan örneğini vererek güzellemelere çalışılmakta. 120 yaşında içki sigara çeken teyzenin lafı yok tabii...
 • insanlarin ikiyuzlulugunden, ahlaksizligindan bunalmis olmak, herseyi senden daha iyi bildiklerini iddia edip akillari sira kandirilmis, zayif karakterli diye tepene cikip ders vermeye kalkismalari da vegan olma sebeplerinin arasindadir.